زاینده رود به ورزنه رسید/ برای گاوخونی معیار گذر آب از بند شاخ کنار است

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان اصفهان با بیان اینکه زاینده رود امروز به ورزنه رسیده است، گفت: هر میزان آبی که از بند شاخ کنار به سمت تالاب گذر کند بیانگر رسیدن آب به تالاب گاوخونی است و محیط زیست میزان دقیق آب رهاسازی شده برای تالاب گاوخونی را اعلام خواهد کرد.

حسن ساسانی امروز دوشنبه _۱۵ مهر ماه_ در گفت و گو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: آبی که به سمت تالاب گاوخونی رهاسازی شده امروز به شهر ورزنه رسیده است.  

وی با بیان اینکه میزان آبی که از سد رودشت خارج می شود ۱۵ تا ۱۷ مترمکعب بر ثانیه است، افزود: از سد رودشت تا تالاب گاوخونی ۱۰۰ کیلومتر فاصله است و از سوی دیگر در این مسیر نفوذ و پرت آب وجود دارد؛ میزان آبی که از سد رودشت رهاسازی می شود مشخص است اما باید دید چه میزان آب به ایستگاه آخر خواهد رسید.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان اصفهان تصریح کرد: هر میزان آبی که از بند شاخ کنار به سمت تالاب گذر کند، محیط زیست به ما اعلام خواهد کرد که چه میزان آب به تالاب گاوخونی رسیده است.

ساسانی با بیان اینکه امروز جریان آب به ورزنه رسیده است، گفت: با توجه به اینکه نیاز آبی کشاورزان برای کشت تابستانه به اتمام رسیده است و در حال حاضر برای کشاورزان آب توزیع نمی شود، تلاش می کنیم تا مادامی که آب در رودخانه وجود دارد به سمت تالاب در حرکت باشد.

تلاش ما رهاسازی آب برای گاوخونی در ماکسیسم زمانی است 

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر مدت زمان دقیق رهاسازی آب به سمت تالاب گاوخونی، اظهار کرد: مدت زمان را نمی دانم زیرا قرار بود ۱۲ مهرماه خروجی از سد زاینده رود بسته شود اما آب را کامل نبستیم؛ به گونه ای خروجی آب از زاینده رود را کاهش دادیم که یک حداقل آبی در رودخانه زاینده رود جاری بماند.  

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان اصفهان با تاکید بر احتمال پرت و نفوذ آب در رودخانه، گفت: با توجه به مسائل طبیعی نمی توان مدت زمان مشخصی را پیش بینی کرد با وجود این تلاش می کنیم که رهاسازی آب در شرایط ماکسیسم زمانی قرار بگیرد.  

وی با بیان اینکه هم اکنون ورودی به سد زاینده رود ۱۶ مترمکعب بر ثانیه و خروجی ۲۷ مترمکعب بر ثانیه است، اظهار کرد: امروز ذخیره مخزن سد زاینده رود به ۴۵۲ میلیون مترمکعب رسید.

ساسانی ضمن اظهار بی اطلاعی از تشکیل جلسه در ۱۵ مهرماه برای تصمیم گیری در خصوص تامین و توزیع آب برای کشت پاییزه کشاورزان، افزود: شورای هماهنگی زاینده رود در تهران هنوز در این باره تشکیل جلسه نداده است.

بیشتر بخوانید:

کد خبر 392425

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.