واکسیناسیون معلمان مقدمه حضور دانش آموزان در مدارس است

وزیر آموزش و پرورش گفت: واکسیناسیون معلمان گام بزرگی برای طلیعه حضور با مهر و محبت دانش آموزان در مدارس است.

به گزارش ایمنا و به نقل از مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، محسن حاجی میرزایی در آئین افتتاح طرح واکسیناسیون فرهنگیان که با حضور وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در مرکز اجرای این طرح در شهر ری تهران برگزار شد، اظهار کرد: از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همکاران ایشان در این وزارتخانه که در دوره کرونا تلاش و کوشش فراوانی برای رفع این بیماری و تأمین سلامت مردم انجام دادند و سختی‌های زیادی را به جان خریدند، تشکر می‌کنم.

وی افزود: غدیر در قرآن به اکمال دین و اتمام نعمت همراه شده است (اَلْیوْمَ أَکمَلْتُ لَکمْ دینَکمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیکُمْ نِعْمَتی..) و این توصیف بلندی است از غدیر؛ یا «یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ» کل رسالت پیامبر در صورتی که این پیام منتقل نشود، ادامه پیدا نمی‌کند و این کلام قرآن، توصیف شکوهمندی از غدیر است.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه حوادث و رویدادهایی که در زندگی هر انسانی به وجود می‌آید، یکی از کارکردهای آن این است که عیار سازمان‌ها و انسان‌ها را مشخص می‌کند، تاکید کرد: شیوع ویروس کرونا، در کنار همه مصائب و سختی‌هایی که به جامعه تحمیل کرد، معیار مجموعه ارزشمند بهداشت و درمان کشور را آشکار کرد و سختکوشی، دلسوزی، فداکاری، ایثار، گذشت، از خودگذشتگی، مردم داری این مجموعه را نشان داد. کارکنان نظام سلامت کشور، برای تأمین سلامت جامعه، سختی‌ها را به جان خریدند و شب و روز آنها پیوسته شد تا بتوانند مراقبت کافی در مورد سلامت مردم داشته باشند و صمیمانه از جانب جامعه فرهنگی کشور، از خدمات درخور تقدیر و ارزشمند وزارت بهداشت، سپاسگزاری می‌کنم.

حاجی میرزایی تصریح کرد: شیوع کرونا، برای آموزش و پرورش نیز ایام، شرایط بسیار سخت و متفاوتی بود، زیرا نظام‌های آموزشی دنیا در برابر بزرگ‌ترین چالش قرن قرار گرفته بود و به یکباره تمامی مأموریت‌های این نظام‌ها در معرض مخاطره قرار گرفت؛ مدرسه تعطیل شد و زمانی که مدرسه تعطیل شود شیرزاه شبکه گسترده نظام آموزشی کشور، دچار اختلال شده و شیرازه آن از هم پاشیده می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: معلمان ما، کار در چنین شرایطی را نیاموخته بودند و تجربه نکرده بودند. در دنیا نیز بیش از ۷۰ درصد معلمان برای اولین بار در بستر و زیست‌بوم دیگری مجبور به کار شدند. معلمان و دانش‌آموزان ما نیز با کار در این بستر نا آشنا بودند و نگرانی‌های ما از این جهت بسیار بود، اما معلمان به میدان آمدند و اجازه ندادند تا شیوع کرونا و تعطیلی مدارس در آموزش‌های آنان وقفه ایجاد کند و دانش آموزان را دچار عقب ماندگی تحصیلی کند.

وی ادامه داد: بر اساس مطالعه‌ای که انجام دادیم، دانش آموزان ابتدایی دوره دوم یعنی پایه‌های چهارم، پنجم و ششم و در سطح ۲۰۳ هزار دانش‌آموز پرسشنامه‌ای را توزیع کردیم که این پرسشنامه بین‌المللی بود و بر اساس استخراج نتایجی که از این مطالعه بیرون آمد؛ ۹۰ درصد معلمان هر روز یا بیشتر روزهای هفته کلاس‌هایشان را برگزار کردند و با دانش آموزان در ارتباط بودند.

وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: با اینکه کار در فضای مجازی سختی‌های زیادی دارد، اما نمی‌توانیم این وضعیت را با وضعیت حضور دانش آموزان در فضای مدرسه مقایسه کنیم. این وضعیت را باید با تعطیلی مدارس مقایسه کرد. فرهنگیان غیرت نشان دادند و عیار خود را آشکار کردند و اجازه ندادند آموزش فرزندان این مرز و بوم، تعطیل شود.

حاجی میرزایی با اشاره به نتایج تحقیقاتی که انجام شده یادآور شد: ۹۰ درصد دانش آموزان دلتنگ فضای مدرسه شده‌اند و اشتیاق بازگشت به مدرسه را دارند. می‌دانیم که کارکرد مدرسه، تنها آموزش نیست. «مدرسه» حلقه پیوند اتصال کودکان با هم است، ظرفیت‌های اجتماعی کودکان را توسعه می‌دهد، سلامت روانی آنها را تأمین می‌کند، بلوغ اجتماعی آنها را کامل‌تر می‌کند و تحرک جسمی آنها توسعه می‌دهد.

وی ادامه داد: دانش آموزان اشتیاق به حضور در مدرسه را دارند و امروزه ارزیابی‌های بین‌المللی این است که از هر طریقی که می‌توانید برای بازگشایی مدارس و حضور دانش‌آموزان، اقدام کنید و این ضرورتی بود که در ستاد ملی کرونا و با همت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی منجر به رویدادی شد که امروز آغاز می‌شود؛ یعنی جامعه فرهنگی هم واکسینه می‌شوند تا به تعبیر مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) که فرمودند؛ معلمان، افسران سپاه پیشرفت جامعه، آماده می‌شوند از مهرماه سال جاری، بار دیگر؛ طنین مهر و محبت را در مدارس آشکار کنند و اجتماع ارزشمند دانش‌آموزان را در مدرسه هدایت کنند.

حاجی میرزایی اظهار کرد: بسیار خوشحال هستیم که در روزهای پایانی مأموریت این دولت، آماده افتتاح باشکوه و با آرامش سال تحصیلی جدید، همراه با کاستن نگرانی خانواده‌ها در سال جدید شده‌ایم.

وی در پایان به خانواده‌ها تصریح کرد: امروز نگرانی‌ها بابت دور بودن دانش آموزان از مدرسه، عمیق‌تر و گسترده‌تر و پایدارتر است، بنابراین باید همه ما کمک کنیم تا ان شاءالله شروع سال تحصیلی، باشکوه برگزار شود و واکسیناسیون معلمان در سراسر کشور، این اقدام بزرگ را فراهم می‌کند.

کد خبر 510700

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.