اهواز آلوده‌ترین شهر در کشور / تنها وضعیت ۴ کلان‌شهر پاک ثبت شد

آلودگی هوا زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، بنابراین آمار و میزان آلودگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شهرها در چه سطحی از آلودگی قرار دارند، لازم است بدانیم امروز اهواز رکورددار آلودگی هوا در کشور بوده و تنها وضعیت چهار کلان‌شهر پاک ثبت شده است.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، اگر نگاهی به روز گذشته و امروز _یکشنبه دهم دی_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این‌رو خبرگزاری ایمنا به مقایسه شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است که بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست، امروز شهر اهواز با شاخص ۱۶۵ در وضعیت ناسالم (قرمز) قرار دارد، اما روز گذشته کلان‌شهر زاهدان با شاخص ۱۷۱ در موقعیت ناسالم برای عموم بود.

بر این اساس، امروز دستگاه سنجش کیفیت هوا در هیچ‌کدام از کلان‌شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای) و بسیار ناسالم (بنفش) قرار ندارد.

در همین راستا، دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در کلان‌شهرهای اصفهان با شاخص ۱۳۶، تهران با شاخص ۱۲۵، مشهد با شاخص ۱۰۸، بجنورد با شاخص ۱۱۲، زنجان با شاخص ۱۱۲، سمنان با شاخص ۱۱۰، قزوین با شاخص ۱۴۲، اراک با شاخص ۱۰۷، همدان با شاخص ۱۲۸، در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) قرار دارد.

به این ترتیب سنجش کیفیت هوا روز گذشته نهم دی در ایستگاه‌های کرج، اهواز، قزوین، کرمان و اراک در موقعیت ناسالم (نارنجی) قرار داشت.

لازم است بدانیم، دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه کلان‌شهرهای تبریز با شاخص ۹۶، ارومیه با شاخص ۷۲، کرج با شاخص ۶۶، ایلام با شاخص ۶۰، بوشهر با شاخص ۵۸، زاهدان با شاخص ۸۸، شیراز با شاخص ۵۸، قم با شاخص ۸۴، سنندج با شاخص ۵۵، کرمان با شاخص ۶۹، کرمانشاه با شاخص ۶۷، خرم‌آباد با شاخص ۵۵، وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

بر این اساس، کیفیت هوا روز گذشته نهم دی در شهرهای تبریز، ارومیه، اصفهان، ایلام، تهران، بیرجند، زنجان، سمنان، شیراز، قم، کرمانشاه، خرم‌آباد، بندرعباس، همدان و یزد در وضعیت هوای سالم (زرد) ثبت شد.

لازم است به این نکته اشاره کنیم که امروز سنجش کیفیت هوا در کلان‌شهرهای بیرجند با شاخص ۳۸، یاسوج با شاخص ۳۲، رشت با شاخص ۳۳ و یزد با شاخص ۴۸، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، اما روز گذشته شهرهای بوشهر، شهرکرد، مشهد، سنندج، یاسوج و رشت در شرایط پاک (سبز) قرار داشتند.

شرایط امروز کیفی هوای در کلان‌شهرهای اردبیل، شهرکرد، گرگان، ساری و بندرعباس ثبت نشده است، اما روز گذشته نهم دی شهرهای اردبیل، شهرکرد، بجنورد، گرگان و ساری بدون داده ثبت شد.

در نهایت، بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از کلان‌شهرها همچون روز نهم دی در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای) و بسیار ناسالم (بنفش) قرار ندارد، اما یک شهر ناسالم (قرمز)، تعداد ۹ کلان‌شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۲ شهر سالم (زرد)، چهار کلان‌شهر پاک (سبز) و پنج شهر بدون داده ثبت شده‌اند، در حالی که روز گذشته یک شهر ناسالم (قرمز)، پنج کلان‌شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۵ شهر سالم (زرد)، شش کلان‌شهر پاک (سبز) و پنج شهر بدون داده ثبت شد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

کد خبر 716160

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.