تولید دستگاهی دانش‌بنیان برای شناخت اختلالات بدن حین خواب

با حمایت مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا، فناوران داخلی دستگاهی را تولید کرده‌اند که برای بهبود خواب و رصد شرایط حیاتی بدن در حین خواب قابل استفاده است.

به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه خبری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این دستگاه که توسط شرکت طراحی نگار اندیشگان تولید و به بازار عرضه شده، یک دستگاه پلی سومنوگرافی است که با تست چند پارامتری، عملکرد تعدادی از ارگان‌ها و سیستم‌های بدن را در خواب ضبط می‌کند.

تست بدن حین خواب

این تست که متداول‌ترین آزمایش در مراکز اختلالات خواب به حساب می‌آید، شامل نوار مغز، نوار قلب، نوار عضله، نوار چشم، جریان هوای تنفسی، تلاش تنفسی و درصد اشباع اکسیژن خون است.

همچنین این تست برای تشخیص بسیاری از اختلالات خواب استاندارد و طلایی محسوب می‌شود که از جمله آنها می‌توان به سندرم آپنه خواب انسدادی، سندرم آپنه خواب مرکزی، نارکولپسی، تشخیص اختلال‌های خواب مانند بی خوابی، پرخوابی، تشخیص اختلال‌های تشنج، میگرن و سایر سردردهای عروقی و نیز اختلال افسردگی ماژور اشاره کرد.

از داده‌های پلی سومنوگرافی می‌توان اطلاعات زیادی به دست آورد که شامل میزان تأخیر خواب، مراحل خواب، کیفیت خواب، بی نظمی‌های تنفسی مانند آپنه و هایپوپنه است.

تشخیص ناهنجاری‌های خواب

مطالعات خواب، تشخیص اختلال‌های خواب مانند بی خوابی، پرخوابی، قطع تنفس در خواب، تشخیص ناهنجاری‌های ریتم قلبی، وضعیت بدن و الگوی حرکت طی خواب، تشخیص اختلال‌های تشنج وابسته به خواب، تحقیقات بررسی علل بروز سردردهای میگرنی و عصبی از جمله کاربردهای این دستگاه است.

این محصول ایران ساخت که با حمایت مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به تولید رسیده، ضمن صرفه جویی ارزی با عدم ورود نمونه‌های مشابه خارجی، با استقبال خوبی از جانب جامعه متخصصین نورولوژی و محققان اختلالات خواب مواجه شده است.

کد خبر 534168

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.