درمان‌های خانگی کاهش سردرد کدامند؟

شش علت شیوع سردرد در بین افراد، درمان طبیعی سردرد، نشانه سردرد خطرناک، داروهای موثر در درمان سردرد و درمان های خانگی برای کاهش سردرد را در بسته خبری سلامت ایمنا بخوانید.

به گزارش خبرنگار ایمنا، سردرد مشکل نادری نیست و همه ما گاهی دچارش می‌شویم و نیاز داریم به روشی آن را تسکین دهیم، به خصوص اگر سردردی باشد که توانایی انجام کارها را از ما گرفته و در امورمان اختلال ایجاد کند.

احتمال شیوع سردرد در افراد مختلف بسیار بالا است. سردرد ممکن است به صورت خود به خودی و یا در اثر فعالیت یا ورزش به وجود بیاید، ماهیت سردرد نیز می‌تواند حاد یا مزمن و یا بدون دوره‌های شدید باشد. سردرد معمولاً با تهوع و استفراغ همراه است.

سردرد یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که مردم به صورت روزمره از آن شکایت می‌کنند، برخی از افراد در دوره خاصی از زندگی خود سردرد شدید را تجربه می‌کنند و برخی دیگر دچار سردردهای گاه و بی‌گاه می‌شوند. هر کسی ممکن است دچار سردرد شود و هیچ تفاوتی ندارد که چه سنی، چه نژادی یا چه جنسیتی داشته باشید. تشخیص این که علت سردرد چیست همیشه راحت نیست.

با این حال با توجه به زندگی روزمره افراد شغل، رژیم غذایی، زندگی اجتماعی، وزن، عادت‌ها هنگام خواب و هورمون‌ها شش علت عمده برای انواع سردرد از جمله سردرد خوشه‌ای، سردرد سینوسی (سینوزیت)، سردرد میگرنی و سردرد تنشی توسط متخصصین مشخص شده است.

درمان طبیعی سردرد

بر اساس بسیاری از تحقیقاتی که برای پیدا کردن دلایل سردرد انجام شده است، حدود ۴۰ درصد افرادی که از سردرد رنج می‌برند می‌توانند فقط با پرهیز کردن و ایجاد عادت‌های صحیح به راه طبیعی درمان سردرد خود برسند. اما فقط ۱۴ درصد از مردم این کار را انجام می‌دهند. بهتر است با دکتر خود در مورد استفاده از یک یا چند درمان گیاهی سردرد صحبت و قبل از استفاده از داروهای شیمیایی، با استفاده از ویتامین‌ها و مکمل‌های غذایی برای درمان سردرد خود تلاش کنید.

درمان‌های خانگی کاهش سردرد کدامند؟

نشانه سردرد خطرناک کدام است؟

اگر سردردهای شما همراه با تیره شدن بینایی، خواب آلودگی و سرگیجه همراه باشند باید فوری فرد معاینه و درمان شود، سردرد می‌تواند گاهی اوقات توسط سرما یا آنفلوانزا به وجود آید که هر دو این بیماری‌ها در زمستان شایع هستند، اما استرس مشکلات بینایی، کم آبی بدن و مصرف بیش از حد داروها سایر علل شناخته شده سردرد هستند. اگر سردرد بعد از چند ساعت برطرف نشد یا خیلی شدید بود، با سرگیجه و مشکل در تکلم همراه بود، قدرت درک و تشخیص مختل شد یا بعد از یک آسیب رخ داد، سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

داروهای مؤثر در درمان سردرد

توجه داشته باشید داروهای معرفی شده فقط جنبه علمی دارد و به هیچ عنوان مصرف آنها بدون تجویز پزشک متخصص توصیه نمی‌شود زیرا برخی از داروها را می‌توانید بدون نسخه پزشک تهیه کنید و تعدادی از آنها باید حتماً با نسخه پزشک تهیه و استفاده شود.

داروهای بدون نیاز به نسخه عبارتند از:

- آسپرین

- استامینوفن پاراستامول

- سدیم ناپروکسن

- ایپوپروفن

داروهای مورد استفاده در درمان فوری سردرد که به نسخه نیاز دارند عبارتند از:

- دی هیدرو ارگوتامین

- ارگات

- تریپتان ها

- سوماتریپتان

- زولمی تریپتان

- ریزاتریپتان

- التریپتان هیدروبرومید

- ارگوتامین سی

- سوماتریپتان

- ناراتریپتان HCI

- آلموتریپتان مالات

- فرواتریپتان سوکسینات

درمان‌های خانگی کاهش سردرد کدامند؟

درمان‌های خانگی برای کاهش سردرد عبارتند از:

۱ - آب بنوشید

شاید راه رفع سردردتان کاری به سادگی نوشیدن یک لیوان آب باشد. دهیدراته شدن بدن، یکی از علت‌های شایع سردردهاست. کم آبی یا دهیدراته شدن بدن می‌تواند قدرت تمرکزتان را بگیرد و اعصابتان را تحریک کند و اثرات سردردتان بدتر شود. علم ثابت کرده که نوشیدن آب می‌تواند در عرض نیم ساعت سردردتان را تسکین دهد،
اگر اغلب به سردرد دچار می‌شوید حتماً مرتباً آب بنوشید تا از بروز آن‌ها پیشگیری کنید. خوردن مواد غذایی آب‌دار را نیز فراموش نکنید.

۲ - چای زنجبیل بنوشید

اخیراً مطالعه‌ای دریافته زنجبیل در صورتی که در کنار داروهای مسکن معمولی انجام شود، سردرد را در خیلی از افرادی که میگرن دارند کاهش می‌دهد. مطالعه‌ی دیگری نیز دریافت زنجبیل تقریباً مانند داروهای میگرن عمل می‌کند. می‌توانید از مکمل زنجبیل استفاده کنید و یا اینکه مقداری چای زنجبیل بنوشید، می‌توانید با روغن رقیق شده‌ی زنجبیل، شقیقه‌ها، پیشانی، گردن و حتی پشتتان را ماساژ دهید، اگر استرس دارید، چای زنجبیل گرم می‌تواند آرامتان کند و به شما احساس بهتری بدهد.

۳ - کافئین مصرف کنید؛ اما با شرایطی

کافئین زیاد می‌تواند سردردتان را بدتر کند، اما در اندازه‌ی محدود و به شرط اینکه فوراً بعد از شروع سردرد مصرف شود می‌تواند جلوی بدتر شدن آن را گرفته و درد را تسکین دهد. در مصرف کافئین زیاده روی نکنید و حتماً بعد از آن آب بنوشید تا بدنتان دهیدراته نشود. ترک عادت مصرف کافئین نیز می‌تواند خود به خود باعث سردرد شود، اگر زیاد اهل قهوه خوردن هستید، از قهوه‌های بدون کافئین استفاده کنید چون کاملاً بدون کافئین نیستند و همین اندازه کافئین می‌تواند سردردتان را کاهش دهد.

۴- ریلکس کنید

استرس می‌تواند علتی اساسی برای سردرد باشد. انجام تمرینات آرام‌بخش یا فعالیت‌هایی که آرامتان می‌کند می‌تواند به شما کمک کند از شدت سردردتان کم کنید. انجام مرتب یوگا، تمرینات کششی تنفسی و یا مدیتیشن می‌تواند تعداد دفعات بروز سردرد و همچنین شدت آن‌ها را کاهش دهد. گنجاندن تمرینات ریلکسیشن در روتین روزانه، اثرات چشمگیری بر سلامتی و احساستان دارد. به گردنتان توجه ویژه‌ای داشته باشید و هرگونه گرفتگی و انقباض موجود در این قسمت را کاهش دهید.

۵ - از کمپرس سرد استفاده کنید

کمپرس سرد به خصوص برای سردردهای میگرنی مؤثر است و می‌تواند هرگونه التهابی را کاهش دهد. می‌توانید از ژل کمپرس، تکه‌های یخ که در حوله‌ای پیچیده‌اید یا از یک کیسه سبزیجات منجمد که در فریزر دارید استفاده کنید. کمپرس را به مدت پانزده دقیقه روی سرتان نگه دارید و سپس پانزده دقیقه استراحت کنید. گفته می‌شود که سرما، رگ‌های خونی را منقبض کرده و باعث می‌شود جریان خون کاهش پیدا کرده و درد کمتری احساس کنید، دوش آب سرد هم می‌تواند همین اثر را روی سردرد داشته باشد.

۶ - از کمپرس گرم استفاده کنید

کمپرس گرم برای سردردهای تنشی جواب می‌دهد. اگر عضلاتتان گرفته‌اند، از کمپرس گرم که می‌تواند به صورت حوله‌ای که گرمش کرده‌اید یا یک بطری آب گرم باشد استفاده کنید و حتماً روی گردن و شانه‌هایتان نیز بگذارید. کمپرس گرم برای پشت سر نیز بسیار عالی است. مانند کمپرس سرد، پانزده دقیقه کمپرس و پانزده دقیقه استراحت را متناوبا انجام دهید تا سردردتان بهتر شود. دوش آب گرم هم می‌توانید بگیرید، می‌توانید به سرتان روغن گیاهی بزنید و زیر دوش آب گرم بروید.

درمان‌های خانگی کاهش سردرد کدامند؟

۷- چُرت بزنید

کمبود خواب برای سلامتی خوب نیست و حتماً بارها این را شنیده‌اید. کمبود خواب نه تنها باعث سردرد می‌شود بلکه احساس خستگی و ناتوانی هم به شما می‌دهد. اگر سردردتان ناشی از کمبود خواب است، تنها راه و بهترین راه تسکین آن، خواب است. اگر سردردتان به دلیل استفاده زیاد از کامپیوتر و موبایل است و ساعات زیادی با اسکرین کار کرده‌اید، باز هم استراحت دادن به چشم‌ها و مغز می‌تواند در تسکین سردردتان جادو بکند. بعد از اینکه مقداری کافئین مصرف کردید، فوراً چُرت بزنید. شما می‌توانید در فاصله زمانی که کافئین کارش را در بدنتان انجام می‌دهد بخوابید و با انرژی و سرحال از خواب بیدار شوید.

۸ - نقاط فشاری را ماساژ بدهید

شاید ناخودآگاه این کار را انجام داده‌اید. هر وقت سردرد دارید نوک بینی‌تان را فشار بدهید یا گردنتان را بمالید. کمی ماساژ در قسمت‌های بخصوصی که در طب فشاری به آن‌ها توجه می‌شود و در نقاط درد می‌تواند سردرد را تسکین دهد. خیلی از افراد با ماساژ شقیقه‌ها یا گردن و یا آرواره، سردرد تنشی خود را تسکین می‌دهند، خصوصاً وقتی که سردردشان ناشی از استرس است، نقاطی که باید آن‌ها را ماساژ بدهید شامل قسمت بین ابروها و دو نقطه در ابتدای ابروها در طرفین پل بینی می‌شود. این نقاط ممکن است تحت تنش ناشی از چشم‌ها یا سر باشند و ماساژ دادن آن‌ها می‌تواند این تنش را کاهش دهد، بین دو کتف نیز معمولاً تحت تنش زیادی است و ماساژ این قسمت نیز می‌تواند سردرد را تخفیف دهد.

۹ - رایحه درمانی کنید

بوهای آرامش‌بخش مانند اسطوخودوس می‌توانند در عرض پانزده دقیقه سردرد را تسکین دهند. روغن‌های گیاهی مورد پسند همه‌ی افراد نیستند؛ اما می‌توان آن‌ها را رقیق کرده و بو کنید، مثلاً یاسمن، نعنا و غیره. می‌توانید این عصاره‌ها را رقیق کرده و به پوستتان بمالید یا آن‌ها را بو بکشید، از بوهای تند مثل عطر یا خوشبوکننده هوا دوری کنید، این‌ها سردردتان را بدتر می‌کنند.

۱۰ - ببینید کلاه یا عینک‌تان به سرتان فشار نیاورد

اگر کلاه سرتان است یا عینک به چشم دارید، ببینید تنگ نباشند و سرتان را تحت فشار قرار ندهند. همچنین ممکن است موهایتان را سفت دم‌اسبی بسته باشید. پوست سرتان را ماساژ دهید. مطالعات گوناگونی نشان داده‌اند خانم‌هایی که موهای خود را سفت نمی‌بندند کمتر به سردرد دچار می‌شوند. دندان قروچه و یا محکم جویدن هم می‌تواند عاملی برای سردرد باشد، اگر دندان‌قروچه می‌کنید، شب‌ها از محافظ دهان استفاده کنید.

کد خبر 518296

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • رضاخانی RU ۱۲:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۳
  1 0
  عالی بود ممنونم بخاطر مقاله خوبتون
 • رضاخانی AZ ۱۸:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۳
  1 0
  سردرد میتونه علتهای مختلف داشته باشه از علت های عصبی و هورمونی گرفته تا بیماریهای خاص و خطرناک مثل تومورها. اگه سردرد با روشهای خونگی برطرف نشد بهتره به پزشک مراجعه کنید یا به مقاله درمان سردرد سیوطب مراجعه کنید. بیاد داشته باشید سردرد ها همیشه خطرناک نیستن و با درمان های خونگی قابل رفع هستن.