قیمت نفت ایران امروز / نفت خام به ۸۰ دلار رسید

قیمت نفت در بازار جهانی امروز با کاهش قیمت همراه بود و به نظر می‌رسد با توجه به از سرگیری صادرات نفت عراق بازهم شاهد افت قیمت در روزهای آتی باشیم.

به گزارش خبرنگار ایمنا، قیمت نفت در بازار جهانی امروز با کاهش قیمت همراه بود. به نظر می‌رسد این کاهش قیمت به دلیل انتظار بازار جهانی از سرگیری صادرات نفت عراق اتفاق افتاده است.

برنامه از سرگیری صادرات نفت عراق با سفر حیان عبدالغنی وزیر نفت عراق به ترکیه و گفتگو درباره صادرات نفت از طریق پایانه نفتی جیهان شدت گرفته است. پیش از این در ۲۵ (پنجم فروردین‌ماه ۱۴۰۲) مارس بود که صادرات نفت میدان‌های نفتی استان کرکوک در شمال عراق به پایانه جیهان ترکیه با خط لوله کرکوک - جیهان متوقف شد و فعالیت چند میدان نفتی در اقلیم کردستان نیز به حالت تعلیق در آمده بود.

در واقع کشور ترکیه پس از برنده شدن عراق در یک پرونده داوری، دریافت روزانه ۴۵۰ هزار بشکه نفت خام میدان‌های استان کرکوک اقلیم کردستان عراق با خط لوله کرکوک - جیهان در منطقه مرزی «فیش خابور» را متوقف کرد.

همچنین در رأی دادگاه آمده بود که آنکارا با اجازه دادن به دولت منطقه‌ای کردستان عراق برای صادرات نفت میدان‌های استان شمالی کرکوک به پایانه جیهان بدون رضایت بغداد بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ میلادی، توافق‌نامه خط لوله ۱۹۷۳ را نقض کرده است.

علاوه بر این دولت مرکزی عراق در روز پنجم فروردین‌ماه امسال مجبور به توقف حدود روزانه ۴۵۰ هزار بشکه نفت خام صادراتی میدان‌های نفتی استان کرکوک در شمال این کشور با خط لوله کرکوک - جیهان به پایانه جیهان ترکیه شد.

دولت مرکزی و دولت منطقه‌ای کردستان عراق در ۱۵ فروردین امسال توافق‌نامه موقتی را برای از سرگیری صادرات نفت با خط لوله کرکوک-جیهان امضا کردند و امیدوار بودند صادرات نفت در همان روز از سر گرفته شود. در صورتی که این توافق نامه همچنان در حالت تعلیق باقی ماند.

در حال حاضر با شنیده شدن خبر افزایش عرضه نفت خام عراق به بازار می‌توان انتظار داشت تا کاهش کمبود عرضه نفت بهبود یابد. همچنین این خبر می‌تواند به روند نزولی قیمت نفت در بازار جهانی به ویژه کاهش نفت ترش کمک کند.

در ابتدای معاملات امروز بازار جهانی نفت قیمت هر بشکه نفت برنت با کاهش ۸ سنت به ۸۴ دلار و ۳۸ سنت رسید و نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۷ سنت کاهش به ۸۰ دلار و ۶۵ سنت در هر بشکه رسید.

امروز _سه‌شنبه سی‌ویکم مردادماه_ مصادف با بیست‌ودوم آگوست ۲۰۲۳، قیمت نفت اوپک، نفت برنت، نفت WTI و نفت سنگین ایران با نوسان‌هایی همراه بود؛ تغییرات قیمتی آن‌ها به شرح زیر است:

۱. قیمت سبد نفتی اوپک در آخرین تغییر ۸۶.۴۶ دلار بود.

۲. قیمت نفت برنت در آمریکا با ۰.۱۹ درصد کاهش به ۸۴.۳۲ دلار رسید.

۳. قیمت جهانی نفت خام به ۸۰.۱۵ دلار نزدیک شد؛ همچنین قیمت نفت WTI در بازار آمریکا به ۸۰.۱ دلار کاهش پیدا کرد.

۴. نفت سنگین ایران نیز با ۰.۶ درصد افزایش به ۸۵.۲۳ دلار رسید.

۵. قیمت نفت سبک ایران در محدوده ۸۲.۸۷ دلار معامله شد.

۶. قیمت جهانی بنزین با ۰.۴۳ درصد رشد به ۲.۷۹۱۲ دلار رسید.

۷. قیمت جهانی گاز طبیعی به ۲.۵۹۶ دلار کاهش پیدا کرد.

۸. قیمت جهانی نفت کوره با ۰.۰۵ درصد رشد به قیمت ۳.۱۲۲۸ دلار نزدیک شد.

۹. قیمت جهانی گازوئیل ۹۰۶ دلار کاهش پیدا کرد.

۱۰. قیمت نفت سنگین عربستان در آخرین تغییر ۸۷.۳۸ دلار بود.

کد خبر 681788

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.