آلودگی در آسمان اصفهان می‌تازد / ۱۴ منطقه در وضعیت قرمز و نارنجی

کیفیت هوای اصفهان امروز (پنجشنبه) بر اساس آمار ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا در مناطق مختلف اعلام شد.

جمشید لقایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به وضعیت سنجش کیفیت هوای امروز _چهارشنبه هشتم آذر_ در ایستگاه‌ها اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از ۱۲ ایستگاه سنجش آلودگی هوای متعلق به شهرداری اصفهان و دو ایستگاه سنجش اداره کل محیط‌زیست استان، اکنون شاخص کیفیت هوا با عدد ۱۳۶ در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) بوده و آلاینده غالب ذرات معلق کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون است.

وی با بیان اینکه بیشترین بار آلایندگی در ایستگاه کردآباد با شاخص ۱۹۳ در وضعیت ناسالم (قرمز) قرار دارد افزود: سنجش کیفیت هوا در ایستگاه‌های زینبیه با شاخص ۱۶۲ و پارک زمزم با شاخص ۱۵۹ در وضعیت هوای ناسالم برای عموم (قرمز) است.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل‌ونقل شهرداری اصفهان ادامه داد: دستگاه سنجش کیفیت هوا در ایستگاه‌های فیض با شاخص ۱۴۲، دانشگاه صنعتی با شاخص ۱۳۸، ولدان با شاخص ۱۳۳، انقلاب با شاخص ۱۲۸، سپاهان‌شهر با شاخص ۱۲۵، رهنان با شاخص ۱۱۷، خیابان ۲۵ آبان با شاخص ۱۱۵، کاوه با شاخص ۱۱۱ و میرزاطاهر با شاخص ۱۰۳ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) قرار دارد.

وی با اشاره به عوارض بهداشتی و اقدامات احتیاطی آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم خاطرنشان کرد: احتمال تشدید بیمارهای قلبی یا ریوی سالمندان از عوارض بهداشتی این آلاینده‌ها است، از این‌رو افراد حساس در صورت امکان فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

همچنین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست منطقه اصفهان با قرار گرفتن روی عدد ۱۳۹ در وضعیت هوای ناسالم (نارنجی) قرار دارد، ایستگاه‌های خرازی با شاخص ۱۶۴ و پروین با شاخص ۱۵۴ ناسالم (قرمز) است.

در حال حاضر تنها ایستگاه‌های فعال در زمینه نشانگر شاخص کیفی هوا در استان اصفهان، زرین‌شهر، سجزی، شاهین‌شهر و مبارکه است که زرین‌شهر با شاخص ۱۳۵ و سجزی با شاخص ۱۰۵ در وضعیت هوای ناسالم (نارنجی)، مبارکه با شاخص ۷۶ و شاهین‌شهر با شاخص ۷۹ در وضعیت سالم (زرد) است و ایستگاه‌های استانداری اصفهان، رودکی، فرشادی، خواجو، باغ غدیر و شهرهای کاشان، خمینی‌شهر، نجف‌آباد، دولت‌آباد و قهجاورستان فعال نیست.

بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی استان اصفهان و پیش‌آگاهی هوا، بررسی نقشه‌های هواشناسی بیانگر استقرار جوی پایدار از امروز تا اواسط هفته آینده بر روی استان است، بر این اساس در مناطق مرکز آسمانی غبار آلود و کاهش دید و کیفیت هوا به ویژه در نیمه اول روز خواهیم داشت، کمینه دمای هوا در بیشتر نواحی یک تا دو درجه کاهش دارد، آسمان اصفهان نیز صاف و غبارآلود با هوای آلوده خواهد بود.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا همچون منواکسید کربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف دارد، به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 708243

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.