وب 3.0 چیست؟ + شبکه اجتماعی و پروژه‌ های Web3

وب ۳.۰ به عنوان مجموعه‌ای از برنامه‌های غیرمتمرکز، منبع باز و به هم پیوسته توصیف می‌شود که توسط معماری محاسباتی بلاکچین ارائه شده است. هدف وب ۳.۰ تبدیل کردن اینترنت به فضایی فعال و پویاتر و فراهم کردن امکان تجربه وب به شکل هوشمندتر برای کاربران است.

به گزارش ایمنا، وب ۳ مالکیت دارایی‌های دیجیتال را به صورت کامل برای شما به ارمغان می‌آورد. به عنوان مثال، فرض کنید که در حال انجام یک بازی روی وب ۲ هستید. اگر یک آیتم درون بازی را بخرید، موجودیت این آیتم به صورت مستقیم به حساب شما گره خورده است و اگر سازندگان بازی حساب کاربری شما را حذف کنند، این دارایی‌های خود را از دست خواهید داد.

وب ۳ امکان داشتن مالکیت مستقیم شما را بر روی دارایی‌هایتان از طریق توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) فراهم می‌کند بنابراین هیچکس، حتی سازندگان بازی، قدرت سلب این مالکیت را از شما ندارد. اگر زمانی تصمیم گرفتید دست از بازی کردن بکشید، می‌توانید آیتم‌های خریداری شده از درون بازی را در بازارهای آزاد بفروشید.

وب ۳ یعنی چه

وب ۳.۰ به عنوان مجموعه‌ای از برنامه‌های غیرمتمرکز، منبع باز و به هم پیوسته توصیف می‌شود که توسط معماری محاسباتی بلاکچین ارائه شده است.

شبکه‌های اجتماعی در Web۳

اغلب شبکه‌های اجتماعی در Web۲، متمرکز بوده و حریم خصوصی کاملی برای کاربران و داده‌های آن‌ها وجود ندارد. غول‌های فناوری با قدرت و اقتدار کامل بر اطلاعات کاربر خود مسلط هستند. کاربرانی که در پلت‌فرم‌های رسانه‌های اجتماعی وب ۲.۰ تولید محتوا می‌کنند، هیچ کنترلی بر محتوای خود ندارند و صاحبان این پلت‌فرم‌های رسانه‌های اجتماعی می‌توانند هر محتوایی را بدون اجازه کاربران حذف کنند.

شبکه‌های اجتماعی در Web۳ یک تغییر پارادایم از شبکه اجتماعی سنتی وب ۲.۰ و هدف آن ایجاد یک اکوسیستم شبکه اجتماعی غیرمتمرکز است که در آن کاربران مالک و کنترل‌کننده داده‌های خود هستند. امروزه کاربران زمان زیادی را صرف تماشای ویدئو، خواندن وبلاگ یا صرفاً وقت‌گذرانی در صفحات خود می‌کنند. اگرچه این پلت‌فرم‌ها درآمد زیادی از کاربران کسب می‌کنند اما در این میان هیچ سود مالی نصیب کاربران نمی‌شود. Web۳ به کاربران انگیزه داده و خدمات بیشتری به آن‌ها می‌دهد.

وب 3.0 چیست؟ + شبکه اجتماعی و پروژه‌ های Web3

مزایای شبکه‌های اجتماعی در Web۳

 • متن باز
 • قابلیت همکاری
 • عدم وجود ربات و هرزنامه
 • محتوای متعلق به کاربر
 • تمرکززدایی و عدم انحصار
 • افزایش کنترل محتوا
 • پرداخت‌های درون برنامه‌ای
 • تأیید صحت محتوا
 • پاداش به پست‌های معروف و اینفلوئنسرها
 • تأیید هویت آنلاین
 • امنیت بیشتر

گلکس (Galxe)

یکی از بصری ترین پروژه‌های شبکه‌های اجتماعی در وب ۳ گلکس (Galxe) است که قبلاً با نام Galaxy شناخته شده است. در طول ۳۰ روز منتهی به نوامبر ۲۰۲۲ تعداد کیف پول‌های فعال گلکس به‌طور قابل توجهی رشد کرده است. گلکس یکی از بهترین شبکه‌های اجتماعی وب ۳ است که در نوامبر ۲۰۲۲ تعداد کیف پول‌های فعال آن از ۶۴۴,۰۰۰ عبور کرد. Galxe یک زیرساخت اعتباری مشترک و فعال در زمینه‌های احراز هویت نسل سوم وب و توکن Soulbound است. در واقع گلکس برای کاربران بر اساس فعالیت‌های آنها در بلاک چین، پروفایل می‌سازد. پروژه‌ها و برندها می‌توانند برای تبلیغ بهتر پروژه، راه اندازی کمپین‌های بازاریابی، تبدیل سیستم‌های وفاداری به بازی و جذب کاربران جدید، از اعتبار نامه‌های دیجیتال این نوع پلتفرم‌ها استفاده کنند.

کاربران نهایی گلکس نیز می‌توانند توکن های NFT را از طریق شرکت در رویدادها و کمپین‌ها دریافت کنند. این NFTها دارای مزایای خاصی هستند. پروژه‌های مختلف از شبکه‌های پالیگان، کوین ژکو، بایننس اسمارت چین و Project Twelve برای تبلیغات از پلتفرم گلکس استفاده می‌کنند.

لونار کراش (LunarCrush)

لونار کراش یک سوشال لیسنینگ ( Social Listening) یا گوش اجتماعی است که از بازار و شبکه‌های اجتماعی موجود، داده‌های مربوط به NFTها، ارز دیجیتال و سهام را جمع‌آوری می‌کند و آن‌ها را تبدیل به هوش عملی می‌کند. این شبکه اجتماعی به کاربران کمک می‌کند تا ضمن فیلتر کردن هیاهو و هیجانات اضافی، بتوانند ارزش واقعی بازار را تشخیص دهند. برای مثال LunarCrush به کاربران می‌گوید که کدام اینفلوئنسرها بیشترین تأثیرگذاری را دارند و یا اینکه کدام پروژه‌ها توجه رسانه‌ها را بیشتر به خود جلب کرده‌اند.

همچنین می‌توان در سایت لونار کراش درباره احساسات اجتماعی بیت کوین اطلاعات مفیدی را پیدا کرد. مثلاً می‌توان مشاهده کرد که چند بار به بیت کوین در شبکه‌های اجتماعی اشاره شده و یا میزان مشارکت کاربران چقدر است. مشارکت کاربران یک پروژه در LunarCrush، علاوه بر اینکه باعث می‌شود موتور این سایت اطلاعات دقیق‌تری در رابطه با پروژه ارائه دهد، سبب می‌شود که کاربران هم توکن LUNR را در ازای مشارکت خود دریافت کنند.

وب 3.0 چیست؟ + شبکه اجتماعی و پروژه‌ های Web3

پروتکل لنز (Lens Protocol)

پروتکل لنز یک پروتکل گراف اجتماعی غیرمتمرکز و قابل ترکیب است. این پروتکل مبتنی بر پالیگان است که به کاربران خود کنترل کامل محتوا و داده را ارائه می‌دهد. کاربران در پروتکل لنز مالک حقیقی پروفایل خود می‌باشند و می‌توانند در زمان دلخواه از آن استفاده کنند و یا از طریق آن کسب درآمد کنند. این پروتکل توانسته با روش‌های کامیونیتی محور برخی از مشکلات وب ۲ را نیز حل کند.

پروتکل لنز توسعه دهندگان را برای فراهم کردن نوآوری و توسعه زیرساخت‌های سالم، انتخاب محتوا و امکان شخصی سازی فیدها برای کاربران، تشویق می‌کند. اکوسیستم لنز همواره در حال گسترش است و تاکنون رسانه‌های اجتماعی مختلفی توانسته‌اند جامعه کاربری خود را به پروتکل لنز آورند. پروژه‌هایی که بر اکوسیستم لنز مبتنی هستند، از انواع مختلف رسانه از جمله ویدئوهای کوتاه، عکس، متن و غیره پشتیبانی می‌کنند.

هادلن (Huddln)

هادلن به عنوان یک بازار شبکه اجتماعی برای موبایل، امکان تبدیل محتوا به NFT را به کاربران می‌دهد. توسعه دهندگان می‌توانند با استفاده از سیستم کسب درآمد از طریق تعاملات اجتماعی (Social-to-earn) این پلتفرم، اقدام به تشویق اعضای جامعه کاربری برای حمایت بیشتر از پروژه کند. دیتای مربوط به XP در هادلن همانند پلتفرم‌های گلکس و لونار کراش، نوعی ابزار بازاریابی مؤثر برای کسب‌وکار می‌باشند. این ویژگی به توسعه دهندگان و پروژه‌ها برای ردیابی رفتار آن چین و آف چین کاربران کمک می‌کند و کاربران به انجام برخی کارها تشویق می‌کنند. هنگام استفاده کاربر از قرارداد هوشمند Huddln یا API، سیستم هادلن ضمن بررسی رفتار کاربر، به او امتیاز می‌دهد. توسعه دهندگان می‌توانند به کاربران بر اساس این امتیازها پاداش دهند.

کد خبر 664114

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.