چگونه عوارض آنتی بیوتیک ها را کاهش دهیم؟

درمان عفونت‌های میکروبی با مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها، مزایای استفاده از آنتی بیوتیک‌ها برای بدن، رایج‌ترین آنتی بیوتیک های مورد استفاده، شناخت عوارض مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها و نکات مهم در زمینه مصرف آنتی بیوتیک‌ها برای کاهش عارضه‌های آن در بدن را در بسته خبری سلامت ایمنا بخوانید.

به گزارش خبرنگار ایمنا، آنتی‌بیوتیک‌ها داروهایی هستند که برای درمان عفونت‌های میکروبی مورد استفاده قرار می‌گیرند و برای تهیه‌ی آنها از داروخانه، به‌همراه داشتن نسخه پزشک ضروری است. ازجمله عفونت‌های میکروبی رایجی که به کمک آنتی‌بیوتیک‌ها درمان می‌شوند برونشیت، ذات الریه یا سینه پهلو و عفونت مثانه است.

آنتی بیوتیک ها (یا در اصطلاح عموم چرک خشک کن‌ها) در بین داروهای امروزی، بیشترین داروهای تجویزی هستند، آنتی بیوتیک ها از طریق کشتن میکروب‌ها یا توقف تکثیر آنها با عوامل بیماری زا مقابله می‌کنند. پنی سیلین، اولین آنتی بیوتیکی بود که بطور تصادفی از محیط کشت کپک کشف شد.

برخی از رایج‌ترین آنتی بیوتیک های مورد استفاده عبارتند از:

- آموکسی سیلین

- داکسی سایکلین

- سفالکسین

- سیپروفلوکساسین

- کلیندامایسین

- مترونیدازول

-آزیترومایسین

-آموکسی سیلین

-سولفامتوکسازول تری متوریم

-لووفلوکساسین

-لووفلوکساسین

مزایای استفاده از آنتی بیوتیک‌ها برای بدن

آنتی بیوتیک‌ها علیه عفونت‌های ناشی از فعالیت انواع میکروارگانیسم‌ها در بدن بسیار مؤثر هستند. برخی از انواع خاص آنتی‌بیوتیک‌ها توانایی قابل توجه‌ای برای نابودی باکتری‌ها دارند و با این روش می‌توانند بدن را از تهاجم این گونه میکرواورگانیسم‌ها حفظ کنند. امروزه با وجود آنتی بیوتیک‌ها، ما انسان‌ها صدمات بسیار کمتری نسبت به گذشته از جانب باکتری‌ها و میکروب‌ها بیماری زا در بدن، می‌بینیم.

آنتی بیوتیک‌ها با توجه به ساختاری که دارند، می‌توانند بسیاری از عوامل بیماری‌زا همچون باکتری‌ها و میکرواورگانیسم‌های دیگر را نیز نابود کنند. از این رو این داروها در صدر داروهای مبارزه با میکرواورگانیسم‌ها قرار دارند؛ چرا که اثر بخشی آن‌ها بسیار بالا است. یکی دیگر از مزایای استفاده از آنتی بیوتیک‌ها این است که مصرف کنندگان نگرانی خاص به خاطر مصرف آن‌ها ندارند.

یکی از مزایای شگفت‌انگیز آنتی بیوتیک‌ها این است که آن‌ها به سلول‌های طبیعی بدن آسیب وارد نمی‌کنند و این موضوع برای هر دارویی می‌تواند یک مزیت فوق العاده خوب به حساب آید. از این خصلت آنتی بیوتیک‌ها می‌توان برای درمان انواع بیماری‌های سرطانی بهره برد؛ چرا که بیشتر داروها مورد استفاده برای درمان سرطان، معمولاً به دیگر سلول‌های بدن آسیب می‌رسانند. این چنین رفتاری می‌تواند بسیار پر خطر باشد و استفاده آز آن‌ها را برای درمان انواع بیماری‌ها دچار مشکل کند. اما آنتی بیوتیک‌ها در این بین جزو داروهای دوست‌دار سلول‌های بدن هستند.

چگونه عوارض آنتی بیوتیک ها را کاهش دهیم؟

عوارض خودسرانه آنتی بیوتیک ها را بشناسید

امروزه متجاوز از ۱۰۰ آنتی بیوتیک مختلف وجود دارد که پزشک برای درمان ناراحتی‌های کوچک تا عفونت‌های تهدیدکننده حیات از آنها استفاده می‌کند، اما اگر نابجا مصرف شوند بسیار خطرناک خواهند بود. با شناخت اهمیت مصرف بجا و نابجای آنتی بیوتیکها، شما می‌توانید به سلامتی خود و خانواده خود کمک کنید.

هرچند برخی آنتی بیوتیک ها علیه انواع گسترده‌ای از عفونت‌ها مؤثر هستند ولی مهم است که بدانیم هر آنتی بیوتیکی تمام عفونت‌ها را نمی‌تواند درمان کند و نیز آنها فقط علیه عفونت‌هایی به کار می‌روند که به وسیله باکتری‌ها ٬ قارچ‌ها و انگل‌های بیماری زا به وجود آمده باشند و علیه بیماری‌های ویروسی مثل سرماخوردگی و آنفلوآنزا تأثیری ندارند و اگر بیماری شدیتر شود جهت بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

آنتی بیوتیک‌ها بسته به خصوصیات فردی بیمار، مدت زمان مصرف و نوع آنتی بیوتیک عوارض متفاوتی بر روی بدن انسان برجا می‌گذارند. عمده عوارض این نوع از داروها، عبارتند از ایجاد مشکلات مختلف بر روی دستگاه گوارش مانند نفخ، حالت تهوع، سوهاضمه، اسهال، احساس پر بودن معده، یبوست، احساس درد در معده وهمچنین ایجاد زخم در دستگاه گوارش از جمله معده و روده.

از دیگر عوارض مهم مصرف آنتی بیوتیک ها می‌توان به از بین بردن باکتری‌های مفید بدن اشاره کرد. این عامل خود به تنهایی ممکن است، عوارض زیادی به دنبال دارد، از جمله آنها می‌توان به ایجاد عفونت‌های قارچی دهان، گلو و واژن اشاره کرد که ازایجاد قارچ‌هایی که توسط باکتری‌های مفید بدن انسان از بین می‌رفتن، به وجود می‌آید.

در واقع آنتی‌بیوتیک به کشتن باکتری‌ها یا متوقف کردن رشد آنها کمک می‌کند، آنتی‌بیوتیک‌ها در گروه‌ها و طبقه‌بندی‌های مختلفی جای می‌گیرند که البته تمام آنها عوارضی به‌همراه دارند، عوارض آنتی بیوتیک ها در مردان و زنان مشابه است. برخی از این عوارض نسبت به سایر عوارض رایج‌تر هستند که عبارتند از:

عوارض آنتی بیوتیک بر روی توان جسمی

مصرف زیاد آنتی بیوتیک‌ها بویژه آنتی بیوتیک‌های قوی به مرور زمان باعث ایجاد ضعف در اندام‌ها و ماهیچه‌های بدن انسان می‌شود. ولی علت اصلی ایجاد ضعف و بی‌حالی در زمان بیماری، آنتی بیوتیک‌ها نیستند، بلکه عفونت وعوامل بیماری‌زا هستند. باکتری‌ها و یا سایر عوامل بیماری‌زا موجب تحریک سیستم ایمنی شده، و به دنبال آن توان جسمی انسان کاهش می‌یابد و آنتی بیوتیک‌ها فقط به دستگاه ایمنی در سرکوب هرچه بیشتر و بهتر عوامل بیماری‌زا کمک می‌کنند. با این وجود افراد دارای ضعف جسمانی باید با احتیاط و همچنین تحت تجویز پزشک مصرف آنتی بیوتیک را آغاز کنند.

عوارض آنتی بیوتیک بر روی پوست

همانطور که پیش‌تر گفته شد، مصرف بی‌رویه آنتی بیوتیک‌ها باعث از بین بردن باکتری‌های مفید بدن انسان می‌شود. بعضی از این باکتری‌های مفید باعث جلوگیری از رشد قارچ‌های بیماری‌زا بر روی پوست شده و مانع از ابتلاء به بسیاری از عفونت‌های قارچی در روی پوست بدن انسان می‌شوند. در نتیجه ممکن است مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک‌ها، عفونت قارچی را با خود به همراه آورد.

بعضی از آنتی بیوتیک‌ها مانند تتراسایکلین موجب ایجاد حساسیت پوستی نسبت به نور می‌شوند. این نوع از آنتی بیوتیک‌ها می‌توانند باعث بروز بیماری پوستی آفتاب سوختگی شوند. در نتیجه افرادی که می‌خواهند از این نوع آنتی‌بیوتیک‌ها مصرف کنند، باید از تجهیزاتی مانند کلاه، عینک آفتابی و کرم‌های ضد آفتاب قوی و مناسب استفاده کنند.

عوارض آنتی بیوتیک در بارداری

در دوران حساس بارداری به دلیل وجود شرایط جسمی و ذهنی خاص مادر و جنین، مصرف تمام مواد دارویی باید زیر نظر پزشک متخصص زنان صورت بگیرد. مصرف بعضی از آنتی بیوتیک‌ها در دوران بارداری ممنوع و خطرناک است. طبق تحقیقات دانشمندان برخی از آنتی بیوتیک‌ها در دوران بارداری بر روی مادر و جنین عوارض شدیدی برجا می‌گذارند.

نوع آنتی بیوتیک، شرایط فردی مادر و جنین و طول مدت بارداری از عوامل مهم در تعیین ایمنی آنتی بیوتیک و میزان عوارض آن هستند. بعضی از آنتی بیوتیک‌ها منجر به ایجاد صدمات و مشکلات کبدی در مادران باردار می‌شوند. ولی برخی از آنتی بیوتیک‌ها را می‌توان به عنوان کم عوارض‌ترین و به نسبت ایمن‌ترین نوع آنتی بیوتیک‌ها در دوران بارداری نامید. از آن دسته می‌توان به آمپی‌سیلین، آموکسی‌سیلین، آزیترومایسین، کلیندامایسین، اریترومایسین و پنی‌سیلین اشاره کرد.

عوارض آنتی بیوتیک برای کبد انسان

مصرف بی‌رویه آنتی بیوتیک‌ها موجب بروز عوارض زیادی در اندام مهم بدن یعنی کبد خواهد شد. از آنجایی که این اندام حیاتی نقش تصفیه خانه را برای بدن انسان ایفا می‌کند، در نتیجه مصرف بیش از حد داروهای شیمیایی از جمله آنتی بیوتیک‌ها باعث ایجاد فشار کاری فراوان و همچنین تشکیل رسوبات زیاد در کبد می‌شوند. پزشکان و دانشمندان همواره بر احتیاط در مصرف آنتی بیوتیک‌ها توسط بیماران کبدی و کلیوی توصیه می‌کنند.

عوارض آنتی بیوتیک در کودکان

تجویز آنتی بیوتیک برای کودکان باید حتماً توسط پزشک متخصص کودکان انجام بگیرد. پدر و مادر نباید به صورت خودسرانه مصرف داروها از جمله آنتی بیوتیک را برای فرزند خود آغاز کنند. در بسیاری از موارد که عامل بیماری‌زا ویروس‌ها هستند، پزشک از تجویز آنتی‌بیوتیک برای کودکان خودداری خواهد کرد.

مصرف بیش از حد و بی‌رویه از آنتی بیوتیک‌ها می‌تواند، بدن کودکان را نسبت به آنها مقاوم کند در نتیجه در صورت بیمار شدن، لازم است تا پزشک از دوز بالاتر و یا آنتی بیوتیک‌های قوی‌تر جهت درمان استفاده کند.

بیماری سندروم روده تحریک پذیر که یک بیماری خودایمنی است، می‌تواند از عوارض مصرف بیش از حد داروهای آنتی بیوتیکی در کودکان به وجود آید. اسهال، اضافه وزن، ریزش مو، دل درد نیز از عوارض مصرف غیر اصولی این نوع داروها در کودکان هستند.

عوارض آنتی بیوتیک در دوران قاعدگی

برخی از آنتی بیوتیک‌ها در نحوه تولید هورمون‌های استروژن و پروژسترون اختلال ایجاد می‌کنند، همین امر می‌تواند نظم سیکل قائدگی را برهم بزند. گاهی اوقات بانوانی که آنتی بیوتیک مصرف می‌کنند، از تأخیر دو الی چهار روزه قاعدگی خود حکایت دارند.

عوارض آنتی بیوتیک در خون

مصرف بیش از حد بعضی از آنتی بیوتیک‌ها می‌تواند، موجب واکنش‌هایی در خون انسان شود. خونریزی، پایین آمدن سطح پلاکت خون، کاهش گلبول‌های سفید خون، کبودی، لخته شدن خون و عفونت از عوارض خونی برخی از آنتی بیوتیک‌ها هستند. آنتی بیوتیک‌هایی مانند سولفامتوکسازول و بتالاکتام می‌توانند عوارض منفی در خون انسان برجا بگذارند. افراد دارای مشکلات خونی باید قبل از مصرف آنتی بیوتیک با پزشک خود مشورت کنند.

عوارض آنتی بیوتیک بر بینایی

قرمزی، خارش، خشکی چشم جزو عوارض متداول مصرف آنتی بیوتیک‌ها به شمار می‌آیند. سازمان غذا و داروی آمریکا FDA درباره برخی از داروها هشدارهای جدی و احتمال ابتلاء به مشکلات چشمی و بینایی ارائه داده است. برخی از آنتی بیوتیک‌ها مانند، فلوروکینولون، سیپروفلوکساسین، لووفلوکساسین و موکسی فلوکساسین باید در موارد حاد و شرایط ویژه برای بیمار تجویز شوند، زیرا مصرف بی‌رویه و بیش از حد آنها ممکن است عوارض چشمی با خود به همراه آورد.

عوارض آنتی بیوتیک بر یبوست

مشکلات گوارشی از جمله عمده‌ترین عوارض مصرف داروهای آنتی بیوتیکی به شمار می‌روند. اسهال، دل درد، سوهاضمه، تهوع از متداول‌ترین عوارض گوارشی این نوع داروها هستند. با این وجود افراد زیادی از بروز یبوست در زمان مصرف برخی از آنتی بیوتیک‌ها شکایت دارند. این افراد باید هنگام مصرف آنتی‌بیوتیک آب فراوان نوشیده و در طول دوره درمان از غذاهای دارای فیبر بالا استفاده کنند. از عوارض دیگر آنتی بیوتیک‌ها می‌توان به تب، حساسیت به نور، مشکلات آلرژیک، مشکلات قلبی و کلیوی اشاره کرد.

چگونه عوارض آنتی بیوتیک ها را کاهش دهیم؟

نکات مهم در زمینه مصرف آنتی بیوتیک ها

آنتی بیوتیک‌ها جزو داروهای شیمیایی مهمی هستند که در قرن اخیر نقش بزرگ و مفیدی در زمینه درمان بیماری‌ها ایفا کرده‌اند. میزان عوارض مصرف آنتی بیوتیک ها مانند بیشتر داروهای شیمیایی، بسته به مدت زمان مصرف دارو، نوع آنتی بیوتیک و شرایط فردی بیمار دارد. طبیعتاً بین مصرف بی‌رویه و بیش از حد این نوع دارو و عوارض آنتی بیوتیک ارتباط مستقیمی وجود دارد و ممکن است آسیب‌هایی به بدن وارد کند.

برخی از نکات مهم در زمینه مصرف آنتی بیوتیک‌ها عبارتند از:

- هیچ گاه نباید خودسرانه و بدون تجویز پزشک از آنتی بیوتیک استفاده کرد.

- زمان مصرف داروهای آنتی بیوتیکی بسیار مهم است و باید با دقت رعایت شود.

- در صورت فراموشی یک موعد و نزدیکی تایم موعد بعدی، باید از خوردن آن موعد خودداری کرد.

- در هنگام مصرف آنتی بیوتیک‌ها باید توصیه‌های پزشک و نیز مطالب کاغذ راهنمای دارو را به دقت رعایت کرد.

- تا اتمام دوره درمان از قطع داروی آنتی بیوتیکی به صورت خودسرانه جدا خودداری کنید.

- دارو را دور از دسترس کودکان قرار دهید.

- برخی از آنتی بیوتیک‌ها روش و شرایط مصرف خاصی دارند، (مانند، مصرف با معده خالی، همراه غذا، با مایعات فراوان و ترکیب با مواد خاص)، باید برای بهبود نتیجه درمان، روش شرایط مصرف دارو به خوبی توسط بیمار رعایت شود.

کد خبر 549201

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 1
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • مهدی حیدری IR ۱۳:۴۵ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
    0 0
    لطفا قیمتش مناسب باشه زیر ۵۰۰هزار تومان برای رشت ابرو هم خوبه