کتاب «سینمای بی‌چیز» منتشر شد

کتاب سینمای بی‌چیز، در برگیرنده یادداشت‌های فیلمساز از دوران نوشتن فیلم‌نامه، پیش تولید، تولید، مراحل فنی و آماده نمایش شدن و بازتاب فیلم در نزد منتقدان، رسانه‌های گروهی و سینماگران است.

حبیب باوی ساجد، کارگردان سینما و داستان‌نویس، کتاب " سینمای بی‌چیز" را بر اساس یادداشت‌های دوران فیلم‌برداری و ساخت "سامی" نخستین فیلم بلند داستانی سینمایی خود نوشته است.
این کتاب، شامل هفت فصل، مقدمه و بازتاب سینمای بی‌چیز است که در ۲۰۰ صفحه توسط انتشارات افراز چاپ و منتشر شده است.
باوی ساجد که پیش از این، کتاب‌هایی درباره احمد محمود، عدنان غریفی و مجموعه داستان "عصابه" را نوشته و توسط انتشارات "فراز" چاپ و منتشر کرده است، فیلم سینمایی "سامی" را مستقل و با استناد به کتاب "سینمای بی چیز"، با هزینه بسیار کم، تهیه و تولید کرد و با این فیلم، موفق به دریافت جایزه بهترین فیلم‌نامه از شانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم "کازان" در کشور روسیه شد، همچنین با این اثر سینمایی تاکنون منتخب فستیوال‌های رم در ایتالیا، نادو در مراکش و امید در سوئد بوده است.
باوی ساجد که از شاگردان کارگاه آموزش فیلم‌سازی "عباس کیارستمی" است، در کتاب "سینمای بی‌چیز" تلاش می‌کند با به اشتراک گذاشتن تجربه‌اش، راه چگونه تهیه و تولید فیلم‌های کم هزینه را به صورت عملی برای فیلم‌سازان هم نسل خود شرح بدهد.
او در فیلم سینمایی "سامی" اغلب از نابازیگران استفاده کرده، همچنین با گروه فنی باتجربه، اما فاقد تجربه فیلم سینمایی داستانی بلند همکاری کرده است و با فیلم‌برداری در فضای واقعی، از ساخت دکور و طراحی صحنه پرهیز کرده تا در کنار چهره‌های واقعی و فاقد گریم هم فیلم خود را با هزینه کم بسازد و هم راوی زندگی واقعی مردم عرب جنوب کشور باشد.
کتاب سینمای بی‌چیز، در برگیرنده یادداشت‌های فیلمساز از دوران نوشتن فیلم‌نامه، پیش تولید، تولید، مراحل فنی و آماده نمایش شدن و بازتاب فیلم در نزد منتقدان، رسانه‌های گروهی و سینماگران است.
باوی ساجد در مقدمه‌ای بلند، با ارجاع به تاریخ سینما کوشش می‌کند نظریه سینمای بی‌چیز را فراتر از یک تجربه شخصی بسط و گسترش بدهد تا از این رهگذر، فیلمسازان جوان، در چرخه سینمای سرمایه محور و بازیگر محور انتظار نکشند و بتوانند فیلم‌های مستقل و شخصی خودشان را بسازند.

کد خبر 574395

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.