چطور حساسیت‌های پاییزی را کنترل کنیم؟

درمان آلرژی پاییزی از مشکلات اکثر افراد در فصل پاییز است، روزها کوتاه‌تر شده و آب و هوا سرد می‌شود، علائم آلرژی می‌تواند بیشتر شود، فصل پاییز با عطسه و خارش چشم همراه است و در این فصل استفاده از برخی روش‌های خانگی و گیاهی به درمان آلرژی پاییزی کمک بسیاری می‌کند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، زمانی که صحبت از آلرژی می‌شود، بیشتر افراد یاد فصل بهار می‌افتند، معمولاً آلرژی در این فصل بیشتر و دلیل آن هم شکوفه گل‌ها است، ممکن است این آلرژی‌ها را در اوایل فصل پاییز هم احساس کنید، هرچند عوامل تحریک کننده و حساسیت‌زا در فصل پاییز متفاوت هستند اما می‌توانند علائمی مشابه آلرژی در فصل بهار و تابستان را ایجاد کنند.

هوا در فصل پاییز به گونه‌ای است که این آلرژی‌ها افزایش پیدا می‌کند، آلرژی‌ها ممکن است مدت‌ها در بدن فرد باقی بمانند و حتی با پایان فصل نیز همچنان سر جای خود باشند. حساسیت پاییزی هم اگر مانند دیگر آلرژی‌ها درمان نشود، می‌تواند باعث عفونت سینوس‌ها و آسم در فرد شود.

آنچه علائم آلرژی را شروع می‌کند آزاد شدن هیستامین‌ها در بدن در پاسخ به مواد محرک و آلرژی زا (آلرژی‌ها) نظیر گردوغبار، گرده گل‌ها و گیاهان و برخی آلودگی‌ها است. آلرژی می‌تواند باعث خارش چشم و گلو و بینی و گوش، اشک ریزش، عطسه، آبریزش بینی، احساس سوزش گلو و خلط پشت حلق و گاهی گرفتگی بینی شود، آلرژی حتی ایجاد احساس خوب نبودن و خستگی می‌کند

حساسیت پاییزی؛ عفونت سینوس‌ها

هوا در فصل پاییز به گونه‌ای است که آلرژی‌ها افزایش پیدا می‌کند، آلرژی‌ها ممکن است است مدت‌ها در بدن فرد باقی بمانند و حتی با پایان فصل نیز همچنان سر جای خود باشند، حساسیت پاییزی هم اگر مانند دیگر آلرژی‌ها درمان نشود، می‌تواند باعث عفونت سینوس‌ها و آسم در فرد شود.

چطور حساسیت‌های پاییزی را کنترل کنیم؟

انواع حساسیت پاییزی و علل آلرژی

گرده افشان‌ها:

گرده افشان‌ها از رایج‌ترین علت‌های آلرژی‌های فصلی در فصل پاییز هستند. تقریباً ۷۵ درصد از افرادی که در فصل پاییز و بهار آلرژی دارند، علت آن را گرده افشان‌ها می‌دانند. گرد افشانی تقریباً در اواخر تابستان آغاز می‌شود و می‌تواند تا ماه آبان نیز ادامه پیدا کند و تمام اینها بستگی دارد که گرمای هوا چقدر باشد، گرده‌ها در هوا می‌توانند تا هزاران کیلومتر به فرد برسند و اصلاً فرقی ندارد که شما در چه محلی زندگی می‌کنید.

قارچ:

یکی دیگر از علت‌های حساسیت در فصل پاییز این است که رطوبت هوا از بین می‌رود و باعث می‌شود که قارچ‌ها روی برگ‌های مرطوب باقی بمانند. معمولاً اگر بیش از حد با برگ‌های پاییزی در تماس باشید، احتمال ورود این آلرژی‌ها بالاتر می‌رود. گرد و غبار و رطوبت در هوا به عنوان فیلتری برای آلودگی‌ها عمل می‌کند اما هوای خشک مثل هوای پاییزی باعث افزایش گرد و غبارها می‌شود. همچنین حشرات نیز در آن افزایش پیدا می‌کند و همین موضوع علت بسیاری از حساسیت‌های پاییزی است.

نشانه‌های حساسیت پاییزی

نشانه‌های حساسیت پاییزی اغلب با حساسیت‌های دیگر فصل‌ها متفاوت است و علائم رایج آن عبارتند از:

- خارش بینی و چشم

- آبریزش بینی

- سرفه کردن

- آبریزش بینی

سایر علائم حساسیت پاییزی:

- مشکلات به وجود آمده در ریه مثل آسم

- خارش دهان و پشت گلو

- جوش زدن در قسمت شکم

- اسهال

- در موارد شدید تر آنافیلاکسی

- کهیرهای پوستی

- پوست بیش از حد خشک

- خارش

- اگزما

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

گاهی اوقات حساسیت پاییزی به گونه‌ای می‌شود که ممکن است آن را با سرما خوردگی اشتباه بگیریم، در این حالت بهتر است که حتماً به یک متخصص مراجعه کنید تا بفهمید که آلرژی دارید یا سرما خورده‌اید. کودکان چهار سال به بالا می‌توانند علائم آلرژی را از خود نشان دهند.

می‌توانید در همین سنین علائم حساسیت را در آنها ببینید و از به وجود آمدن آلرژی پیشگیری کنید اما برای نوزادان تشخیص آلرژی از سرماخوردگی کمی سخت‌تر خواهد بود، آنها نمی‌توانند داروهای مربوط به حساسیت را مصرف کنند.

حتماً نوزاد خود را در صورت دیدن علائم حساسیت به نزد پزشک متخصص ببرید. کودکان مبتلا به آسم یا اگزمای پوستی در برابر حساسیت‌های فصلی آسیب پذیرتر هستند و کودکانی که از خانواده خود این ارث را برده‌اند، احتمال بیشتری برای ابتلاء به حساسیت را دارند.

راهکارهای کنترل حساسیت پاییزی

۱- مصرف منظم دارو

۲- هر زمان که از بیرون به منزل مراجعه می‌کنید دست‌های خود را کاملاً شست‌وشو دهید

۳- کمتر در معرض موارد حساسیت‌زا قرار بگیرید

۴- لباس‌های بیرون از منزل را داخل منزل نپوشید

نکاتی باید رعایت کنید

۱- با مشورت پزشک از دستگاه بخور خانگی استفاده کنید.

۲- غذاهای سالم و مقوی مصرف کنید، میوه و سبزیجات تازه را فراموش نکنید.

۳- آب فراوان بنوشید.

۴- شست وشوی گلو و بینی با محلول نمک می‌تواند با کاهش تعداد این عوامل در مخاط حلق و بینی، به کاهش علائم آلرژی منجر شود.

۵- استفاده از ماسک

۶- وقتی از خانه خارج می‌شوید یا در خانه مشغول استفاده از جارو برقی هستید، باید از ماسک استفاده کنید.

علائم را اشتباه نگیرید

بسیاری از علائم در سرماخوردگی و حساسیت فصلی مشترک هستند، بنابراین تشخیص این دو عارضه از یکدیگر دشوار است. به همین دلیل، بررسی علائمی که در این دو بیماری مشترک نیست، می‌تواند مفید باشد، اگر هر کدام از علائم زیر را تجربه کردید، به احتمال زیاد دچار سرماخوردگی (و نه حساسیت فصلی) شده‌اید:

یک روش دیگر برای تفاوت قائل شدن بین سرماخوردگی و حساسیت، مدت زمانی است که طول می‌کشد تا علائم برطرف شود.

سرماخوردگی معمولاً خود به خود طی هفت تا ۱۰ روز برطرف می‌شود در حالی که حساسیت تا زمانی که درمان شود یا محرک برطرف شود، باقی می‌ماند.

راه‌های پیشگیری از حساسیت فصلی در پاییز

برای ج لوگیری از بروز بیماری‌های فصلی پاییز، خوردن یک لیوان آب داغ، یک قاشق عسل خوب و چند قطره آب لیموی طبیعی در صبحگاه و خوردن یک لیوان آب سیب قرمز شیرین در شب یک واکسن بسیار قوی در مقابل بیماری‌های فصلی و آلرژی تنفسی است.
بهترین غذاها در فصل پاییز که سلامتی و انرژی به فرد می‌دهد، آب‌گوشت به ویژه آب‌گوشت سنتی است که فرد را با خوردن آن قوی و سالم نگه می‌دارد.

بیمارانی که دچار سرفه، سرماخوردگی و آلرژی می‌شوند دو راه برای پیشگیری از این بیماری دارند. یکی این‌که بالاترین نقطه جمجمه خود را پوشیده و گرم نگه داشته و در فصل سرما و هنگامی که از حمام بیرون می‌آیند حتماً این نقطه را خشک و بعد از آن گرم نگه دارند.
همچنین کف پاها به ویژه در هنگام بیرون آمدن از حمام باید خشک شده و از جوراب‌های نخی مناسب استفاده شود. با گرم نگه داشتن بالای سر و کف پا از این بیماری و آلرژی پرهیز می‌کنیم و این روش، یک واکسن طبیعی در برابر آلرژی محسوب می‌شود.

چطور حساسیت‌های پاییزی را کنترل کنیم؟

بهترین دمنوش‌ها و درمان گیاهی آلرژی فصلی پاییز

دمنوش بابونه و دارچین برای درمان حساسیت فصلی پاییز بسیار مفید است؛ سازمان بهداشت جهانی بر خواص این دمنوش از جمله اکسیژن رسانی بیشتر به اندام‌های تنفسی، بهبود آسم و تنگی نفس تأکید می‌کند؛ به ویژه برای کودکانی که به مدرسه می‌روند و به دلیل حضور افراد زیاد در یک محیط در معرض ابتلاء به بیماری قرار دارند و ممکن است باعث انتقال بیماری از مدرسه به خانه شوند، بسیار مفید است.

مربای شقاقل، بهارنارنج و خلال نارنج نیز علاوه بر تقویت سیستم ایمنی قدرت بهره‌وری ذهن را افزایش می‌دهد. تخم شنبلیله را در حرارت ملایم تفت دهید و سپس آسیاب کنید و در کنار ادویه‌های دیگر نصف قاشق چایخوری از آن را در غذا استفاده کنید تا غلبه سودا رفع شود.

برای رفع سرفه‌های خشک یا خروسک چهار تخم یا لعاب دانه به مفید است، همچنین استفاده از بخور اکالیپتوس برای پاکسازی محیط زندگی توصیه می‌شود. استفاده از دمنوش زنجبیل، دارچین، زعفران و چای کوهی برای افزایش گردش خون و گرمایش بدن در فصل سرما مناسب است.

دمنوش ترکیبی مرزنجوش، آویشن و چای کوهی یک داروی ضد آلرژی، آنژین، میگرن و سینوزیت است. یکی از بهترین دمنوش‌ها برای فصل پاییز که فصل خشکی هوا و سرماخوردگی است، ترکیب آویشن و عسل می‌باشد و در افراد با سیستم ایمنی ضعیف بسیار مفید است.

توصیه‌های طب سنتی برای پاکسازی بدن از عفونت

متخصصان طب سنتی تاکید دارند برای پیشگیری و درمان عفونت ریه مصرف دمنوش گیاه پولک، پونه، آویشن، مرزنجوش و بابونه برای پاکسازی بدن از عفونت و ویروس بسیار مؤثر است. دمنوش گل محمدی، گیاه دم اسب، زعفران و هل در فصل پاییز در تقویت سیستم ایمنی و مشکلات کلیوی مؤثر است.

مصرف دمنوش اکیناسه (سرخارگل)، بابونه و چای کوهی برای پیشگیری از سرماخوردگی و رفع عفونت برونشیت تأثیر چشمگیری دارد. برای رفع سرفه‌های خشک یا خروسک چهار تخم یا لعاب دانه به مفید است، همچنین استفاده از بخور اکالیپتوس برای پاکسازی محیط زندگی توصیه می‌شود.

استفاده از دمنوش زنجبیل، دارچین، زعفران و چای کوهی برای افزایش گردش خون و گرمایش بدن در فصل سرما مناسب است که در افراد مبتلا به فشارخون استفاده از لیمو امانی در کنار آن مؤثر است. افراد با طبع گرم نباید زعفران، آویشن و عسل را مصرف کنند زیرا در ابتلاء به آفت دهان تأثیرگذار هستند و توصیه می‌شود این اشخاص از لیمو ترش یا لیمو امانی برای ایجاد تعادل در دمنوش‌ها استفاده کنند.

کد خبر 526828

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.