قیمت دلار امروز یکشنبه ۱۶ بهمن + جدول نرخ ارز

قیمت دلار در صرافی‌های کشور اعلام شد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، بازار متشکل ارزی برای خریدوفروش، معاملات نقدی و در لحظه ارز توسط بانک مرکزی ایجاد شد، تا با شکل‌گیری نرخ ارز درون کشور، دلار سلیمانیه و هرات را به حاشیه ببرد، تا از بازارهای برون‌مرزی کمتر تأثیر بپذیرد. این بازار از صرافان، بانک‌های خصوصی و دولتی تشکیل شده و بانک مرکزی بر عملکرد آن نظارت کامل داشته است و مدیریت نرخ ارز را به‌صورت سیستماتیک و غیرمستقیم بر عهده دارد.

در این بازار تمام معاملات به‌صورت نقدی انجام خواهد شد و قیمت بر اساس عرضه و تقاضا شکل خواهد گرفت. خرید و فروش نیز در این بازار مانند بورس اوراق بهادار است و در زمان پیش‌گشایش، متقاضیان باید سفارش خرید یا فروش خود را ثبت کنند تا در یک قیمت به تعادل برسد و خرید و فروش انجام پذیرد.

اهداف و مزایای ایجاد بازار متشکل ارزی

شفافیت شکل‌گیری نرخ تعادلی ارز (براساس عرضه و تقاضا)

ایجاد مرجعی برای کشف نرخ و نرخ‌گذاری با کنترل و نظارت بانک مرکزی

سامان‌دهی و توسعه بازار نقدی ارز

کوتاه شدن دست دلالان بازار ارز و بازارهای غیررسمی در تعیین نرخ ارز

افزایش شفافیت مالی معاملات و فعالیت بازیگران اصلی بازار ارز

با حذف ارز توافقی توسط بانک مرکزی از تاریخ چهارم بهمن ۱۴۰۱، قیمت دلار توسط صرافی‌ها در سایت بازار متشکل ارزی منتشر خواهد شد.

اطلاعیه بانک مرکزی در خصوص شیوه جدید اعلام نرخ روزانه ارز صرافی‌ها

از روز چهارم بهمن‌ماه ۱۴۰۱ همه صرافی‌ها مجازند نسبت به فروش ارز به‌صورت اسکناس با نرخ منتشرشده تحت عنوان «آخرین نرخ صرافی‌ها» در سایت مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران به آدرس www.ice.ir اقدام کنند.

محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی درباره حذف ارز توافقی از سایت بازار متشکل ارزی اظهار کرد: بانک مرکزی با این اقدام به دنبال حذف رانت حاصل از تفاوت قیمت میان دلار توافقی و بازار آزاد بود. متقاضیان ارز از این به بعد می‌توانند در تمام صرافی‌ها بدون انجام ثبت‌نام، به نرخ تابلو و بدون نیاز به صف، ارز خود را دریافت کنند.

بازار امروز

برای مشاهده آنلاین نرخ ارز توافقی در بازار متشکل ارزی و معاملات این‌جا کلیک کنید.

نوع ارز آخرین نرخ (ریال) آخرین نرخ صرافی‌ها نرخ پایانی روز قبل
دلار ۴۳۱,۳۸۱ ۴۳۵,۶۹۴ ۴۳۱,۴۶۶
یورو ۴۶۸,۸۴۲ ۴۷۳,۵۳۰ ۴۶۹,۵۰۸
کد خبر 638938

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.