اصفهان در جشنواره تئاتر فجر حائز چه رتبه‌هایی شد؟

چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر شب گذشته_یازدهم بهمن‌ماه_ با معرفی آثار برگزیده به فعالیت خود پایان داد که در آن تعدادی از نمایش‌های اصفهان در بخش‌های مختلف تقدیر شد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر که از یکم بهمن بخش اجراهای صحنه‌ای و خیابانی خود را آغاز کرده بود، با برگزاری مراسم اختتامیه در تالار وحدت و معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد.

در این دوره از جشنواره که طی ۱۰ روز، در بخش صحنه‌ای پذیرای ۱۴۲ اجرا و در بخش خیابانی نیز پذیرای ۷۳ اجرا بود. استان اصفهان با شش اثر شرکت داشت.

اثر رادیویی به نام «اسپویلر» به کارگردانی محمد رادمهر در بخش رادیو تئاتر، دو اثر خیابانی به نام «کارت قرمز برای بازیکن خارجی» به کارگردانی پویا امامی و «مترس‌ها» به کارگردانی علیرضا شمس همچنین «خواب‌هایم سراغ تو را می‌گیرد» احسان جانمی و «مضحکه عجایب‌المخلوقات» به کارگردانی هادی کیانی پنج اثر حاضر در این جشنواره بودند که در مراسم اختتامیه آثار ذیل به عنوان آثار نمایشی برگزیده چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از استان اصفهان تقدیر شدند.

طرح و ایده:

تقدیر از مجتبی خلیلی برای نمایش «کارت قرمز برای بازیکن خارجی»

نمایش‌های آئینی

تقدیر: گروه نمایشی «بی وقتی» به کارگردانی آدینه رحیم نژاد از اصفهان

تقدیر از بازیگران خردسال

ایدا کیانی تبار برای نمایش «گسار» از شاهین شهر

طراحی صحنه:

تقدیر: احسان جانمی برای نمایش «خواب‌هایم سراغ ترا می‌گیرند»

جایزه جشنواره خندستان

رضا محمدیان و حسین قاسمی از پیشوا برای نمایش نمایش «پهلوان قلیچ»

پاسبانی از حوزه تئاتر اصفهان در مدیریت شهری اصفهان

مجتبی شاهمرادی، معاون فرهنگی شهردار اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به تقدیرشدگان نمایش‌های اصفهان در جشنواره تئاتر فجر، اظهار کرد: خوشبختانه امسال آثار متعددی از اصفهان در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر شرکت کردند که این نشان از تلاش و پشتکار اهالی تئاتر اصفهان می‌دهد.

وی با بیان اینکه اصفهان شهر فرهنگ و هنر است و تئاتر در این شهر ریشه دارد، افزود: در مدیریت شهری خود را موظف به پاسبانی از حوزه تئاتر اصفهان می‌دانیم و از طریق دفتر تخصصی هنرهای نمایشی شهرداری اصفهان از این حوزه و هنرمندان آن همواره حمایت می‌کنیم.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان، دفتر تخصصی هنرهای نمایشی شهرداری اصفهان را حامی حوزه تئاتر در این شهر دانست و تاکید کرد: حمایت‌های دفتر تخصصی هنرهای نمایشی شهرداری اصفهان از حوزه تئاتر جواب داد و امسال هم هنرمندان اصفهانی توانستند در جشنواره فجر تقدیر شوند.

وی در خصوص رویکرد این سازمان برای سال آتی در حوزه تئاتر، خاطرنشان کرد: در ایام دهه فجر پلاتوهای جدید به زیرساخت‌های شهر اصفهان اضافه خواهد شد که اضافه شدن این نوع پلاتو به چرخه هنر، خبر مسرت بخشی برای هنرمندان عرصه تئاتر در این شهر خواهد بود، ضمن اینکه افزایش حمایت‌هایمان از تئاترهای فاخر و با کیفیت برای اضافه شدن آن‌ها به سبد فرهنگی خانوارها نیز در دستور کار قرار دارد علاوه بر این موارد جشنواره خندستان هم در اسفندماه برگزار خواهد شد و همه این اقدامات باعث ارتقا و تقویت جایگاه تئاتر در اصفهان خواهد بود.

تقویت تئاتر خیابانی در اصفهان

شاهمرادی افزود: خدمت مستمر و بیش از پیش به هنرمندان تئاتر از وظایف سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری اصفهان است، ضمن اینکه در حوزه تئاتر خیابانی هم شهرداری در بسیاری از برنامه‌های خود برای انتقال مفاهیم از این نوع تئاتر استفاده کرده و البته خواهد کرد تا چرخه تئاتر خیابانی هم با قوت به کارش ادامه دهد.

وی پیرامون حمایت دفتر تخصصی هنرهای نمایشی شهرداری اصفهان از گروه‌های نمایشی شهرستان‌های دیگر استان خاطرنشان کرد: مدیریت شهری و سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان بر اساس قانون نمی‌تواند در شهرهای دیگر برای حمایت از گروهای نمایشی هزینه کند؛ اما طبق روال اگر سایر گروه‌های هنری از شهرستان‌های همجوار و نزدیک همچون خمینی‌شهر، برای اجرا در اصفهان تمایل داشته باشند به طور قطع از آن‌ها برای دیده شدن حمایت خواهیم کرد.

معاون فرهنگی شهردار اصفهان گفت: در جشنواره استانی تئاتر که برگزیدگانش به دبیرخانه جشنواره فجر معرفی می‌شوند، همکاری و تعامل بسیار خوبی با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان صورت گرفته است چرا که معتقدیم حوزه هنری و سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان به همراه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان به عنوان ارکان هنری در این شهر باید دوشادوش یکدیگر برای حمایت از تئاتر اصفهان حرکت کنند.

وی پیرامون رویکرد این سازمان برای توسعه زیرساخت تئاتر اصفهان اظهار کرد: برگزاری کارگاه‌های مختلف با حضور چهره‌های شاخص حوزه تئاتر در سال آتی از برنامه‌های سازمان فرهنگی شهرداری اصفهان خواهد بود؛ چرا که هر چقدر زیرساخت‌های حوزه تئاتر توسعه پیدا کند امکان اجرای تئاتر هم بیشتر خواهد شد و می‌توانیم حمایت‌های بیشتری را از گروه‌های مختلف داشته باشیم و این یک فرصت تلقی می‌شود.

به گزارش ایمنا، چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با دبیری «کوروش زارعی» از بیست و پنجم دی تا یازدهم بهمن برگزار شد.

کد خبر 638040

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.