انتشار مجموعه «تفسیر عرفانی بعضی از آیات قرآن»

کتاب «تفسیر عرفانی بعضی از آیات قرآن (اشراقات الأیام لافاضات الأنام)» اثر آیت‌الله محمدرضا کلباسی‌اشتری به چاپ رسید.

به گزارش ایمنا، کتاب «تفسیر عرفانی بعضی از آیات قرآن (اشراقات الأیام لافاضات الأنام)» اثر آیت‌الله محمدرضا کلباسی‌اشتری و تصحیح و تحقیق آیت‌الله احمد کلباسی‌اشتری به همت مؤسسه بوستان کتاب در ۳۹۲ صفحه منتشر شد.

این کتاب، تفسیری عرفانی-اخلاقی از بعضی آیات قرآن کریم است که مؤلف با تجسم عملی آیه مورد بحث، به تاریخ عاشورا و نهضت امام حسین (ع) اشاره می‌کند و یکی از مصائب سیدالشهدا (ع) را در پایان تفسیر هر آیه یادآور می‌شود.

مؤلف در جای‌جای کتاب‌ها و رسائل خود همواره بر استفاده همزمان از معارف وحیانی و آموزه‌های عقلی تأکید داشته است تا اندیشه‌های دینی را به شکل جامع و علمی تبیین کند.

این محقق در تصحیح و تحقیق اثر مذکور، تمام آیات و روایات و شواهد مختلف را اعراب‌گذاری، مأخذیابی و ترجمه کرده است.

در این اثر، به تفسیر عرفانی ۶۵ آیه قرآن کریم پرداخته شده است که از جمله موضوعات این آیات می‌توان به صراط مستقیم، مصلحت وجود حجاب‌ها، انقطاع الی‌الله و رؤیت ولایت اولیا، دوری از اولیا جفا بر خود، رابطه ولایت خدا و ولایت انسان، میزان لیاقت و ظرفیت، حضور قلب و حقیقت نماز، مقایسه تفکر و عبادت، حقیقت اخلاص، فرق اخلاص حقیقی و اخلاص بازاری، فرق عمل و اسباب عمل، حقیقت استشفا به قرآن، مجاهده و تربیت نفس، ملک نبوت و ولایت، ولایت الهی امیرالمؤمنین (ع) و رنج و مصیبت روحی امام حسین (ع) اشاره کرد.

برشی از اثر:

حضور قلب و حقیقت نماز

از نماز راهی نزدیک‌تر به حق تعالی نیست، ولی نه صورت نماز که فقط افعال و اقوال باشد، بلکه جان نماز که استغراق و بی‌هوشی است و به زبان اخبار از آن تعبیر به «حضور قلب»؛ یعنی حضور دل در مقام مشاهده و معاینه جمال و جلال الهی می‌شود.

لازمه این حضور فراغت قلب از ماسوی الله، تفهیم، تعظیم، هیبت، خوف، رجا و حیا است و هر گاه دل حاضر و بهره‌مند شد، همه اعضا از جمله چشم، گوش و زبان حاضر و بهره مند می‌شوند.

علاقه‌مندان برای خرید اینترنتی این کتاب می‌توانند به نشانی اینترنتی www.bustaneketab.ir مراجعه کنند.

کد خبر 332610

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.