شهادت امام حسن عسکری (ع) + تاریخ، زندگینامه و آغاز امامت حضرت مهدی (عج)

شهادت امام حسن عسکری (ع) پیشوای یازدهم شیعیان و پدر حضرت مهدی (عج) مصادف با یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ است.

به گزارش ایمنا، حضرت محمد حسن بن علی عسکری (ع)، یازدهمین امام شیعیان و فرزند امام هادی (ع) در سال ۲۶۰ هجری پس از ۶ سال امامت در سامرا به وسیله زهری که به دستور معتمد عباسی به ایشان خورانده شد به شهادت رسیدند.

تاریخ شهادت امام حسن عسکری ۱۴۰۲

  • تاریخ شهادت امام حسن عسکری (ع) در تقویم شمسی مصادف با یکشنبه، ۲ مهر ۱۴۰۲ است.
  • تاریخ دقیق شهادت امام حسن عسکری (ع) در تقویم قمری برابر با روز چهارشنبه ۸ ربیع الاول ۱۴۴۵ است.
  • تاریخ دقیق شهادت امام حسن عسکری (ع) در تقویم میلادی هم زمان با روز یکشنبه ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۳ است.

شهادت امام حسن عسکری (ع) + تاریخ، زندگینامه و آغاز امامت حضرت مهدی (عج)

زندگینامه امام حسن عسکری (ع)

ابو محمد حسن بن علی (ع)، ملقب به عسکری فرزند دهمین پیشوای شیعیان، امام هادی (ع) و پدر حضرت مهدی (عج) و یازدهمین امام شیعیان است. مشهورترین لقب ایشان، عسکری است که اشاره به اقامت اجباری‌اش در سامرا دارد.

ولادت امام حسن عسکری (ع) در سال ۲۳۲ هجری قمری در شهر مدینه به دنیا آمد. بر اساس منابع تاریخی روز تولد ایشان هشتم یا دهم ماه ربیع‌الثانی بوده است. از آنجا که اکثر منابع روز هشتم را روز تولد امام یازدهم می‌دانند در تقویم ایران نیز روز هشتم ربیع‌الثانی مصادف با سه شنبه ۲ آبان ۱۴۰۲ به عنوان تاریخ تولد این امام ثبت شده است.
کنیه مشهورترین کنیه امام یازدهم (ع) ابومحمد ذکر شده ولی در برخی از منابع تاریخی، کنیه‌های ابوالحسن، ابوالحجه، ابوالقائم نیز برای ایشان به کار رفته است.
القاب از جمله لقب‌هایی که برای امام حسن عسکری (ع) در منابع تاریخی ذکر شده است می‌توان به هادی، نقی، زکی، رفیق، صامت، خالص، ابن الرضا، خاص، سراج و عسکری اشاره کرد.
همسر ایشان با بانویی که مادر امام زمان (عج) است ازدواج کردند. نام این بانوی بزرگوار را نرجس خاتون و در برخی منابع ملیکا ذکر کرده‌اند.
فرزندان در اکثر منابع شیعه آمده است که امام زمان (عج) تنها فرزند امام حسن عسکری (ع) است و بعد از ایشان نیز به امامت رسیدند. در برخی منابع دیگر گفته شده است که آن حضرت ۳ پسر و ۳ دختر داشتند.

دوران امامت، امام حسن عسکری (ع)

امام حسن عسکری (ع) در سال ۲۵۴ هجری قمری و پس از شهادت امام هادی (ع) در سن ۲۲ سالگی به امامت شیعیان رسیدند. مدت امامت ایشان ۶ سال بود که در این مدت سه خلیفه عباسی به نام‌های معتز عباسی، مهتدی و معتمد به روی کار آمدند. ایشان بیشتر زمان امامت خود را در زندان سپری کردند و یا تحت نظر بودند و از طریق نمایندگان خود و نامه‌نگاری با شیعیان ارتباط داشتند. عثمان بن سعید، نخستین نایب خاص امام زمان (عج)، از نمایندگان خاص امام حسن عسکری (ع) نیز به شمار می‌رفت. یکی از عواملی که اوضاع سیاسی دوره امامت ایشان را سخت‌تر می‌کرد، شهرت یافتنِ قیام امام دوازدهم (عج) بود. خلیفه می‌دانست شیعیان انتظار آمدن او را می‌کشند و در جستجوی فرزند امام عسکری (ع) بود تا مانع این قیام شود، به همین دلیل بود که امام حسن عسکری (ع) ولادت فرزندش حضرت مهدی (ع) را مخفی کرد.

شهادت امام حسن عسکری (ع)

امام حسن عسکری (ع) در ۸ ربیع‌الاول سال ۲۶۰ قمری، به دستور معتمد عباسی مسموم و به شهادت رسیدند. البته بر سر علت و تاریخ شهادت امام حسن عسکری (ع) اختلاف نظر وجود دارد. ایشان در زمان شهادت ۲۸ سال داشتند و در شهر سامرا در کنار مرقد پدرشان امام هادی (ع) به خاک سپرده شدند. تاریخ شهادت امام حسن عسکری (ع) در تقویم شمسی برابر با یکشنبه، ۲ مهر ۱۴۰۲ است. مدفن آن دو به حرم عسکریین مشهور و از زیارتگاه‌های شیعیان در عراق به شمار می‌آید.

شهادت امام حسن عسکری (ع) + تاریخ، زندگینامه و آغاز امامت حضرت مهدی (عج)

حدیث‌های امام حسن عسکری (ع)

احادیثی از امام عسکری (ع) در موضوعات تفسیر قرآن، اخلاق، فقه، امور اعتقادی، ادعیه و زیارت روایت شده است.

  • امام حسن عسکری (ع) فرمودند: عبادت در زیاد انجام دادن نماز و روزه نیست، بلکه عبادت با تفکّر و اندیشه در قدرت بی منتهای خداوند در امور مختلف می‌باشد. «مستدرک الوسائل، ج ۱۱، ص ۱۸۳، ح ۱۲۶۹۰»‌
  • امام حسن عسکری (ع) فرمودند: هرکس در دنیا در مقابل دوستان و هم نوعان خود متواضع و فروتنی نماید، در پیشگاه خداوند در زُمره صِدّیقین و از شیعیان امام علی (ع) خواهد بود. «بحارالانوار، ج ۴۱، ص ۵۵، ح ۵»‌

  • امام حسن عسکری (ع) فرمودند: ذکر و یاد خداوند متعال، مرگ و حالات آن، تلاوت و تدبّر قرآن; و نیز صلوات و درود فرستاد بر حضرت رسول (ص) و اهل بیتش (ع) را زیاد و به طور مکرّر انجام دهید، همانا پاداش صلوات بر آنها، ده حسنه و ثواب می‌باشد. «بحارالانوار، ج ۷۵، ص ۳۷۲»‌

آغاز امامت حضرت مهدی (عج)

حضرت مهدی (عج) پس از شهادت امام حسن عسکری (ع) در سال ۲۶۰ قمری به امامت رسیدند.

کد خبر 688049

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.