ساخت کلاه آتش نشانی مجهز به هوش مصنوعی

اخیراً محققانی در دانشگاهی در شهر ادینبرو کلاه آتش نشانی مجهز به هوش مصنوعی ساخته‌اند که به آتش‌نشان‌ها کمک بسیار خوبی در محیط‌های پر دود می‌کند.

ساخت کلاه آتش نشانی مجهز به هوش مصنوعی توسط محققان بخش National Robotarium از دانشگاه هریوت-وات واقع در شهر ادینبرو، به مرحله آزمایش نهایی نمونه اولیه رسیده است. این کلاه به آتش‌نشان‌ها این امکان را می‌دهد تا در محیط‌های پر از دود حرکت و مسیریابی کنند و افراد گرفتار حریق و آسیب‌دیده را سریع‌تر از محیط خطرناک خارج کنند.

این ابزار به‌طور کلی، به منظور آسان‌تر کردن حرکت آتش‌نشانان در مناطق پر دود، نقشه‌برداری از محیط اطراف و نجات افراد آسیب‌دیده و گرفتار طراحی شده است. به همین منظور این دستگاه به سنسورها، رادار و دوربین‌های حرارتی مجهز شده، تا آتش‌نشانان بتوانند در محیط‌های پر از دود به آسانی حرکت کنند.

عملکرد کلاه آتش نشانی مجهز به هوش مصنوعی

بر اساس بیانیه‌ای که این دانشگاه درباره کلاه آتش نشانی مجهز به هوش مصنوعی منتشر کرده است، این تیم تحقیقاتی با استفاده از سنسورها، دوربین‌های حرارتی و فناوری‌های راداری این دستگاه را ساخته است.

مدرس سیستم‌های فیزیکی و سایبری دانشکده انفورماتیک، آقای Chris Xiaoxuan Lu، به خبرگزاری یورونیوز گفت: «همه ما می‌دانیم که آتش‌نشان‌ها قهرمان هستند. ما می‌خواهیم که آن‌ها این توانایی ابر قهرمانی را داشته باشند: تا از میان دود و تاریکی راحت‌تر ببینند و این توانایی را داشته باشند که برای جستجو و نجات از روش‌های موثری بهره ببرند. بنابراین این دستگاه قطعاً ایمنی آتش‌نشانان را از ابعاد مختلفی بهبود می‌بخشد».

ساخت کلاه آتش نشانی مجهز به هوش مصنوعی

این تیم تحقیقاتی نسخه اولیه این فناوری را با همکاری سازمان آتش نشانی و نجات اسکاتلند ساخته و مورد آزمایش قرار داده‌اند. طبق ادعا آن‌ها این دستگاه وزنی کمتر از ۱.۵ کیلوگرم داشته و ساخت آن با قطعاتی به قیمتی مناسب بوده است و اتصال آن به کلاه آتش نشانی معمولی به راحتی امکان‌پذیر است. آقای لو در ادامه اظهارات خود گفت:

«هم اکنون، ما طرح مفهومی اولیه آن را آماده کرده‌ایم. هدف ما در مرحله بعدی، پیدا کردن همکاران صنعتی مناسبی است که مایل به همکاری با ما هستند تا این فناوری را برای عرضه عمومی به بازار تولید کند و برای آتش نشانان سراسر جهان سودمند باشد.»

همچنین این محققان تمایل دارند تا در ادامه فرآیند توسعه این فناوری مبتنی بر هوش مصنوعی، امکانات بیشتری همچون توانایی تولید نقشه‌های سه بعدی و یک نمایشگر تعبیه شده را نیز به کلاه ایمنی افزوده تا کاربرانی که از آن استفاده می‌کنند آگاهی محیطی بیشتری پیدا کنند.

دستگاه تنفسی آتش نشانی چیست؟

زمانی که در یک محیط بسته مثل ساختمان مسکونی، ساختمان تجاری، سالن ورزشی، زیر زمین و … آتش سوزی ایجاد می‌شود، دود و مواد شیمیایی راه خروجی پیدا نمی‌کنند و در محیط تجمع پیدا می‌کنند. به همین دلیل آتش‌نشان‌ها به یک دستگاه تنفسی احتیاج دارند تا بتوانند با استفاده از آن کارایی خود را حفظ کنند و برای نجات جان مردم اقدام کنند.

در برخی آتش‌سوزی‌ها ممکن است گازهای بسیار خطرناک و کشنده‌ای منتشر شود که تنها دستگاه‌های با کیفیتی مثل دستگاه تنفسی آتش نشانی می‌توانند در مقابل آنها از آتش نشان محافظت کنند. این در حالی است که تا چندی پیش و حتی در برخی نواحی امروز از انواع ماسک برای مقاومت در برابر این گازها استفاده می‌شد.

تهیه تجهیزات آتش نشانی به کمک فروشگاه آتش مهار البرز

تجهیزات آتش نشانی تنها زمانی می‌توانند بهترین عملکرد را از خود به نمایش بگذارند، که دارای کیفیت ساخت بالای باشند. از این رو تهیه و گردآوری مرغوب ترین تجهیزات آتش نشانی، یکی از اصلی ترین قدم‌ها برای مقابله با آتش سوزی و جلوگیری از بروز خسارات جانی و مالی است. اگر شما هم به دنبال خرید هر یک از تجهیزات آتش نشانی هستید، می‌توانید هم اکنون نسبت به خرید آنها از آتش مهار البرز اقدام کنید. تنها کافی است تا به وب سایت این فروشگاه به نشانی مراجعه کرده و محصول مورد نظر خودتان را خریداری کنید. با فروشگاه آتش مهار البرز، امنیت و ایمنی را برای خود به ارمغان بیاورید.

کد خبر 690192

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.