۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۲
آمار صادرات تخم مرغ اعلام شد

رئیس هیئت مدیره اتحادیه سراسری مرغداران تخم‌گذار میهن گفت: طبق آمارها از ابتدای سال تاکنون ۳۰ هزار تن تخم مرغ به کشورهای هدف صادر شده است.

به گزارش ایمنا، حمیدرضا کاشانی‌، رئیس هیئت مدیره اتحادیه سراسری مرغداران تخم‌گذار میهن اظهار کرد: طی هفته‌های اخیر، قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ درب واحدهای تولیدی همچنان زیر قیمت مصوب است.

وی درباره وضعیت بازار تخم‌مرغ افزود: قیمت مصوب هر کیلوگرم تخم مرغ درب واحدهای تولیدی ۴۷ هزار و ۳۰۰ تومان و قیمت مصرف‌کننده ۵۶ هزار تومان برای سال ۱۴۰۲ تعیین شد، اما طی هفته‌های اخیر قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ درب واحدهای تولیدی بین ۳۶ تا ۴۰ هزار تومان عرضه می‌شود که کماکان ضرر تولیدکنندگان را در پی دارد.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه سراسری مرغداران تخم‌گذار میهن گفت: قیمت تخم مرغ برای مصرف‌کنندگان با قیمت مصوب به فروش می‌رسد یعنی با کاهش قیمت درب واحدهای تولیدی قیمت مصرف‌کنندگان نیز کاهش نمی‌یابد.

به گفته کاشانی‌، کاهش قیمت تخم‌مرغ تنها مربوط به واحدهای تولیدی است.

وی با بیان اینکه وقفه در صادرات و کاهش اندک مصرف به دلیل گرم شدن هوا از دلایل کاهش قیمت تخم‌مرغ طی هفته‌های اخیر بوده است، خاطرنشان کرد: طی هفته‌های اخیر معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در نامه‌ای تحت عنوان (پرداخت مابه‌التفاوت) محدودیتی در صادرات این محصول ایجاد کرده بود که این موضوع برطرف شد.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه سراسری مرغداران تخم‌گذار میهن اضافه کرد: هرگونه وقفه در صادرات می‌تواند موجب مازاد عرضه در بازار داخلی شود، زیرا مدت زمان نگهداری تخم مرغ کوتاه است.

کاشانی تنها راهکار این صنعت را صادرات دانست و گفت: به تازگی مشکل وقفه صادرات برطرف شده و به طور مجدد صادرات این محصول از سر گرفته شده است.

وی افزود: نیاز است دولت با توجه به افت فروش تخم مرغ در فصل گرما با مشوق‌های صادراتی و ذخیره‌سازی این محصول توسط شرکت پشتیبانی امور دام از این صنعت حمایت کند تا در فصل سرما با مشکل کمبود تولید روبه‌رو نشویم.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه سراسری مرغداران تخم‌گذار میهن اظهار کرد: طبق آمارها از ابتدای سال تاکنون ۳۰ هزار تن تخم مرغ به کشورهای هدف صادر شده است.

کاشانی خاطرنشان کرد: سال گذشته بیش از ۵۵ هزار تن محصول تخم مرغ مازاد به ارزش به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار به کشورهای هدف صادر شد که علاوه بر متعادل سازی بازار داخلی برای کشور ارزآوری نیز به همراه داشته است البته با توجه به میزان تولید، کشور ظرفیت صادرات سالانه ۱۰۰ هزار تن از این محصول را دارد.

وی گفت: اکنون مدتی است که تولیدکنندگان با مشکل تأمین نهاده‌ها روبه‌رو هستند به طوری که شرکت‌های واردکننده به بهانه تأمین ارز نهاده‌های واحدهای تولیدی را ارسال نمی‌کنند، بنابراین تولیدکنندگان وجه‌المصالحه وصول مطالبات واردکنندگان شده‌اند که این اقدام خطرناکی است.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه سراسری مرغداران تخم‌گذار میهن خاطرنشان کرد: این روند خطرناکی برای تولید است، زیرا اکنون بخش تولید با مشکل جدی افت قیمت تخم مرغ، افت تقاضا و تأمین نهاده‌ها روبه‌رو هستند که باید برای آن چاره‌ای اندیشیده شود.

کد خبر 665360

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.