۳۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۴
رأی بالای مجلس به ۶ وزیر رئیسی

شب گذشته در کلاب هاوس، برخورد مجلس با کابینه رئیسی مورد بررسی و بحث قرار گرفت.‌

به گزارش ایمنا، «برخورد مجلس با کابینه رئیسی چگونه است؟» عنوان بحث و گفت و گوی شب گذشته کلاب خبرآنلاین در کلاب هاوس بود که فعالان و تحلیلگران سیاسی و رسانه‌ای نظراتشان را درباره بیان کردند.

حسن لاسجردی، فعال رسانه‌ای

با توجه به یکدستی دولت و مجلس برخی می‌گفتند همراهی و همدلی مجلس باعث رأی به همه وزرا می‌شود و بر همه نقاط ضعف چشم‌پوشی می‌کند ولی مواردی هم داشتیم که برخی وزرا، از سوی برخی نمایندگان مجلس مورد سوال قرار گرفتند.

برخی وزرای پیشنهادی دارای وزانت، تجربه و سوابق هستند و برخی گمنام و ناشناخته هستند. برخی دارای برنامه مناسبی نیستند. لذا نگاه دوم شکل گرفت که خیلی‌ها معتقدند مجلس، به برخی نامزدها و وزرا رأی نخواهد داد. لذا اسم از وزرای ناشناخته آوردند. این نگاه هم قابل توجه است و بسیاری از نمایندگان بر این باورند شاید همه نامزدهای وزارت رأی نیاورند و تا ۵-۶ نفر شاید نیاز به معرفی گزینه دیگر باشد.

لابی‌من‌های مجلس مشغول فعالیت هستند. نگاه‌های حتماً در روزهای آینده تغییر می‌کند و عدد رأی اعتماد وقتی مشخص شود معلوم خواهد شد نگاه‌های مطرح شده تا چه اندازه‌ای درست است. باید صبر کرد تا بررسی‌ها در مجلس تمام شود و شاهد رأی باشیم. با این همه به نظر می‌رسد مجلس نگاه همراهانه ای با دولت معرفی شده خواهد داشت. در بین گروه‌های تخصصی و اصناف و وزرای خاص، امکان دارد چند نامزد رأی نیاورند. سوال اصلی اینجاست آیا نوع برخورد مجلس کامل است یا گزینش بین نامزدهای وزارت می‌کند؟ مجلس چشم خود را بر شرایط کشور و شکل تشکیل دولت می‌بندد و به همه وزرا رأی می‌دهد؟

عبدالرضا احمدی، تحلیلگر امور سیاسی

از نظر اعضای هیأت دولت، احساس می‌شود بر عکس تمام رؤسای دولت‌های گذشته و رؤسای جمهوری اسلامی، آقای رئیسی یکی از روسایی است که ۴ سال برای انتخاب اعضای هیأت دولت فرصت داشتند. ایشان نه مشکل رد صلاحیت داشتند و قریب به اتفاق سیاسیون می‌گفتند او در دولت سیزدهم حضور خواهد داشت و هیأت دولت متأثر از مطالعات ۳-۴ ساله است. او پس از انتخابات، تماس‌های زیادی به منتقدان خود نداشت. دفترشان استمزاجا از همه سیاسیون برای شاکله هیئت دولت و حاکمیت دولت سیزدهم مذاکره می‌کردند.

دلیل اینکه ایشان خود را دولت جامع و مانع می‌داند و بیشتر حول محور این بود که رئیس جمهور همه از جمله کسانی که در انتخابات حضور نیافتند هستم، ولی به نظر می‌رسد هیأت دولت معرفی شده تناقض با مطالعات ۴ ساله و سخنان قبلی آقای رئیسی داشت. او در شرایطی وارد دولت شده که بیش از ۱۰۰ هزار نفر تلفات کرونا داریم و تورم بیش از ۴۰ درصد است. با این هیأت دولت بعید است بشود اقتصاد و وضعیت کشور به سامان برسد.

علی موسوی، تحلیلگر سیاسی

صحبت امروز کابینه ناظر بر سخنان وزرای پیشنهادی کابینه است. طرح‌های دوستان را خواندم. آقای آشتیانی ۳۸ صفحه طرح داده اند. آقای محرابیان ۳۱ صفحه، آقای ساداتی نژاد ۷ صفحه دادند که اشل و فرم طرح را نداشت. نظام علمی طرح نویسی برای تصدی یک وزارتخانه را ندارد. آقای زارع پور حداقل‌ها را داشت. طرح ۱۹ صفحه‌ای آقای خاندوزی را خواندم. طرح آقای اوجی وزارت نفت را خواندم.

برایم سوال شده برای تحول و تغییر بنیادین و اساسی با توجه به مشکلات کنونی کشور و اتفاقاتی که صحبت از جنگ اقتصادی و تحریم است، هنوز از رئیس دولت برنامه‌ای را شاهد نیستیم. نیازمند این هستیم یک سند و نقشه راهبرد کلان و چه بسا جامع را داشته باشیم ولی تا الان چنین چیزی را شاهد نیستیم. از سویی طرح‌های مطرح شده را گفتند طرح را کس دیگری نوشته و چه بسا غلط‌های تایپی و نگارشی در طرح‌ها را می‌بینیم.

دقتی که یک وزارتخانه را قرار است مدیریت کند، نقاط ضعف و قوت را ببیند، اصلاً وجود ندارد. ۲-۳ طرح شبیه به پایان نامه کارشناسی ارشد است. روی کلان دولت هم طرح و قالبی را ندیده ایم. عده‌ای از نامزدهای ریاست جمهوری گفته بودند طرح داریم. استماع صحبت‌های نمایندگان هم درخور نبود.

طرح آقای خاندوزی خیلی روشن و مشخص بود. همچنین دکتر زارع پور طرح جامعی داشت. عریض و طویل‌ترین طرح مربوط به آقای عبدالملکی در ۷۷ صفحه است که گرافیک و عکس زیاد دارد که شبیه ژورنال تبلیغاتی بود. در اقلیم افکار عمومی، هنوز فضایی که باید برای دولت اتفاق بیفتد و مردم بشنوند برای من نوعی عایدی خاصی نداشت.

با صحبت‌هایی که تا الان شده و بحث‌ها را پیگیری می‌کنیم می‌بینم با بیشتر گزینه‌هایی که صحبت شده، وزارت راه باید جزو وزارتخانه‌های دارای چهارچوب باشد و دودوتا چهارتا خیلی مهم است. آقای قاسمی اصلاً طرحی را ارائه نکرده است. مجلس می‌گوید او توانمند است و به او رأی می‌دهیم. باغگلی که منتقدان زیادی را داشت یک چیزی را برای دفاع و پیش برآورد و پیش نیاز حداقل‌هایی را نشان می‌دهد.

حداقل جوان بودن را دارد. اما از آقای رستم قاسمی برای یک وزارتخانه اساسی هیچ چیزی نمی‌بینیم. مجلس دارد او را این مدلی برانداز می‌کند. آقای خاندوزی صددرصد رأی می‌آورد چون از بدنه مجلس بوده، طرح دارد و شناخت خوبی از حوزه‌اش دارد. وزیر خوبی می‌تواند باشد و تمام شاخص‌های نسبی تصدی وزارتخانه را دارد.

سردار وحید به صرف یک سری عقبه‌ها برای تصدی پست وزارت کشور چون و چرا ندارد. یک سری رویشان چون و چرا نیست. آشتیانی وزارت دفاع طرحش یک سری کلیات عام است و بعید است روی او مخالفت شود. روی آقای عبدالملکی یک سری بحث است ولی فکر نمی‌کنم مقاومت آن‌چنانی برای نقد نمایندگان نخواهیم داشت. ۵-۶ نفر با رأی بالایی رأی می‌آورند که حتی بدون ارائه طرح، مورد حمایت هستند.

کد خبر 516152

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.