۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۰
رابطه زگیل پوستی وسرطان

زگیل‌ها از نظر فنی یک نوع عفونت به حساب می‌آید؛ صرف نظر از محل آن همه زگیل‌ها توسط یک ویروس مانند ویروس پاپیلومای انسانی(HPV) ایجاد می‌شود.

به گزارش ایمنا، گاهی زگیل‌ها بدون هیچ‌گونه درمانی از بین می‌رود، اما اگر نمی‌خواهید منتظر بمانید، از بین بردن آن با محصولات بدون نسخه بسیار آسان است. همچنین پزشک شما می‌تواند زگیل را با روش‌های دیگر مانند کرایوتراپی حذف کند، اما زگیل تناسلی داستانی متفاوت است و درمان آن نیاز به انواع داروها دارد. اگر زگیلی دارید که باز شده و عفونی به نظر می‌رسد یا نوعی درد ایجاد می‌کند، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

چه چیزی باعث ابتلاء به زگیل می‌شود؟

زگیل‌ها برجستگی‌های خشنی است که روی پوست ظاهر می‌شود و ابتلاء به آن کاملاً شایع است. چندین نوع مختلف زگیل وجود دارد؛ زگیل‌های معمولی بیشتر روی دست‌ها و زگیل‌های کف پا روی پاها ظاهر می‌شود. زگیل‌های مسطح تقریباً در هر نقطه از بدن خود را نشان می‌دهد. زگیل‌های فیلی فرم بلند و نازک معمولاً روی صورت ظاهر می‌شود. زگیل تناسلی را نیز می‌توان در نقاط نزدیک ناحیه تناسلی یافت.

به گفته کلینیک مایو اگر زگیلی را مشاهده می‌کنید که به نظر می‌رسد یک نقطه تیره در آن است، آن نقطه همان رگ‌های خونی است که در این زگیل وجود دارد. بیشتر اوقات زگیل‌ها رنگ پوست است اما برخی از آن قهوه‌ای، خاکستری یا سیاه است.

در حالی که ممکن است زگیل خوشایند به نظر نرسد، خبر خوب این است که اکثر آن بی‌ضرر و غیر سرطانی است و امکان دارد در بدن هر فردی مشاهده شود. با این حال کودکان و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، بیشتر مستعد ابتلاء به زگیل هستند.

منبع: ایسنا

کد خبر 529416

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.