ارتباط بین بی‌خوابی و بیماری‌های قلبی چیست؟

بررسی‌های اخیر محققان نشان می‌دهد که بی‌خوابی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را درمیان افراد کم درآمد افزایش می‌دهد.

به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، نتایج یک مطالعه‌ که سال گذشته در مجله Circulation منتشر شد، نشان داد افرادی که دارای وضعیت اقتصادی پایینی هستند، بیشتر از سایرین به بیماری‌های قلبی عروقی مبتلا می‌شوند. عوامل بیولوژیکی و روانی بسیاری مانند اضطراب و فشار خون بالا می‌تواند دلیل ارتباط مستقیم بین وضعیت اقتصادی پایین و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی باشد.

گروهی از محققان آمریکایی به منظور بررسی رابطه بین وضعیت اقتصادی، مشکلات خواب و ابتلا به بیماری‌های قلبی، مطالعه جدیدی انجام دادند. آن‌ها برای نیل بدین هدف، اطلاعات پزشکی ۱۱۱ هزار و ۲۰۵ فرد از چهار کشور مختلف فرانسه، انگلستان، سوئیس و پرتغال را بررسی کردند؛ محققان این افراد را از نظر وضعیت اقتصادی و بر اساس شغل آن‌ها به سه گروه مختلف دسته‌بندی کردند. علاوه بر این، افراد شرکت‌کننده تحت معاینه قرار گرفتند و تاریخچه بیماری‌های قلبی آن‌ها ارزیابی شد.

پژوهشگران مدت زمان خواب این افراد را نیز بررسی کرده و بر اساس آن افراد را به سه دسته تقسیم کردند؛ گروه اول افرادی بودند که به خواب بیشتر و حدود ۶ تا هشت ساعت نیاز داشتند. گروه دوم را افرادی تشکیل می‌داد که مدت زمان زیادی و بیش از هشت ساعت و نیم می‌خوابیدند؛ افراد گروه سوم نیز مدت زمان کمتر از ۶ ساعت می‌خوابیدند.

نتایج بررسی‌های جدید نشان داد خواب ناکافی ممکن است خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را در افرادی که وضعیت اقتصادی پایین‌تری دارند، افزایش دهد. محققان دریافتند حدود ۱۳.۴ درصد رابطه بین مشاغل مرتبط با وضعیت اقتصادی پایین و بیماری‌های قلبی کرونری در میان مردان به دلیل کم‌خوابی است. به گفته آن‌ها با وجود این که زنان دارای وضعیت اقتصادی پایین نیز به بیماری‌های قلبی مبتلا می‌شوند، اما بر خلاف مردان این اتفاق به وضعیت خواب آن‌ها مرتبط نیست. 

نتایج این مطالعه در مجله Cardiovascular Research منتشر شده است.

کد خبر 398294

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.