هشدار قرمز سیل در کشور/احتمال خسارات گسترده ناشی از بارش

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا گفت: از امروز تا روزهای پایانی هفته جاری، بارش‌های بسیار شدید مونسون در نیمه‌جنوبی، غربی، شرقی و مرکزی کشور سبب سیلابی شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه‌ها خواهد شد.

صادق ضیاییان در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، با اشاره به اینکه فعالیت سامانه مونسون در کشور شدت گرفته و چند روز قبل هشدار سطح قرمز به عنوان بالاترین سطح هشداری صادر شده است، اظهار کرد: از روز _سه‌شنبه تا پنجشنبه چهارم تا ششم مردادماه_ فعالیت سامانه بارشی گسترده‌تر شده و پهنه وسیع‌تری را در اواخر هفته جاری دربر می‌گیرد.

وی اضافه کرد: از امروز _چهارشنبه پنجم مردادماه_ در استان‌های جنوب سیستان‌وبلوچستان، هرمزگان، کرمان، نیمه‌شرقی فارس، بخش‌های جنوبی بوشهر و به‌ویژه نیمه غربی استان یزد نیز درگیر بارش‌های سیل‌آسا خواهند شد.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا با بیان اینکه احتمال خسارات گسترده ناشی از بارش و سیل در استان یزد وجود دارد، افزود: با اعلام هشدارهای لازم به مسئولان برای روزهای آخر هفته جاری در این استان، ضمن احتمال ایجاد خسارت‌های گسترده ناشی از بارش باران و سیل، به شهروندان توصیه می‌شود از تردد و اسکان در حاشیه و بستر رودخانه‌ها جدا خودداری کنند.

اعلام هشدارهای لازم درخصوص وقوع سیلاب

وی با اشاره به اینکه عمده خطر بارش‌های بسیار شدید مونسون در روز پنجشنبه برای استان‌های کرمان، فارس، سیستان‌وبلوچستان، هرمزگان و بوشهر تصریح کرد: هشدارها و توصیه‌های لازم درخصوص وقوع سیلاب را به دستگاه‌ها و ارگان‌های دولتی داده شده است.

ضیاییان ادامه داد: پنجشنبه ششم مردادماه، با کاهش شدت ناپایداری‌ها در نیمه‌جنوبی سیستان‌وبلوچستان همچنان برای نیمه‌شمالی این استان همچنین استان‌های هرمزگان، کرمان، یزد، فارس، بوشهر، اصفهان، کهگیلویه‌وبویراحمد، چهارمحال‌وبختیاری و برخی نقاط استان‌های همدان، لرستان و مرکزی رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت پیش‌بینی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه فعالیت سامانه بارشی پهنه وسیع‌تری را در اواخر هفته جاری در بر می‌گیرد، اظهار کرد: فعالیت گسترده این سامانه طی روز جمعه هفتم مردادماه در استان‌های سیستان‌وبلوچستان، کرمان، فارس، چهارمحال‌وبختیاری، هرمزگان، بوشهر، شمال خوزستان و استان کهگیلویه‌وبویراحمد نیز درگیر بارش‌های سیل‌آسا خواهند شد.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا افزود: روزهای جمعه و شنبه فعالیت این سامانه در جنوب شرق و بخش‌هایی از جنوب غرب و مرکز کشور ادامه دارد.

اعلام بالاترین سطح هشدار قرمز

وی با تاکید بر اینکه بالاترین سطح هشدار قرمز را طی خسارت‌ها و تخریب گسترده در تمام مناطق و استان‌های درگیر بارش‌های سیل‌آسا در روزهای گذشته اعلام شده است، خاطرنشان کرد: در این سامانه حجم زیادی از بارش در زمان بسیار کمی اتفاق می‌افتد که همین مسئله بر خسارات می‌افزاید.

ضیاییان ادامه داد: هشدار قرمز یعنی میزان خسارات به حداکثر مقدار خواهد رسید و دستگاه‌های اجرایی از مدیریت بحران، وزارت راه و سایر دستگاه‌ها باید در حالت آماده‌باش کامل قرار داشته باشند.

وی با بیان اینکه از امروز تا روزهای پایانی هفته جاری، بارش‌های بسیار شدید مونسون در نیمه جنوبی، غربی، شرقی و مرکزی کشور سبب سیلابی شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه‌ها خواهد شد، گفت: سامانه فعال در کشور به شدت ناپایدار است و به مردم توصیه می‌شود از اتراق در حاشیه رودخانه‌ها اجتناب کنند و اگر با سیلاب مواجه شدند به هیچ عنوان با خودرو از مسیر سیلاب عبور نکنند.

کد خبر 591328

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.