۱۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۰
انسان چند نوع اشک دارد؟

متخصصان می‌گویند انسان سه نوع اشک دارد و هر کدام از آن‌ها نشانه حالتی خاص در چشم هستند.

به گزارش ایمنا، چشم نسبت به سایر قسمت‌های بدن ویژگی‌های متنوعی دارد و یکی از مهم‌ترین و شناخته‌شده‌ترین این ویژگی‌ها توانایی اشک ریختن است. اشک چشم در حالت‌های مختلفی جاری می‌شود و احساس از جمله عواملی است که بر میزان و شدت اشک‌های جاری شده از چشم تأثیر می‌گذارد.

وجود اشک در چشم ضروری است، زیرا سطح این عضو حساس را پاکیزه و روان کرده تا عوامل بیماری‌زا قادر به آسیب زدن به آن نباشند و کیفیت دید نیز در طول شبانه‌روز افت نکند.

اگرچه تصاویری از سایر حیوانات هنگام جاری شدن اشک از چشم‌هایشان در فضای مجازی وجود دارد، ولی به طور کلی انسان تنها جانداری روی زمین است که هنگام ناراحتی گریه می‌کند. طبق تحقیقات دانشمندان سه نوع اشک ارادی، احساسی و پایه‌ای در چشم انسان وجود دارد.

اشک‌های غیرارادی همان مایعی است که هنگام خرد کردن پیاز یا وارد شدن گردوخاک به چشم جاری می‌شود. اشک‌های پایه‌ای هم مایعی است که همیشه در چشم وجود دارد و ممکن است در هنگام مالش این عضو بدن از آن خارج شود. دسته آخر یعنی اشک‌های احساسی نیز همان اشک‌های حاصل از گریه کردن یا خوشحالی بسیار زیاد است. اشک‌ها نقش بسیار پراهمیتی در حفظ سلامت چشم دارند و پزشکان به افرادی که غدد اشک‌ریزی چشم آن‌ها به درستی عمل نمی‌کند توصیه می‌کنند از داروهایی مانند قطره‌های چشمی استفاده کنند.

منبع: آنا

کد خبر 518683

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.