بهبودیافتگان کرونا درمعرض ابتلا به ۲۰ بیماری

طبق تحقیقات انجام شده روی مغز ۷۸۵ نفر، درک بیشتری از اثرات کووید-۱۹ ارائه شده است. برخی از محققان دانشگاه آکسفورد بریتایا، معتقدند که این ویروس می‌تواند بر اندام‌های اصلی بدن تأثیر بگذارد و به مغز آسیب برساند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، نتایج مطالعات نشان داده که ویروس کرونا ممکن است باعث ناهنجاری‌های مرتبط با مغز در بیمارانی شود که به شدت از این بیماری رنج می‌برند. این گزارش نشان داد، ناحیه‌ای از مغز که بیشترین آسیب را می‌بیند، مربوط به بویایی است. با این حال، ویروس می‌تواند در سراسر سیستم عصبی گسترش یابد.

محققان دریافتند افرادی که آزمایش کووید آنان مثبت بوده ممکن است در معرض خطر ۲۰ بیماری مختلف از جمله سکته مغزی، نارسایی قلبی و ایست قلبی قرار گیرند. محققان تغییرات در مغز ۷۸۵ شرکت‌کننده در بانک زیستی انگلستان، پایگاه داده زیست پزشکی و منبع تحقیقاتی در مقیاس بزرگ را ارزیابی کردند.

شرکت‌کنندگان ۵۱ تا ۸۱ ساله تحت دو اسکن مغزی به‌طور متوسط به فاصله ۳۸ ماه و آزمایش‌های شناختی قرار گرفتند. در مجموع ۴۰۱ شرکت‌کننده بین دو اسکن آزمایش کووید آنان مثبت شد که ۱۵ نفر از بیماران در بیمارستان بستری شدند.

۳۸۴ نفر باقی‌مانده که آلوده نشدند، به عنوان گروه کنترل عمل کردند. حدود چهار ماه و نیم پس از عفونت، محققان به کاهش بیشتر ضخامت ماده خاکستری در مناطقی از مغز مرتبط با بویایی (قشر اوربیتوفرونتال و شکنج پاراهیپوکامپ) و کاهش اندازه کل مغز اشاره کردند.

کوچک شدن بخش خاصی از مخچه

به‌طور متوسط، شرکت‌کنندگانی که به کووید آلوده شده بودند، بین دو اسکن خود کاهش شناختی بیشتری را نشان دادند که با کوچک شدن بخش خاصی از مخچه (مغز عقبی) مرتبط با شناخت ارتباط داشت.

پروفسور «استفن اسمیت»، محقق ارشد این تحقیق اظهار کرد: یکی دیگر از نقاط قوت این مطالعه این است که افراد یکسان را در دو زمان مختلف مورد بررسی قرار داد. نکته مهم اینجا است که اولین اسکن شرکت‌کنندگان در بانک زیستی انگلستان قبل از آلوده شدن به سارس-ک وو-۲ و اسکن دوم پس از عفونت انجام شده است.

وی افزود: این واقعیت که اسکن قبل از عفونت را داریم به ما کمک می‌کند تغییرات مغزی مربوط به عفونت را از تفاوت‌هایی که ممکن است از قبل در مغز افراد وجود داشته باشد، تشخیص دهیم. این روند، مطالعه کنونی را منحصربه‌فرد می‌کند؛ بنابراین ممکن است علت مشکلات مرتبط با کووید -۱۹ یعنی اختلال در حس بویایی، التهاب یا پاسخ ایمنی سیستم عصبی را پیدا کرده باشیم.

هذیان، گیجی و سردرگمی درپی ابتلاء به کرونا

به گزارش ایمنا، در ابتدای شیوع بیماری کرونا، پزشکان برای حفظ تنفس بیماران تلاش می‌کردند و تمرکزشان بر معالجه آسیب ریوی و سیستم گردش خون افراد بود؛ اما در همان زمان نیز شواهدی از اثرات عصبی این بیماری، مبنی بر اینکه برخی افراد مبتلا به کرونا، دچار اثرات روانی کرونا شامل هذیان، گیجی و سردرگمی بودند، دیده می‌شد.

علائم جدیدی که در بیماران مبتلا به بیماری کووید ۱۹ مشاهده شده است، از تأثیر ویروس کرونا بر عملکرد مغز و دستگاه عصبی انسان حکایت دارد. پزشکان هنگام معاینه و معالجه بیماران در نیویورک که شاخص‌ترین ایالت آمریکا از حیث آلودگی به ویروس کرونا و شمار قربانیان بیماری کووید ۱۹ به حساب می‌آید، جدا از تب، سرفه، بدن‌درد و تنگی نفس نشانه‌های جدیدی از تأثیر مخرب ویروس کرونا بر سلامت انسان‌ها دریافتند که مغز و سیستم عصبی بیماران نیز به نوعی درگیر این بیماری می‌شود.

کد خبر 567620

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.