۲۵ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۸:۵۸
چالش‌ آشپزخانه‌های ارواح در شهرها

تعطیلی رستوران‌ها در طول همه‌گیری کووید ۱۹ موجب افزایش خدمات غذای بیرون‌بر شد و این روند تا امروز نیز پابرجا ماند. این خدمات در فضاهایی موسوم به آشپزخانه ارواح انجام می‌شود و نام آن‌ها به دلیل نبود ظاهر فیزیکی این مکان‌ها در شهرها است که موجب به وجود آمدن مشکلات خاص خود می‌شود.

به گزارش سرویس ترجمه خبرگزاری ایمنا، آشپزخانه‌های ارواح در نتیجه الزام فاصله اجتماعی در دوران همه‌گیری کووید ۱۹ به وجود آمدند، زمانی که قرار بود برای کاهش احتمال انتقال بیماری از تماس فیزیکی اجتناب شود و غذا به صورت بیرون‌بر تحویل مشتری می‌شد.

ویژگی‌های آشپزخانه‌های ارواح

آشپزخانه‌های ارواح که به عنوان آشپزخانه‌های تاریک نیز شناخته می‌شوند، فضاهای تجاری هستند که برای خدمات تحویل غذا توسط شخص ثالث بهینه شده‌اند. هر آشپزخانه تحویل در مناطقی با تمرکز بالایی از تقاضای تحویل قرار دارد. خود آشپزخانه‌ها ویترین ندارند و کارکنان غذاهایی را از منوی انتخابی خود تهیه می‌کنند که فقط برای تحویل در دسترس است. در واقع آشپزخانه ارواح را به عنوان یک رستوران مجازی در نظر بگیرید که به عنوان یک فروشگاه دیجیتال عمل می‌کند و با چند نفر از کارکنان که روی انجام سفارش‌های آنلاین کار می‌کند؛ در واقع به جای یک مکان فیزیکی، حضور آن‌ها مجازی است.

چالش‌های آشپزخانه‌های ارواح در شهرها

منوی مبتنی بر داده یکی از ویژگی‌های این آشپزخانه‌ها است. آشپزخانه‌های ارواح غذاهای خود را بر اساس داده‌هایی آماده می‌کنند که ترجیحات مشتری را در یک منطقه مشخص می‌کند و با برندهای مختلف قابل پیاده‌سازی است. برای مثال در بعضی آشپزخانه‌ها تنها غذاهایی همچون پیتزا، همبرگر یا سالاد بسیار سریع آماده و ارسال می‌شود.

هزینه‌های پایین‌تر از دیگر ویژگی‌های این آشپزخانه‌ها است. صاحب یک رستوران سنتی باید یک سری الزامات را برآورده کند که شامل مجوز و دستگاه‌های خاص است، به‌علاوه آنها باید تحت بازرسی باشند، در حالی که آشپزخانه‌های به اصطلاح روح هیچ هزینه‌ای مشابه با فعالیت رستوران ندارند.

چالش‌های آشپزخانه‌های ارواح در شهرها

با این حال، آشپزخانه‌های ارواح با چالش‌هایی روبه‌رو هستند، برای مثال بوی غذا، دود غذای ناشی از هودها و تهویه‌ها در مجراهای ساختمان‌ها، سروصدا و ترافیک ناشی از موتورسیکلت‌های تحویل غذا باعث آزار ساکنان و همسایه‌های ساختمان‌هایی می‌شود که آشپرخانه‌های ارواح در آن‌ها فعالیت دارند و بسیاری از ساکنان شهرهای بزرگ نگرانی خود را نسبت به این فعالیت‌ها ابراز کرده‌اند.

علاوه بر این، آشپزخانه‌های ارواح تهدیدی برای رستوران‌های محلی هستند. هزینه‌های کمتر مرتبط با ایجاد این مدل کسب‌وکار به آشپزخانه‌های ارواح اجازه می‌دهد تا در شرایط بهتر با رستوران‌ها رقابت کنند؛ قیمت‌های پایین‌تر و تحویل سریع‌تر، که صاحبان رستوران‌های سنتی نمی‌توانند با آن رقابت کنند. به همین دلیل بعضی از شهرها اقداماتی برای تنظیم مقررات ناظر بر فعالیت‌های این صنف انجام داده‌اند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود.

چالش‌های آشپزخانه‌های ارواح در شهرها

بارسلون، اسپانیا

در اسپانیا، بارسلون اولین شهری است که مقرراتی را برای مؤسسات ارواح که شامل آشپزخانه‌ها نیز می‌شود، وضع کرد تا برای این مشاغل که در طول همه‌گیری به وجود آمده و بدون هیچ چارچوب قانونی کار می‌کنند، الزامات قانونی تنظیم کند. در مارس ۲۰۲۱، تعلیق مجوزهای مرتبط با آشپزخانه‌های کلان تصویب شد و یک سال بعد، طرح کاربری موجود بر اساس یک فرآیند مشارکتی این موارد را تعیین کرد: آشپزخانه‌های ارواح نمی‌توانند در مناطق مسکونی باشند و باید در بخش صنعتی و با شرایط بسیار خاص راه اندازی شوند؛ آنها باید در خیابان‌هایی با عرض حداقل ۲۵ متر و جدا از هم قرار گیرند و هیچ مکان مشابه آن در شعاع ۴۰۰ متری نباشد. زمان انتظار برای آماده‌سازی و تحویل غذا باید روال منظمی داشته باشد. صاحبان آشپزخانه‌های ارواح باید مجوزهای ویژه‌ای را دریافت کنند که شامل فضای انتظار سرپوشیده برای پرسنل تحویل و وسایل نقلیه می‌شود که متناسب با اندازه مؤسسه خواهد بود.

چالش‌های آشپزخانه‌های ارواح در شهرها

سائوپائولو، برزیل

مثال دیگر سائوپائولو در برزیل است که قانونی را برای نظارت بر آشپزخانه‌های ارواح تصویب کرده است که به موجب آن در محله‌های مسکونی، به آشپزخانه‌هایی تا ۵۰۰ متر مربع با ۳ تا ۱۰ آشپزخانه مجوز فعالیت داده می‌شود. مؤسسات بزرگ‌تر باید به مناطق صنعتی نقل مکان کنند. این قانون به دلیل اثرات مضر شهری و زیست‌محیطی این مؤسسات وضع شده است.

شرکت اوبر ایتس در آمریکا

علاوه بر شهرها، شرکت‌ها نیز اقداماتی برای تنظیم مقررات حاکم بر آشپزخانه‌های ارواح انجام داده‌اند. شرکت آمریکایی UBER EATS اعلام کرده است که پنج هزار آشپزخانه ارواح را از برنامه خود در ایالات متحده حذف می‌کند، زیرا آن‌ها منوی مشابهی ارائه می‌دهند. این رقم ۱۳ درصد از تجارت شرکت در کشور را شامل می‌شود. این کار منجر به تغییرات نظارتی برای تعدیل شرایط می‌شود که به‌طور بالقوه برای شرکت گران‌تر است.

با وجود انتقاداتی که به فعالیت‌های این نوع آشپرخانه‌ها می‌شود، طرفداران بسیاری نیز برای آن‌ها وجود دارد که مزایا را بیشتر از معایب آن می‌دانند.

چالش‌های آشپزخانه‌های ارواح در شهرها

جوانب مثبت راه‌اندازی آشپزخانه ارواح

بعضی از دلایلی که مردم ترجیح می‌دهند به جای رستوران‌های فیزیکی، آشپزخانه ارواح را راه‌اندازی کنند، عبارتند از:

  • هزینه‌های راه‌اندازی کمتر با آشپزخانه ارواح: نیازی به خرید ملک و تجهیزات ندارید. در عوض، می‌توانید فضا و تجهیزات را در یک آشپزخانه تجاری دارای مجوز موجود اجاره کنید.
  • هزینه‌های عملیاتی کم یک آشپزخانه ارواح: می‌توانید هزینه‌های نیروی کار، استخدام و آموزش را به طور چشمگیری کاهش دهید. لازم نیست نگران شستن ظروف مشتری، نگهداری مبلمان، پرداخت هزینه به دکوراتورها و تمیز کردن فضای غذاخوری باشید.
  • ریسک کمتر و هزینه‌های راه‌اندازی پایین‌تر: اگر آشپزخانه ارواح آنطور که انتظار می‌رود کار نکند، کمتر سرمایه‌گذاری می‌کنید.
  • آزمایش آسان: آشپزخانه ارواح محدودیت‌های مرتبط با «برند» را از بین می‌برد. این آشپرخانه‌ها یک فضای امن برای آزمایش غذاهای جدید است تا ببینید مشتریان به چه چیزی پاسخ می‌دهند. از آنجا که کل عملیات دیجیتالی است، می‌توانید پیشنهادهای خود را بدون چاپ مجدد منوها نیز تغییر دهید.
  • تحویل راحت: برنامه‌های تحویل غذا برای آشپزخانه‌های ارواح بهینه‌سازی شده است، بنابراین می‌توانید غذای خود را بدون استخدام یا مدیریت رانندگان تحویل به مشتریان برسانید.
کد خبر 743937

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.