انتشار کتاب «اندیشه‌ورزی؛ تأملی درباره تفکر نقادانه»

کتاب «اندیشه‌ورزی؛ تأملی درباره تفکر نقادانه» اثر محمدکاظم شاه‌آبادی به همت موسسه بوستان کتاب منتشر شد.

به گزارش ایمنا، کتاب «اندیشه‌ورزی؛ تأملی درباره تفکر نقادانه» اثر محمدکاظم شاه‌آبادی در ۸۸ صفحه به همت مؤسسه بوستان کتاب منتشر شد.

اندیشه‌ورزی چونان مهارتی پایه برای همه انسان‌ها، بررسی فعال، پایدار و دقیق یک باور است و امکان منطقی گفت‌وگو را میان افراد یک جامعه فراهم می‌آورد.

به بیان دیگر برای اندیشه‌ورزی و تفکر نقاد، مهم‌ترین اصل است که بدانیم دلایل ما برای باورهایی که داریم یا از طریق گفت‌وگو، در مواجهه با باورهای دیگران به دست می‌آوریم، چیست و این باورها چه نتایجی به دنبال دارند و سازگاری آنها با عقلانیت در چه میزان است.

اثر پیش‌رو با طرح مهارت‌هایی چون شجاعت و شهامت فکری، استقلال فکری، غلبه بر جزم‌اندیشی و سنجه‌هایی چون وضوح، دقت و همه‌جانبه‌نگری، خواننده را با اساسی‌ترین گام‌های رشد اندیشه‌ورزی آشنا می‌سازد.

ساختار اثر

این اثر در چهار فصل تألیف شده است؛ در فصل اول این اثر که با عنوان «خردورزی و بینش‌وری» نگارش یافته، در ابتدا ضمن تبیین اهمیت و آثار خردورزی، به اندیشه‌ورزی در اسلام تأکید شده و مباحثی با عنوان «عقل و دین» و «عقل و اسلام» بیان شده و در پایان این فصل، خردورزی در روایات مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

نویسنده در دومین فصل از این کتاب که با عنوان «تقوا و فضائل فکری» تدوین شده به مباحثی از جمله انواع ترس در اندیشه، بت‌های فکری، شجاعت و شهامت فکری، تواضع فکری، تلاش و پشتکار فکری، ارجمندی انسان از دیدگاه قرآن، ارزشمندی انسان در سایر ادیان، اعتقاد به عقل و ریاست آن، صداقت فکری، پرهیز از جزم‌اندیشی، و تضاد نداشتن عقل و عشق اشاره شده است.

«عناصر اندیشه، اجزای فکر» عنوان سومین فصل از این اثر است که به منظر (موضع، نظرگاه، زاویه دید)، اطلاعات (داده‌ها، شواهد، تجارب)، قاعده (پیامد و برآیندها)، و استدلال و استنتاج پرداخته شده است.

در چهارمین و آخرین فصل از این اثر که با عنوان «سنجه‌های جهان روا» تألیف شده، مباحثی از جمله وضوح، درستی، دقت، مناسبت (ارتباط)، عمق، همه‌جانبه‌نگری، منطق و انصاف تبیین شده است.

بخشی از کتاب:

اعتماد به نفس و استقلال فکری

اندیشیدن با پیروی کردن از دیگران – بدون اینکه شخص در آن موضوع تأملی کند – سخت در تضاد است. اساساً ما «فکر» می‌کنیم تا نظر خود را داشته باشیم و اگر بنابر دنباله‌روی از دیگران باشد، مفهوم اندیشیدن مصداقی نخواهد داشت. معنای استقلال فکری این است که ما تلاش کنیم افکار و باورهایمان از اندیشه‌ورزی و زحمات فکری خودمان باشد و به این تلاش متعهد بمانیم. بدین منظور باید برای هر باوری که به آن پایبندیم دلیل و منطق داشته باشیم. داشتن ذهنی فعال و نقاد _در مقابل ذهن منفعل که پذیرفتن افکار دیگران عادت او شده است_ به استقلال فکری می‌انجامد. زمانی که فکر، مستقل شد توانایی قضاوت و انتخاب‌گری ایجاد می‌شود.

علاقه‌مندان برای خرید اینترنتی این کتاب می‌توانند به آدرس www.bustaneketab.ir مراجعه کنند.

کد خبر 581933

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.