زاهدان رکوردار آلوده‌ترین شهر در کشور است / ثبت پاک‌ترین هوا در سنندج

آلودگی هوا زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، بنابراین آمار و میزان آلودگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شهرها در چه سطحی از آلودگی قرار دارند، لازم است بدانیم امروز هوای کلانشهر زاهدان در وضعیت ناسالم (قرمز) ثبت شد و پاک‌ترین هوا نیز سهم سنندج شده است.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، اگر نگاهی به روز گذشته و امروز _شنبه نهم دی_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این‌رو خبرگزاری ایمنا به مقایسه شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است که بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست، امروز شهر زاهدان با شاخص ۱۷۱، در وضعیت ناسالم (قرمز) قرار دارد، اما روز گذشته زاهدان با شاخص ۸۰، در موقعیت سالم (زرد) بود.

بر این اساس، امروز دستگاه سنجش کیفیت هوا در هیچ‌کدام از کلان‌شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای) و بسیار ناسالم (بنفش) قرار ندارد، اما روز گذشته هشتم دی، شهر مشهد با شاخص ۴۶۷ در شرایط خطرناک (قهوه‌ای) قرار داشت.

در همین راستا، دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در کلان‌شهرهای کرج با شاخص ۱۰۲، اهواز با شاخص ۱۰۷، قزوین با شاخص ۱۴۲، کرمان با شاخص ۱۰۴ و اراک با شاخص ۱۰۶ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) قرار دارد، در حالی روز گذشته هیچ‌کدام از شهرها در موقعیت ناسالم (نارنجی) قرار نداشت.

لازم است بدانیم، دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه کلان‌شهرهای تبریز با شاخص ۵۹، ارومیه با شاخص ۶۰، اصفهان با شاخص ۸۷، ایلام با شاخص ۵۶، تهران با شاخص ۹۹، بیرجند با شاخص ۵۲، زنجان با شاخص ۶۳، سمنان با شاخص ۸۵، شیراز با شاخص ۶۲، قم با شاخص ۶۵، کرمانشاه با شاخص ۷۰، خرم‌آباد با شاخص ۵۷، بندرعباس با شاخص ۶۵، همدان با شاخص ۷۷، یزد با شاخص ۶۰، در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

بر این اساس، سنجش کیفیت هوا روز گذشته در ایستگاه کلان‌شهرهای تبریز، تهران، بیرجند، بجنورد، زنجان، سمنان، قزوین، کرمان، خرم‌آباد، اراک، بندرعباس و یزد در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار داشت.

به این ترتیب، امروز سنجش کیفیت هوا در کلان‌شهرهای بوشهر با شاخص ۳۰، شهرکرد با شاخص ۴۵، مشهد با شاخص ۴۴، سنندج با شاخص ۲۴، یاسوج با شاخص ۲۶، رشت با شاخص ۳۴، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد.

در همین راستا، طی روز گذشته هشتم دی وضعیت شهرهای ارومیه، کرج، ایلام، بوشهر، اهواز، شیراز، قم، سنندج، کرمانشاه، یاسوج، رشت، همدان وضعیت پاک (سبز) ثبت شدند.

شرایط امروز کیفی هوای در کلان‌شهرهای اردبیل، شهرکرد، بجنورد، گرگان و ساری ثبت نشده است، اما روز گذشته هشتم دی شهرهای اردبیل، شهرکرد، گرگان و ساری بدون داده ثبت شد.

در نهایت، بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از کلان‌شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای) و بسیار ناسالم (بنفش) قرار ندارد، اما یک شهر ناسالم (قرمز)، پنج کلان‌شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۵ شهر سالم (زرد)، شش کلان‌شهر پاک (سبز) و پنج شهر بدون داده ثبت شده‌اند، در حالی که روز گذشته یک شهر در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای)، نبود ثبت هوای بسیار ناسالم (بنفش) و ناسالم (نارنجی)، یک کلانشهر ناسالم (قرمز)، تعداد ۱۳ شهر سالم (زرد)، تعداد ۱۲ کلانشهر پاک (سبز) و چهار شهر بدون داده ثبت شد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

کد خبر 715816

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.