خطر شیوع مجدد آنفلوانزا/صحبت درباره بازگشایی مدارس زود است

‌رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با تاکید خطر شیوع آنفلوانزا، گفت: سال گذشته از آنجا که رعایت نکات بهداشتی بیشتر بود و مردم بیشتر ماسک می‌زدند، آنفلوانزا چندان شایع نشد؛ اما اگر قرار باشد امسال ساده انگاری صورت گیرد و رعایت‌ها کاهش یابد، احتمال شیوع مجدد آنفلوانزا هم وجود دارد.

به گزارش ایمنا، پیام طبرسی، با اشاره به اینکه فعلاً صحبت درباره بازگشایی مدارس زود است، گفت: باید معلمین و دانش‌آموزان کاملاً واکسینه شوند تا بتوان در این مورد صحبت کرد. با توجه به اینکه والدین دانش‌آموزان هم از ابتلای فرزندان خود به کرونا ترس دارند، بدون واکسیناسیون کامل، فرزندان خود را به مدرسه نمی‌فرستند و این بازگشایی نصفه کاره آسیب‌زا است. بازگشایی مدارس باید زمانی رخ دهد که برای همه اعتمادسازی شده باشد که اتفاقی نمی‌افتد تا فرزندان خود را به مدرسه بفرستند.

وی درباره گمانه‌زنی‌هایی که از زمان احتمالی بروز پیک ششم کرونا صورت می‌گیرد، اظهار کرد: فاصله طبیعی بین پیک‌های کرونا حدوداً چهار تا شش هفته است. در صورتی که در این ۶ هفته طلایی واکسیناسیون را تسریع کنیم با توجه به اینکه حداقل ۶۰ درصد مردم هم یک بار به کرونا مبتلا شدند امید داریم پیک ششم مانند پیک‌های قبلی سخت نباشد.

طبرسی با اشاره به عبور از قله پیک پنجم، درباره علت آمار بالای مرگ و میر، ادامه داد: ما همچنان تعداد بیماران بستری در ICU بالایی داریم و تا این تعداد کاهش نیابد مرگ و میر هم کم نمی‌شود.

وی درباره شیوع آنفلوانزا در فصل سرد سال و همزمانی آن با کووید ۱۹، گفت: سال گذشته چون رعایت نکات بهداشتی بیشتر بود و مردم بیشتر ماسک می‌زدند خوشبختانه آنفلوانزا چندان شایع نشد؛ اما اگر قرار باشد امسال ساده انگاری صورت گیرد و رعایت‌ها کاهش یابد، احتمال شیوع مجدد آنفلوانزا هم وجود دارد.

وی تاکید کرد: هیچ محدودیتی برای تزریق واکسن آنفلوانزا پس از تزریق واکسن کرونا وجود ندارد و گروه‌های پرخطر باید واکسن آنفلوانزا تزریق کنند.

طبرسی درباره برگزاری راهپیمایی اربعین، اظهار کرد: افراد حتماً باید دو دوز واکسن را تزریق کرده باشند و در مقصد هم نکات بهداشتی را بسیار جدی بگیرند و در بازگشت هم تست PCR آنها منفی باشد.

منبع: ایسنا

کد خبر 522780

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.