داروی جدید دیابت بر کاهش وزن موثر است؟ + عوارض تیزرپاتید

قرص تیزرپاتید تحت عنوان داروی جدید دیابت ممکن است برای درمان چاقی موثر باشد. تیرزپاتید داروی دیابت نوع دوم است که در روزهای اخیر برای کاهش وزن نیز معرفی می‌شود.

به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، گروهی از محققان به منظور میزان تأثیرگذاری دارویی به نام «تیزرپاتید» بر کاهش وزن، مطالعه جدیدی انجام دادند. آن‌ها برای نیل بدین هدف بیش از ۲۵۰۰ بزرگسال دارای اضافه وزن یا چاق را مورد ارزیابی قرار دادند؛ افراد شرکت‌کننده در مطالعه هر هفته، پنج، ۱۰ یا ۱۵ میلی‌گرم از داروی جدید یا دارونما دریافت کردند. این مطالعه ۷۲ هفته طول کشید.

نتایج بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که حدود ۹ نفر از ۱۰ فرد شرکت‌کننده در این مطالعه وزن کم کردند، میانگین کاهش وزن برای بالاترین دوز حدود ۲۳.۵ کیلوگرم بود. افرادی که دوز ۱۰ میلی‌گرمی مصرف کردند به طور متوسط تقریباً ۲۲ کیلوگرم وزن کم کردند و افرادی که دوز پنج میلی‌گرم دریافت کرده بودند تقریباً ۱۵ کیلوگرم وزن کم کردند. در مقابل افرادی که دارونما مصرف کردند، کمی بیش از ۲.۵ کیلوگرم وزن کم کردند.

این مطالعه نشان داد که تقریباً همه افرادی که از داروی تیزرپاتید استفاده کردند شاهد بهبود قند خون، فشار خون و سطح کلسترول بودند. درحال‌حاضر داروهای بسیار خوبی برای مدیریت وزن در دسترس داریم، اما کاهش وزن ناشی از این دارو، بسیار بیشتر از دیگر داروها است. همچنین میزان کاهش وزن آن به رایج‌ترین روش‌های جراحی چاقی نزدیک است.

عوارض داروی لاغری تیزرپاتید

به گفته محققان، رایج‌ترین عوارض جانبی داروی تیزرپاتید شامل حالت تهوع، اسهال و یبوست بود که معمولاً خفیف تا متوسط بودند.

کد خبر 580911

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.