ابتلای ۰.۷ کودکان به اختلال بیش فعالی/ مزایای غذای حاوی گوگرد

رد سلامت قرص‌های تبلیغی لاغری در فضای مجازی ، اعلام آمار کودکان مبتلا ‌به اختلالات بیش فعالی و نقص توجه، آخرین اخبار از درمان اختلال آزار دهنده کوررنگی، فواید خوابیدن در اتاق سرد و مزایای غذای حاوی گوگرد را در بسته خبری سلامت ایمنا بخوانید.

به گزارش ‌خبرنگار ایمنا؛ کوررنگی درجات متفاوتی دارد که نوع شدید آن می‌تواند کیفیت زندگی مبتلایان را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار دهد، با این حال هنوز درمان ‌قطعی برای این عارضه ارائه نشده است.

کوررنگی ‌یا دقیق تر بگوییم نقص دید رنگی (Color vision deficiency) یک اختلال ارثی است که فرد مبتلا را در دیدن و تشخیص برخی از رنگ‌های ‌خاص همچون آبی، زرد، قرمز یا سبز دچار مشکل می‌کند. این اختلال که شاید در نظر اول ساده و پیش پا افتاده به نظر برسد، کیفیت زندگی مبتلایان را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد. تصور کنید نتوانید رنگ لباس‌هایی که می‌خواهید به تن کنید یا رنگ های چراغ راهنمایی را از هم تشخیص دهید.  

این مشکل ژنتیکی ‌در مردان بیشتر از زنان مشاهده می‌شود به طوری‌که از هر پنج مورد کوررنگی، سه مورد مربوط به مردان و ۲ مورد مربوط به زنان است.

به مناسبت فرارسیدن روز جهانی آگاهی از کوررنگی نگاهی جزئی تر به این اختلال خواهیم انداخت.  

علت بروز کوررنگی

در درون شبکیه چشم دو نوع سلول برای تشخیص نور وجود دارند که از آنها با عنوان سلول‌های استوانه‌ای و مخروطی یاد می‌شود. سلول‌های استوانه‌ای تنها روشنایی و تاریکی را تشخیص داده و نسبت به سطوح پایین نور حساسیت بالایی دارند. سلول‌های مخروطی مسئول تشخیص رنگ بوده و در نزدیکی مرکز دید متمرکز شده‌اند. این سلول‌ها حاوی رنگدانه‌هایی هستند که رنگ‌های قرمز، سبز و آبی را پردازش کرده و با این کار امکان درک طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها را برای مغز فراهم می‌کنند.

کوررنگی ‌در صورت فقدان، از کار افتادن یا عملکرد نادرست یکی یا بیشتر از یک سلول مخروطی رخ می‌دهد. این اختلال درجات متفاوتی ‌دارد؛ برخی از افراد مبتلا به نقص دیدرنگی خفیف در نور مناسب می توانند رنگ‌ها را آن طور که هستند، ببینند امادر نورکم در تشخیص برخی رنگ‌های خاص با مشکل روبه رو می‌شوند. برخی دیگر از مبتلایان به این اختلال در هر نوری که باشد امکان تشخیص برخی از رنگ‌های خاص را نخواهند داشت. شدیدترین نوع کوررنگی که در آن فرد همه چیز را خاکستری می‌بیند، چندان رایج نیست.  

در کنار ‌عامل ژنتیک، عوامل دیگری چون ابتلا به پارکینسون، آب مروارید، نوروپاتی ارثی عصب بینایی لبر (LHON)، سندرم نادر کالمن یا استفاده از برخی داروهای خاص می‌تواند باعث بروز اختلال کوررنگی شود. این اختلال همچنین ممکن است در اثر آسیب‌های وارده به سلول‌های شبکیه در جریان روند پیری یا ورود ضربه به بخش‌هایی از مغز که محل پردازش بینایی است، ایجاد شود.

درمان

اگرچه محققان دانشگاه واشنگتن موفق شدند تا با استفاده از ژن تراپی کوررنگی را در میمون‌ها درمان کنند اما تا زمانی که امنیت این تکنیک اثبات نشود، نمی‌توان آن را در مورد نمونه‌های انسانی به کار برد. افزون بر این، برخی از مبتلایان از لنزهایی خاص برای بالا بردن ادراک خود از رنگ‌ها استفاده می‌کنند، اما با این حال هنوز درمان قطعی مشخصی برای این مشکل ارائه نشده است.

هفت صدم کودکان مبتلا به اختلالات بیش فعالی و نقص توجه

استاد گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی ‌تهران، گفت: حدود هفت صدم کودکان مبتلا به اختلالات بیش فعالی و نقص توجه هستند.

مهدی تهرانی دوست اظهار کرد: اختلالات پیش فعالی و نقص توجه، شایع ترین اختلالی است که در دوران کودکی حتی تا بزرگسالی می تواند ادامه پیدا کند و شیوع آن بین ۵ تا ۷ درصد گزارش شده است، یعنی از هر ۱۰۰ کودک ۷ کودک به این اختلال مبتلا هستند.

دبیر علمی سمپوزیوم مبانی عصب شناختی در اختلالات رشدی، ادامه داد: این اختلال مربوط می‌شود به کارکرد بد مغز و مهمترین کارکردی که در این افراد با آن مواجه هستیم کارکرد کنترلی مغز است. در واقع مهم ترین کارکرد مغز که روی رفتارهای ما تاثیرگذار است، کارکرد کنترلی است که می تواند رفتارهای ما را کنترل کند تا بتوانیم خودمان را متناسب با شرایطی که در آن قرار گرفته ایم، وفق دهیم.

تهرانی دوست افزود: در کودکان این کنترل ضعیف است و به همین دلیل رفتارهای آنها بیش از حد معمول است و در کنار پرتحرکی، رفتارهای بدون فکر از آنها بیشتر دیده می‌شود و نمی‌توانند برای انجام کارهای خودشان، تحمل و فکر کنند و این ناتوانی در کنترل، منجر به ناتوانی آنها در تمرکز روی مسائلی مانند درس خواندن می‌شود.

استاد گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: خوشبختانه راه درمان برای این اختلال وجود دارد، که مهم ترین آن درمان دارویی است که می تواند به تقویت رفتار کنترلی مغز کمک کند. همچنین علاوه بر دارو، یکسری آموزش های رفتاری است که به خانواده کودک و کودک داده می‌شود تا بتوانند کنترل بیشتری روی رفتار و تمرکز و توجه کودک داشته باشند.

وی با اشاره به برگزاری دومین سمپوزیوم مبانی عصبی - شناختی در اختلالات رشدی، از ۱۸ تا ۱۹ مهر ۹۸ در دانشگاه خوارزمی، اظهار کرد: این سمپوزیوم با هدف بالا بردن دانش محققین و دانشجویان با مبانی شناختی و عصب شناختی و اختلالات عصبی رشدی برگزار می‌شود.

تهرانی دوست تصریح کرد: این اختلالات، اختلالاتی هستند که از دوران کودکی خودشان را نشان می‌دهند و در این اختلالات، مغز نمی‌تواند رشد لازم را در برخی از حیطه‌ها داشته باشد.

وی تاکید کرد: مهمترین اختلالاتی که در این سمپوزیوم مورد بحث قرار میگیرد عبارتند از: اختلال بیش فعالی- نقص توجه، اختلال طیف اوتیسم و اختلالات یادگیری این بیماری‌ها مهمترین مشکلات رشدی در دوران کودکی است که درمان به موقع آنها می‌تواند از مشکلات بیشتر در سنین بالاتر پیشگیری کند.

قرص‌های لاغری تبلیغ شده در فضای مجازی مورد تایید نیست

کارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: قرص لاغری و داروهای معجزه آسا که در عطاری‌ها و شبکه‌های اجتماعی تبلیغ می شوند برای کاهش وزن مناسب و مورد تایید نیستند.

سپیده دولتی اظهار کرد: کاهش وزن بدون عوارض و اصولی با تبعیت از یک رژیم غذایی اصولی که توسط یک کارشناس یا متخصص تغذیه تنظیم شده باشد و افزایش فعالیت بدنی امکانپذیر است.

وی تصریج کرد: باید توجه داشت افزایش وزن یک شبه یا یک ماهه در افراد ایجاد نمی شود و به مرور زمان فرد دچار اضافه وزن و چاقی می شود به همین دلیل هم باید کاهش وزن با یک روند تعریف شده که به بدن آسیبی وارد نکند، انجام شود. اما متاسفانه چند سالی است که تبلیغات مختلف در مورد مکمل ها ی کاهش وزن سریع بسیار رواج پیدا کرده است که فرد با مصرف این نوع مکمل ها به سرعت می تواند وزن خود را کاهش دهد در حالی که بر اساس نتایج آزمایشهای صورت گرفته روی مکمل های قاچاق و دست ساز مشخص شده است که اکثریت، آن‌ها دارای ترکیبات اعتیادآور هستند.

دولتی ادامه داد: کاهش وزن، اصول و قوانین مشخصی دارند که باید رعایت شود، ولی وقتی پای قرص لاغری و داروها به میان می‌آید بیشتر باید مراقب بود، چرا که این روش ممکن است برای افرد عوارض زیادی داشته باشد.

این کارشناس یاد آور شد: مکمل‌های گیاهی مثل چای سبز و قهوه هم آن طور که برخی از تبلیغات عنوان می‌کنند، معجزه آسا و اثر گذار نیستند، صدها قرص لاغری و محصولات کاهش وزن تقلبی در بازار موجود هستند که با عناوینی مثل مکمل‌های لاغری یا قرص‌های لاغری و کاهش وزن غیره به فروش می‌رسند که دارای ترکیبات نامشخص هستند و میتوانند مشکلات زیادی همچون مشکلات قلبی، گوارشی و عصبی برای فرد ایجاد کنند.

وی ادامه داد: اکنون در داروخانه ها مکمل های تائید شده ایرانی و خارجی به منظور کاهش وزن و کاهش اشتها وجود دارند که کارشناسان و متخصصین تغذیه در کنار رژیم غذایی، ورزش و با توجه به شرایط جسمانی و فیزیولوژیکی فرد به صورت محدود برای کمک به روند کاهش وزن استفاده می کنند.

وی اظهار کرد: به عنوان مثال فردی که دچار تپش قلب است و قصد لاغر شدن دارد مکمل های دارای چای سبز به دلیل تشدید تپش قلب برای این فرد منع مصرف دارد.

این کارشناس تغذیه تصریح کرد: از دیگر ترکیباتی که در قرص یا مکمل ها ی کاهش وزن تقلبی و قاچاق استفاده می شود داروهای مدر(ادرار آور) هستند که فرد با مصرف این مکمل ها به دلیل از دست دادن آب بدنش فکر می کند که این دارو چقدر خوب است و در عرض دو روز ۲ کیلو وزن خود را کاهش داده است در صورتی برای کاهش وزن باید از بافت چربی کاسته شود.

دولتی خاطرنشان کرد: از قرص لاغری فقط در صورتی که تحت نظارت کامل پزشک باشد می‌توان استفاده کرد، این در حالی است که بسیاری از این محصولات به‌صورت آنلاین یا در بازار به‌راحتی قابل خرید هستند و به‌خصوص در سال‌های اخیر به دلیل حضور شبکه‌های اجتماعی و ظهور مراجع فروش غیر معتبر، احتمال ابتلا به عوارض استفاده از داروهای کاهش وزن فوری بسیار بیشتر شده است.

وی افزود: بهترین راه آن است که تحت نظر یک کارشناس یا متخصص تغذیه اقدام به کاهش وزن کنید و همیشه به وعده‌های جذاب و ادعاهای فراواقعی محصولات مشکوک باشید بسیاری از این محصولات منبع مشخصی ندارند یا در خارج از ایران و بدون تأیید و نظارت وزارت بهداشت تولید و پخش می‌شوند.

خوابیدن در اتاق سرد چه فوایدی دارد؟

دمای اتاق خواب موضوعی است که بسیاری از زوج‌ها در مورد آن اختلاف نظر پیدا می‌کنند، اما حق با کسی است که خواهان دمای پایین‌تر است.

کریستوفر وینتر از مرکز عصب‌شناسی و خواب شارلوتویل آمریکا می‌گوید مناسب‌ترین دما برای اتاق خواب در طول شب دمای بین ۱۵ تا ۱۹ درجه سانتی‌گراد است. دماهای بالاتر یا پایین‌تر از این میزان باعث بی‌تابی و بدخوابی در طول شب می‌شود. دمای بدن انسان یک چرخه طبیعی ۲۴ ساعته دارد که در طول آن هنگام بعدازظهر به بالاترین میزان و درحدود ساعت ۵ صبح به پایین‌ترین حد خود می‌رسد. وقتی دمای بدن پایین است ما توانایی بیشتری برای به خواب رفتن داریم. بنابراین دمای پایین اتاق باعث می‌شود راحت‌تر به خواب برویم و خواب با کیفیت‌تری داشته باشیم.

محققان دانشگاه استرالیای جنوبی نیز تایید می‌کنند که پایین بودن دمای اتاق خواب، به خواب آرام‌تر ما کمک می‌کند. این محققان همچنین تنظیم نامناسب دمای بدن را با اشکال خاصی از بی‌خوابی مرتبط می‌دانند. افزون بر این خوابیدن در اتاق سردتر باعث می‌شود جوان‌تر بمانیم زیرا دمای بالاتر از ۲۱‌درجه سانتی‌گراد تولید ملاتونین را در بدن متوقف می‌کند. از آنجا که ملاتونین یک آنتی‌اکسیدان قوی است که توانایی عبور از سد خونی مغز را داراست، می‌تواند به پیشگیری از آلزایمر و پیری مغز کمک کند. خوابیدن در اتاق سردتر همچنین به تقویت روحیه کمک می‌کند. دلیلش این است که میان ملاتونین و سروتونین ارتباط وجود دارد. سروتونین یا هورمون حال خوب، پیش‌ماده ساخت ملاتونین است. بنابراین افزایش میزان آن در مغز باعث احساس شادی و خواب راحت‌تر ما می‌شود.

به گفته ناتاشا ترنر، پزشک متخصص طب سوزنی، الگوهای خواب سالم و پایین بودن دما در ترشح هورمون رشد و پایین آمدن سطح هورمون استرس نقش دارد. این دو عامل در ترکیب با یکدیگر به کاهش وزن کمک می‌کند و خطر بیماری‌های متابولیک مثل دیابت را نیز کاهش می‌دهد. علاوه بر افزایش روند سوختن کالری، خوابیدن در اتاق سرد با افزایش حساسیت به انسولین، خطر دیابت نوع ۲ را کاهش می‌دهد.

مزایای غذای حاوی گوگرد

گوگرد اگرچه ماده معدنی خوشبویی نیست اما مصرف آن برای عملکرد صحیح رگ های خونی و قلب و همچنین سلامت پوست و مو ضروری به نظر می رسد. مصرف گوگرد همچنین از بسیاری از بیماری ها مانند سرطان، بیماری قلبی و دیابت پیشگیری می کند.

گوگرد یکی از مواد معدنی موجود در بدن است. بسیاری از گزینه های غذایی این ماده معدنی را در خود جای داده اند. میوه ها سرشار از گوگرد نیستند. فقط موز، نارگیل، گوجه فرنگی و هندوانه مقادیری از گوگرد را دارند. در عوض سبزیجاتی مانند کلم بروکلی، جوانه بروکسل، و گل کلم سرشار از این ماده معدنی هستند. سیر، تره فرنگی و پیاز را نیز می توان به این لیست اضافه کرد. حبوباتی مانند لوبیا، عدس و سویا نیز می توانند مقادیر کافی گوگرد را به بدن برسانند:

محصولات حیوانی مانند لبنیات و بیشتر گوشت ها نیز گوگرد دارند. زرده تخم مرغ نیز حاوی این ماده معدنی است.
گوگرد نقش مهمی در تولید انسولین دارد. کمبود هومون انسولین تعادل قند خون را مختل می کند. کمبود گوگرد و انسولین، فرد را در معرض ابتلا به دیابت قرار می دهد.

این ماده معدنی یک نوع تسکین دهنده درد مفاصل و عضلات نیز هست. بسیاری از سبزیجات حاوی مقادیر قابل توجهی از متیل سولفونیل متان هستند. این ماده شیمیایی یک ترکیب طبیعی بوده که از گوگرد و ترکیبات آلی تشکیل شده و در بسیاری از داروهای کاهش درد، از آن استفاده می شود.

گوگرد پوست و مو را سالم تر و زیباتر می کند. این ماده معدنی در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست و مو وجود دارد. در کرم های صورت، شامپوها، و محصولات مشابه، غالبا از گوگرد برای جلوگیری یا از بین بردن آکنه، لکه های پوستی، شوره سر و موارد دیگر استفاده می شود.

گوگرد عملکرد قلب و عروق را بهبود می بخشد. این معده معدنی فعالیت آنتی اکسیدانی دارد. گوگرد باعث کاهش کلسترول بد شده و از لخته شدن خون جلوگیری می کند.

گوگرد سطح مس در بدن را نیز در حالت تعادل نگه می دارد. در مطالعات اندکی تعامل بین گوگرد و مس مورد بررسی قرار گرفته است. تحقیقات متعدد روی حیوانات نشان داده است که گوگرد مانع از تجمع مس در بدن حیوانات می شود.

آخر اینکه گوگرد ممکن است به جلوگیری از بروز برخی سرطان ها کمک کند. بنا به اعلام انستیتوی ملی سرطان در آمریکا، ترکیبات گوگردی بنام گلوکوزینات، رشد سلولهای سرطانی در روده بزرگ، ریه ها، تخمدان ها، غده پروستات و معده را مختل می کند. گلوکوزیناتها همچنین باعث خنثی کردن مواد ایجاد کننده سرطان، سرکوب باکتری های بیماری زا و مبارزه با التهاب می شود.

افراد مبتلا به عدم تحمل گوگرد و بیمارانی که دارای سندرم روده نشت کننده هستند، نباید این ماده معدنی را بیش از حد مصرف کنند. اما بیشتر مردم از خوردن غذاهای مغذی که گوگرد زیادی دارند، به میزان قابل توجهی بهره مند خواهند شد.

کد خبر 388715

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.