۴۷ درصد تماس‌های حوزه اختلالات روانشناسی مربوط به اضطراب است

مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به صدای مشاور این سازمان به شماره ۱۴۸۰ گفت: ۴۷ درصد تماس‌های حوزه اختلالات مربوط به اختلالات اضطرابی بود که مداخلات و اقدام‌های ارجاع برای آن طراحی شده است.

به گزارش ایمنا، به نقل از سازمان بهزیستی کشور، بهزاد وحیدنیا، اظهار کرد: بهزیستی سالانه دو میلیون و ۸۰۰ مورد مشاوره حضوری و غیرحضوری را در کشور پشتیبانی می‌کند که به دو بخش مشکلات و اختلالات مجزا شده‌اند و در حوزه مشکلات، بیشترین مشکلات معطوف به خانواده است و در حوزه اختلالات، اختلالات اضطرابی بیشترین میزان را دارد.

وی افزود: از مجموع تماس‌های گرفته شده با سامانه ۱۴۸۰، ۱۴ درصد تماس‌ها مربوط به اختلالات و ۸۶ درصد مربوط به مشکلات است که بیشترین مشکلات نیز در حوزه خانواده قرار دارد از آن جمله مشکلات مربوط به کودک و خانواده و واکنش‌های افراد خانواده با یکدیگر است.

مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی بهزیستی کشور گفت: ۲۹ درصد اختلالات نیز مربوط به کودکان و نوجوان است که در آن بیشتر موضوعات بیش فعالی و ارتباطی مطرح می‌شود.

مشاوره مجازی دولتی پاسخگوی نیاز جامعه نیست

مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی بهزیستی کشور، اظهار کرد: در همه استان‌های کشور ۳۱ مرکز مشاوره تلفنی تحت نظر مستقیم دولت به صورت رایگان فعالیت دارد اما با توجه به بحران کرونا و افزایش تقاضاها، این خدمات ساماندهی می‌طلبد.

وحیدنیا با بیان اینکه سوءاستفاده از مشاوره‌های مجازی و تلفنی نشان داد که این حوزه ساماندهی می‌خواهد، افزود: بخش غیردولتی با توانمندی در حوزه مشاوره بر اساس صلاحیت فردی، علمی و قانونی می‌تواند وارد این عرصه شود.

وی تاکید کرد: ساماندهی مشاوره مجازی در دستور کار است و حساسیت‌های ویژه‌ای در این حوزه وجود دارد و تمرکز ویژه می‌طلبد، امیدواریم ظرف سه تا چهار ماه آینده این ساماندهی‌ها انجام و نهایی شود.

وحیدنیا گفت: مشاوره مجازی تحت نظارت دولت در قالب سامانه‌ای در گذشته وجود داشته اما پاسخگوی نیاز جامعه نیست و بخش غیردولتی نیز نتوانسته در این زمینه کمک کند بنابراین ساماندهی مجدد می‌خواهد.

غربالگری اضطراب برای ۵۴ هزار کودک

مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی بهزیستی کشور از غربالگری اضطراب برای ۵۴ هزار کودک پنج تا ۶ سال در مهدهای کودک خبر داد و گفت: ۲۰ درصد این کودکان مشکوک به اختلال اضطراب شناخته شدند و نیازمند ارزیابی مجدد و ارجاع به متخصص بود.

وحیدنیا خاطرنشان کرد: ۳۰ درصد از کل این ۲۰ درصد اختلال اضطراب تشخیص داده شد و هفت درصد آنان به صورت ویژه مورد مداخلات روانشناسی قرار گرفتند. دستاورد ارزشمندی است که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

ضرورت توجه به اقدامات مشاوره‌ای سالمندان

مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی بهزیستی کشور گفت: به اقدامات مشاوره‌ای برای سالمندان نیز باید توجه شود و هرچند در حوزه روانشناسی تا حدودی به آنان توجه شده است اما باید بخشی از برنامه‌ها به صورت ویژه طراحی شود تا دوران پیش‌سالمندی را نیز شامل شود.

وحیدنیا افزود: ترجیح این است که به خدمات روانشناختی سالمندان در قالب نظام جامع خدمات، توجه شود چراکه دنبال موازی کاری نیستیم. یکی از مراکز تخصصی مشاوره مربوط به سالمندان است که توجه ویژه‌ای را می‌طلبد.

اجرای برنامه اعتیاد رفتاری تا پایان سال در کشور

مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی بهزیستی کشور با تاکید بر لزوم توجه به اعتیادهای رفتاری در کشور گفت: این دست از اعتیادها، طیف وسیع‌تری از اعتیاد به مواد مخدر، دارو و روانگردان‌ها را به خود اختصاص می‌دهند و از سوی دیگر خیلی زودتر اتفاق می‌افتد و پیش زمینه اختلالات بعدی است.

وحید نیا افزود: کنترل و مداخله اینگونه اعتیادها بسیار سخت است بنابراین تفاهم نامه‌ای با مرکز مطالعات اعتیاد داشتیم تا در دو گروه از موارد شامل اعتیاد به بازی و اعتیاد به فضای مجازی اقدام کنیم تا در این حوزه‌ها مدیریت رفتار داشته باشیم. می‌توانیم متخصصانی در این حوزه تربیت کنیم.

وی اضافه کرد: برنامه‌های اعتیاد رفتاری حرکت اولیه خود را آغاز کرده و برنامه آموزشی ماه آینده برای ۲۰ نفر اجرا می‌شود که پیش بینی می‌شود تا موعد تشکیل کلاس‌ها به ۳۰ نفر برسد. جدول عملیاتی تا پایان سال جاری برای آن طرح‌ریزی شده تا سوپروایزرها و استانداردهای مراکز مشاوره اعتیاد رفتاری در این حوزه تعریف شوند.

مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی بهزیستی کشور گفت: مطالعات مراکز سلامت روان ما بر اساس تمرکز بر اشخاص و متخصصان است چون با تمرکز بر آنها، خواهیم توانست پاسخگوی نیاز همه بخش‌ها باشیم. اکنون مراکز اعتیاد بیشتر درمان‌های جسمی و دارویی را بیشتر مورد توجه قرار می‌دهند درحالیکه درمان‌های روانی و اجتماعی باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد. متخصصان روانشناسی باید آموزش‌های خاص ببیند چراکه جامعه هدف آنها گروه‌های خاصی هستند که خیلی پیچیده بوده و اجرای مداخلات برای آنها نیاز به توانمندی دارد که به نظر می‌رسد نگرانی‌هایی در این زمینه وجود دارد.

اقدامات مشاوره‌ای ویژه کرونا

مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی بهزیستی کشور یادآور شد: از همان روزهای اول که با کرونا مواجه شدیم دریافتیم که موضوعی به شمار می‌رود که تجربه نشده است و برنامه‌ریزی و اقدام ویژه‌ای را می‌طلبد بنابراین کارگروه خاصی در این زمینه تشکیل شد و با توجه به محدودیت‌های تردد و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، مشاوره تلفنی به طور خاص مورد توجه قرار گرفت و روز تعطیل نیز این خدمات ارائه شد و ساعات خدمات از ۸ صبح تا ۸ شب به ۸ صبح تا ۱۲ شب تمدید شد.

وحیدنیا افزود: کارشناسان ارشد، آموزش‌های ویژه‌تری برای کرونا دیدند و از سوی دیگر سامانه ارزیابی روانشناختی طراحی شد؛ واحدهای حضوری داوطلب و خدمات رسانی دولتی و غیردولتی نیز ساماندهی شد.

وی اضافه کرد: پروتکل مداخلات روانشناسی در دوره کرونا برای کادر درمان طراحی شد؛ همچنین مشاوره برای دریانوردان در تعامل با انجمن دریانوردی در هفت استان کشور اجرایی شد.

ارائه آموزش‌های زوجین در فضای مجازی

مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی بهزیستی کشور گفت: بحث محدودیت مراکز مشاوره و برنامه‌های آموزشی را داشتیم که تمام برنامه‌های آموزشی لغو و هماهنگ با ستاد پیشگیری کرونا شد. حجم گسترده‌ای برنامه‌های مشاوره‌ای را به فضای مجازی سوق دادیم و پروتکل‌های فضای مجازی تدوین شد.

وحیدنیا افزود: ۳۵۰ محتوای روانشناختی در فضای مجازی توزیع شد. با صدا و سیما و مخابرات برای اطلاع رسانی خدمات روانشناختی و سامانه ۱۴۸۰ همکاری‌هایی داشتیم.

وی ادامه داد: در تعامل و هماهنگی با شورای انقلاب فرهنگی و وزارت بهداشت، آموزش‌های زوجین به صورت آموزش‌های مجازی طراحی و متون آموزشی بازبینی شد. این متون، راهبردهای خاص خود را دارند تا اثرگذاری خود را داشته باشد.

مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: در دوران کرونا، ۳۰۰ کلیپ آموزشی روانشناختی در سراسر کشور طراحی و ۹۳ موشن گرافی به صورت ملی و استانی تدوین شد. همچنین اینفوگرافی در این حوزه داشتیم.

وحیدنیا افزود: تیم محب نیز در قالب ۴۷۰ تیم ورود پیدا کردند و اقلام بهداشتی را در همکاری با بهزیستی در محلات توزیع کردند و همزمان توصیه‌های پیشگیرانه در حوزه سلامت روان داشتند؛ ۳۹۹۱ خانوار از طریق مراکز سلامت روان محلی که عمدتاً در مناطق کم برخوردار و حاشیه هستند بخشی از خدمات را دریافت کردند.

کد خبر 444741

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.