لوبیا سبز به سلامت قلب کمک می‌کند؟

لوبیا سبز سبزیجات کم کالری، شناخت ارزش تغذیه‌ای لوبیا سبز، لوبیا سبز منبع ویتامین C و ویتامین A، بهترین راه برای جلوگیری از کاهش مواد مغذی لوبیا سبز، افزایش مصرف غذاهای گیاهی و کاهش خطر دیابت و چاقی و ۹ خاصیت دارویی لوبیا سبز را در بسته خبری سلامت ایمنا بخوانید.

به گزارش خبرنگار ایمنا، لوبیا سبز از سبزیجات کم کالری با فیبر فراوان است که به خانواده حبوبات تعلق داشته و بومی کشور پرو می‌باشد. تاکنون ۱۵۰ گونه مختلف از لوبیا سبز در اشکال و رنگ‌های مختلف از سبز تا بنفش شناخته شده است و قدمت آن به هفت هزار سال پیش برمی گردد.

لوبیا سبز از معدود مواد مغذی است که حتی با بخارپز کردن ارزش غذایی خود را به مقدار زیادی حفظ کرده و دارای خواص زیادی برای قلب، چشم، معده، رحم و روده می‌باشد و برای درمان یبوست، ناباروری، لاغری، دیابت، سرطان و ایدز مفید است.

ارزش تغذیه‌ای لوبیا سبز

مصرف میوه‌ها و سبزیجات مختلف خطر بروز بیماری‌ها را کاهش می‌دهند. مطالعات مختلف نشان داده‌اند که افزایش مصرف غذاهای گیاهی، مانند لوبیا سبز، در رژیم غذایی خطر چاقی، دیابت، بیماری‌های قلبی و درنتیجه مرگ را کاهش می‌دهند. همچنین مصرف این مواد غذایی به بهبود گوارش، افزایش انرژی و کنترل وزن کمک می‌کند.

ارزش تغذیه‌ای یک فنجان لوبیا سبز کنسروی (۱۵۰ گرم) عبارتند از:

کالری: ۲۸؛

چربی: ۰٫۵۵ گرم؛

کربوهیدرات: ۵٫۶۶ گرم؛

فیبر: ۲٫۶ گرم؛

قند: ۱٫۹۴ گرم؛

پروتئین: ۱٫۴۲ گرم؛

کلسیم: ۱۷ میلی‌گرم؛

آهن: ۱٫۲ میلی‌گرم؛

منیزیم: ۱۸ میلی‌گرم؛

فسفر: ۳۰ میلی‌گرم؛

پتاسیم: ۱۳۰ میلی‌گرم؛

لوبیا سبز به سلامت قلب کمک می‌کند؟

ویتامین A: مقدار ۲۴ میکروگرم؛

ویتامین K: مقدار ۵۲٫۵ میکروگرم؛

تیامین: ۰٫۱ میلی‌گرم؛

نیاسین: ۰٫۷ میلی‌گرم؛

ویتامین B۶: مقدار ۰٫۱۴ میلی‌گرم؛

ویتامین E: مقدار ۰٫۴۱ میلی‌گرم؛

فولات: ۳۲ میکروگرم.

البته لوبیا سبز کنسروی محتوی مقدار نسبتاً بالایی سدیم است و بهتر است، قبل از مصرف، آن را آب‌کش کنید. برای کاهش میزان سدیم در لوبیا سبز و برخورداری حداکثری از فواید آن بهتر است از لوبیا سبز تازه یا منجمد استفاده کنید.

ویتامین C

لوبیا سبز خام منبع خوبی از ویتامین C است. یک فنجان لوبیا سبز حاوی ۱۲.۲ میلی گرم ویتامین C است که حدود ۲۵ درصد مقدار مورد نیاز روزانه است. ویتامین C یک آنتی اکسیدان است که به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک می‌کند. این ویتامین همچنین برای تولید کلاژن ضروری است و به شما در محافظت از پوست در برابر استرس اکسیداتیو کمک می‌کند.

ویتامین A

یک فنجان لوبیا سبز خام ۶۹۰ واحد بین المللی ویتامین A را تأمین می‌کند که کمی کمتر از ۱۵ درصد مقدار مورد نیاز روزانه است. ویتامین A تنها یک ویتامین نیست، گروهی از ترکیبات است که به عنوان رتینوئید شناخته می‌شوند. ویتامین A برای سلامت سیستم ایمنی، تولید مثل و بینایی سالم مهم است.

ویتامین‌های دیگر

برخی ویتامین‌های دیگر در یک فنجان لوبیا سبز خام عبارتند از:

ویتامین K : حدود ۴۳ میکروگرم

تیامین: ۰.۱ میلی گرم

نیاسین: ۰.۷ میلی گرم

ویتامین B۶: حدود ۰.۱۴ میلی گرم

ویتامین E : حدود ۰.۱۴ میلی گرم

چه لوبیا سبزی بخریم و آن را چگونه نگهداری کنیم؟

لوبیا سبز غذایی فوق‌العاده است. به‌دنبال لوبیا سبزی بگردید که به رنگ سبز روشن باشد و لکه‌های سیاه، زدگی و آسیب نداشته باشند. لوبیا سبز نباید شُل باشد. برای برخورداری حداکثری از خواص لوبیا سبز آن را در اسرع وقت پس از برداشت یا خرید مصرف کنید. پختن لوبیا سبز و یخ‌زدایی آن از حالت منجمد می‌تواند موجب کاهش برخی مواد مغذی آن مانند ویتامین C شود.

بهترین راه برای جلوگیری از کاهش مواد مغذی موجود در لوبیا سبز این است که آن را در حالت انجماد مستقیماً در مقداری آب بریزید و در کمترین زمان ممکن بپزید.

لوبیا سبز تازه را باید در کیسه پلاستیکی و در یخچال نگه دارید و ظرف مدت یک هفته مصرف کنید.

خواص درمانی لوبیا سبز

۱. مبارزه با سرطان

یکی از خواص لوبیا سبز مبارزه با سرطان است. لوبیا سبز سرشار از کلروفیل است. این ویژگی می‌تواند تأثیر آمین‌های هتروسیکلیک را که هنگام کباب‌کردن گوشت در دمای بالا آزاد می‌شوند خنثی کند. بنابراین، افرادی که غذاهای کبابی دوست دارند بهتر است همراه با کبابشان مقداری لوبیا سبز میل کنند تا اثرات منفی این مواد سرطان‌زا کاهش یابد.

۲. باروری و بارداری

مطالعات نشان داده‌اند که میان باروری زنان و مقدار آهن مصرفی‌شان ارتباط وجود دارد. براساس اعلام مدرسه پزشکی هاروارد، برای زنان در سن فرزندآوری مصرف آهنِ بیشتر از منابع گیاهی، مانند اسفناج، لوبیا، کدو حلوایی و لوبیا سبز، می‌تواند در باروری‌شان مؤثر باشد. مصرف غذاهای سرشار از آهن همراه با غذاهای سرشار از ویتامین C، مانند گوجه فرنگی، فلفل دلمه‌ای و میوه‌های خانواده بری‌، می‌تواند جذب آهن را افزایش دهد.

مصرف مقدار کافی اسید فولیک در دوران بارداری می‌تواند از نوزاد در برابر بروز نقص لوله عصبی محافظت کند. یک فنجان لوبیا سبز حاوی تقریباً ۱۰٪ از نیاز روزانه بدن به اسید فولیک و ۶٪ نیاز بدن به آهن است.

۳. کاهش خطر افسردگی؛ یکی از خواص مهم لوبیا سبز

مصرف مقدار کافی فولات در روز می‌تواند خطر افسردگی را کاهش دهد. مصرف کافی فولات می‌تواند از تجمع هموسیستئین اضافی در بدن جلوگیری کند. وجود هموسیستئین زیاد در بدن رسیدن خون و سایر مواد مغذی به مغز را مانع می‌شود و در تولید هورمون‌های سروتونین، دوپامین و نوراپی‌نفرین اختلال ایجاد می‌کند. این هورمون‌ها در تنظیم حالت خُلقی، خواب و کنترل اشتها مؤثر هستند.

۴. سلامت استخوان

مصرف کم ویتامین K خطر بروز شکستگی‌های استخوان را افزایش می‌دهد. مصرف کافی ویتامین K موجب بهبود سلامت استخوان و تولید پروتئین‌های سازنده ماتریکس استخوان، افزایش جذب کلسیم و کاهش دفع آن از طریق ادرار می‌شود.

یک فنجان لوبیا سبز محتوی ۱۴٫۴ میکروگرم ویتامین K است. این مقدار تقریباً معادل ۲۰٪ نیاز روزانه بدن به این ویتامین است. همچنین یک فنجان لوبیا سبز می‌تواند ۴٪ از کلسیم موردنیاز بدنتان را تأمین کند.

براساس تحقیقات، دریافت مواد مغذی از طریق مکمل‌های غذایی قابل‌مقایسه با دریافتشان از طریق غذاهای طبیعی نیست. بنابراین، باید مواد مغذی را به‌عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم و متنوع دریافت کنید.

۵. کمک‌کردن به کنترل وزن

یک فنجان لوبیا سبز درحدود ۲۸ کالری انرژی دارد. این مقدار لوبیا سبز تقریباً چربی ندارد و قند کمی دارد. بنابراین، اگر به اندازه دور کمرتان اهمیت می‌دهید، نباید لوبیا سبز را فراموش کنید.

لوبیا سبز به سلامت قلب کمک می‌کند؟

۶. سلامت قلب؛ از جمله خواص لوبیا سبز

لوبیا سبز کلسترول ندارد. بااینکه بدن برای رشد سلولی مناسب به مقداری کلسترول نیاز دارد، ولی مقدار زیاد آن برای بدن مضر است. مصرف زیاد کلسترول می‌تواند موجب تجمع چربی در سرخرگ‌ها شود. این امر جریان خون به قلب و مغز را کاهش می‌دهد و خطر بروز سکته مغزی و حمله قلبی را افزایش می‌دهد.

یک فنجان لوبیا سبز خام درحدود ۲٫۷ گرم فیبر دارد. لوبیا سبز پخته‌شده (بخارپز) ۴ گرم فیبر دارد. بخشی از این فیبر محلول است. فیبر محلول به کاهش کلسترول بد (LDL) و کلسترول مجموع کمک می‌کند. همچنین فیبر محلول می‌تواند با کاهش فشار خون و کاهش التهابات به سلامت قلب کمک کند.

بنیاد قلب کشور آمریکا توصیه می‌کند، برای حفظ سلامت قلب، روزانه کمتر از ۱۵۰۰ میلی‌گرم سدیم مصرف کنید. لوبیا سبز به‌طور طبیعی سدیم کمی دارد. یک فنجان لوبیا سبز تنها ۶٫۶ میلی‌گرم سدیم دارد.

وجود بیش‌ازحد سدیم در رژیم غذایی موجب افزایش فشار خون می‌شود. فشار خون بالا با افزایش خطر حملات قلبی و سکته‌های مغزی همراه است. بااین‌حال، باید مراقب لوبیا سبز کنسروی باشید. زیرا یک فنجان لوبیا سبز کنسروی با آب حاوی ۴۶۱ میلی‌گرم سدیم است. بهتر است قبل از مصرف لوبیا سبز کنسروی آن را آب‌کش کنید یا انواع بدون نمک را انتخاب کنید.

۷. لوبیا سبز فودمپ (FODMAP) بسیار پایینی دارد

فودمپ‌ها انواعی از کربوهیدرات‌های هضم‌نشدنی هستند که باکتری‌های موجود در دستگاه گوارش مصرف می‌کنند و موجب ایجاد گاز، شکم‌درد، اسهال و یبوست می‌شوند. براساس اعلام کلینیک کلیولند آمریکا، مصرف غذاهایی که فودمپ زیاد دارند می‌تواند مشکلات گوارشی مانند سندروم روده تحریک پذیر و بازگشت یا رفلاکس اسید معده را تشدید کند. مصرف غذاهایی که فودمپ کمی دارند می‌تواند تأثیری چشمگیر در بهبود مشکلات گوارشی داشته باشد. بنابراین، لوبیا سبز غذایی با فودمپ پایین است که بسیاری از افراد دچار مشکلات گوارشی مزمن می‌توانند از مصرف آن لذت ببرند.

۸. یکی از خواص لوبیا سبز دارا بودن پروتئین است

بدن برای سلامت استخوان‌ها، سلامت مو، اندام‌ها و عضلات به پروتئین نیاز دارد. همچنین پروتئین برای حفظ سلامت سیستم ایمنی ضروری است. پروتئین‌های گیاهی پروتئین‌های کاملی نیستند. یعنی آنها حداقل فاقد یک نوع از اسیدهای آمینه ضروری بدن هستند. پروتئین‌های گیاهی را باید در روز همراه با پروتئین‌های دیگر مصرف کرد تا بدن بتواند به ترکیب کاملی از پروتئین‌ها برسد. یک فنجان لوبیا سبز خام درحدود دو گرم پروتئین دارد.

۹. لوبیا سبز منبع خوبی از ویتامین‌ها و مواد معدنی است

لوبیا سبز حاوی بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری مانند فولات است. یک فنجان لوبیا سبز خام حاوی ۳۲ میکروگرم فولات است که ۱۰٪ نیاز روزانه بدن به این ویتامین را تأمین می‌کند. فولات از ویتامین‌های گروه B است که از بروز نقص لوله عصبی در نوزادان و سایر اختلالات پیشگیری می‌کند.

کد خبر 586697

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.