قلعه فلک‌الافلاک خرم‌آباد به‌زودی ثبت جهانی می‌شود

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه گفت‌وگوهای لازم برای آزادسازی اطراف قلعه فلک‌الافلاک انجام شده است، گفت: در آینده‌ای نزدیک تحولی جدی در این اثر مهم میراث فرهنگی صورت می‌گیرد و شرایط ثبت جهانی آن فراهم می‌شود.

به گزارش ایمنا، سیدعزت الله ضرغامی امروز_ جمعه نهم دی‌ماه در سفر به لرستان و بازدید از قلعه فلک‌الافلاک خرم‌آباد اظهار کرد: ثبت جهانی یک اثر تاریخی به لحاظ دارا بودن شاخص‌های مورد نظر یونسکو باید از استانداردهایی برخوردار باشد که در مورد قلعه فلک‌الافلاک نیز باید این استاندارها فراهم شود تا این قلعه با آزادسازی حریم اطراف آن همچون نگینی بدرستی از زوایای مختلف دیده شود.

وی افزود: اقداماتی طی سال‌های اخیر در راستای آزادسازی اطراف این بنای تاریخی ارزشمند انجام شده، اما یکی از موانع مهم، بخش‌هایی است که در اختیار نیروهای مسلح وجود دارد که پیگیری‌های لازم برای انتقال تجهیزات و امکانات آنها صورت گرفته و در سفر رئیس‌جمهور به لرستان این موضوع قطعی و اعتبارات خوبی هم لحاظ شد.

ضرغامی گفت: طرحی بسیار خوب که شایسته لرستان و خرم آباد و قلعه فلک‌الافلاک است با نگاه کاملی از حیث زیبایی شناسی، محیط زیستی و تاریخی آماده شده که در آینده نه چندان دور بعد از انتقال تجهیزات نیروهای مسلح و در اختیار قرار گرفتن محوطه‌ها در اختیار میراث فرهنگی، شرایط ثبت جهانی این قلعه تاریخی فراهم خواهد شد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در خصوص پادگان ۰۷ خرم‌آباد گفت: از لحاظ قانونی همه دستگاه‌های دولتی، عمومی و خصوصی موظف هستند اگر ابنیه تاریخی در اختیار دارند از اعتبارات آن دستگاه استفاده کنند تا آثار بنای تاریخی احیا شود و امکان بازدید مردمی از آن فراهم شود، چرا که آن آثار با ارزش فرهنگی و تاریخی متعلق به مردم و در شمار داشته‌های مردم قرار دارد.

وی گفت: دبیرخانه‌ای تأسیس شده است که با جدیت موضوع خانه و ابنیه‌های تاریخی که در اختیار برخی دستگاه‌ها قرار دارد و یا اینکه استفاده اداری از آنها دارند مورد پیگیری قرار دارد که شرایط استفاده مردم به‌صورت بازدید از آن بناهای تاریخی فراهم شود.

ضرغامی گفت: بناهای تاریخی متعلق به مردم هستند و باید این فرهنگ با همکاری دستگاه‌های مختلف شرایطی ایجاد تا امکان بازدید از آنها فراهم شود.

بسیاری از مشکلات مردم ناشی از کم‌کاری است

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ضمن گرامیداشت سالروز حماسه ۹ دی گفت: روزهای هشتم و نهم دیماه را انقلاب سوم نام نهاد و طی سال‌های گذشته در خصوص اهمیت این دو روز در شهرها و استان‌های مختلف صحبت می‌کردم.

وی افزود: امسال اما ترجیح دادم به‌جای سخنرانی به آن مأموریت‌های کاری که به حوزه کارم مربوط می‌شود، بیشتر بپردازم و امروز بسیاری از مشکلاتی که مردم با آن مواجه هستند ناشی از کم‌کاری است.

ضرغامی گفت: مشکلاتی که مستقیماً با معیشت مردم ارتباط دارد اولویت هستند که به‌جای سخنرانی باید به آنها رسیدگی کرد.

وی افزود: امسال همزمان با روزهای هشتم و نهم دی‌ماه به‌جای سخنرانی به شهرهای مختلفی همچون نهاوند، ملایر، بروجرد و خرم آباد سفر داشتم، مردم گرفتاری‌ها و مشکلاتی دارند، خدمت به آنها و حل این مشکلات باید انجام شود و وقت زیادی هم نداریم.

کد خبر 630131

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.