هوای یاسوج و اصفهان بر مدار بنفش ثبت شد/ پاک‌ترین هوا سهم قزوین است

آلودگی هوا زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، بنابراین آمار و میزان آلایندگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شاخص کیفی شهرها در چه سطحی قرار دارد، از این‌رو امروز هوای پنج شهر آلوده و ناسالم ثبت شده و ۱۸ شهر در وضعیت سالم و پاک است.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، اگر نگاهی به روز گذشته و امروز _یکشنبه بیستم خرداد_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این‌رو خبرگزاری ایمنا به سنجش شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است.

بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست کشور امروز هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت بسیار خطرناک (قهوه‌ای) ثبت نشده است، اما ایستگاه کلان‌شهر یاسوج با شاخص ۲۱۹ و اصفهان با شاخص ۲۰۲، در وضعیت هوای بسیار ناسالم (بنفش) قرار دارد، در حالی که روز گذشته هوای شهر یاسوج در چنین موقعیتی ثبت شد.

قابل توجه است که امروز شرایط کیفی هوای هیچ‌یک از کلان‌شهر در وضعیت هوای ناسالم (قرمز) قرار ندارد، به‌طوری که روز گذشته شهر اصفهان و اهواز بر مدار ناسالم (قرمز) قرار داشت.

در همین راستا، دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه کلان‌شهرهای اهواز با شاخص ۱۴۳، زنجان با شاخص ۱۳۷ و زاهدان با شاخص ۱۲۳، در وضعیت هوای ناسالم (نارنجی) قرار دارد، به‌طوری که روز گذشته شهر زنجان و شیراز در موقعیت ناسالم (نارنجی) ثبت شده بود.

بر این اساس امروز شرایط کیفی هوای کلان‌شهرهای کرج با شاخص ۷۶، بوشهر با شاخص ۹۷، تهران با شاخص ۸۷، مشهد با شاخص ۵۴، بجنورد با شاخص ۶۸، قم با شاخص ۶۱، سنندج با شاخص ۷۰، کرمانشاه با شاخص ۵۲، اراک با شاخص ۶۵ و همدان با شاخص ۵۳، وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

لازم به یادآوری است که روز گذشته نوزدهم خرداد، ایستگاه شهرهای تبریز، کرج، بوشهر، تهران، مشهد، بجنورد، سمنان، زاهدان، قزوین، قم، کرمانشاه، اراک و همدان، در وضعیت هوای سالم (زرد) بودند.

مطابق سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست امروز سنجش کیفی هوا در ایستگاه کلان‌شهرهای تبریز با شاخص ۴۵، ارومیه با شاخص ۳۰، اردبیل با شاخص ۲۸، بیرجند با شاخص ۴۰، سمنان با شاخص ۵۰، قزوین با شاخص ۲۱، کرمان با شاخص ۴۰ و یزد با شاخص ۲۴ در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، اما روز گذشته شهرهای ارومیه، اردبیل، بیرجند، سنندج، کرمان و یزد در وضعیت پاک (سبز) ثبت شدند.

به این ترتیب امروز شرایط کیفی هوای کلان‌شهرهای ایلام، شهرکرد، شیراز، گرگان، رشت، خرم‌آباد، ساری و بندرعباس ثبت نشده است، به‌طوری که روز گذشته نیز شهرهای ایلام، شهرکرد، گرگان، رشت، خرم‌آباد، ساری و بندرعباس بدون داده ثبت بودند.

در نهایت بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت بسیار خطرناک (قهوه‌ای) و ناسالم (قرمز) ثبت نشدند، اما دو شهر بسیار ناسالم (بنفش)، سه شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۰ شهر سالم (زرد)، هشت شهر پاک (سبز) و هشت شهر بدون داده ثبت شدند، در حالی که روز گذشته یک شهر بسیار ناسالم (بنفش)، دو شهر ناسالم (قرمز)، دو شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۳ شهر سالم (زرد)، شش شهر پاک (سبز) و هفت شهر بدون داده ثبت بودند.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

کد خبر 761526

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.