عامل اصلی وقفه در مذاکرات نفع مردم ایران از مزایای کامل اقتصادی است

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه آمریکایی‌ها خیلی خوب می‌دانند اگر بخواهند به برجام برگردند باید چه کاری انجام دهند، گفت: عامل اصلی مکث در مذاکرات، نفع ایران برای برخورداری از مزایای کامل اقتصادی است.

به گزارش ایمنا، حسین امیرعبداللهیان در مجمع جهانی اقتصاد که در زوریخ سوئیس در حال برگزاری است، طی سخنانی اظهار کرد: با عربستان توافق کردیم در سطح مقامات وزارت خارجه یا وزرای خارجه دیدار داشته باشیم.

وی افزود: ما همیشه درها را باز گذاشتیم که هر زمان ریاض مایل بود روابط طبیعی خود را برگرداند، از آن استفاده کند.

وزیر امور خارجه گفت: در مذاکرات اخیر پیشرفت‌های خوبی داشتیم و حتی توافق کردیم در آینده نزدیک در سطح مقاماتی از وزارت خارجه یا وزرای خارجه دیداری در کشور ثالث یا مکان مورد توافق داشته باشیم؛ لذا پیشرفت‌ها کم ولی خوب بوده است.

وی تاکید کرد: صهیونیست‌ها درباره موضوع هسته‌ای ایران دروغ‌پردازی‌های زیادی می‌کنند اما آمریکایی‌ها خیلی خوب می‌دانند اگر بخواهند به برجام برگردند باید چه کاری انجام دهند.

امیر عبداللهیان در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد سوئیس ادامه داد: بارها اعلام کردیم که در دکترین سیاست خارجی و اعتقادات ما بمب اتم وجود ندارد.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه آژانس بارها اعلام کرده ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست و ما اکنون به نقطه‌ای رسیدیم که اگر طرف آمریکایی واقع‌بینانه تصمیم بگیرد توافق در دسترس است، تصریح کرد: صهیونیست‌ها توافق در مذاکرات وین را نمی‌خواهند.

وی که در اجلاس داووس با فرید زکریا گفت‌وگو می‌کند، گفت: چرا مسئله قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا که قاعدتاً مسئله‌ای فرابرجامی است برای ایران در به نتیجه رسیدن مذاکرات حیاتی است؛ اگر بخواهم صادقانه بگویم چه چیزی باعث مکث در مذاکرات شده درخواست‌ها و مطالبات اقتصادی ما در مسیر تجارت جهانی است و نباید مسئله را به یک موضوع تقلیل داد.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: در واقع موضوع قراردادن سپاه در لیست تروریستی آمریکا یک مسئله فرعی است که از طرف لابی اسرائیلی بزرگ‌نمایی شده و اولویت برای ما منافع ملت ایران است.

وی در مورد یمن هم گفت: همه طرف‌های یمنی باید در آینده یمن نقش داشته باشند نه یک گروه و جریان خاص. انصارالله و متحدان در یمن توانستند در مقابل جنگ بایستند. آتش‌بس باید استمرار یابد و محاصره یمن پایان یابد و همه طرف‌های یمنی دور یک میز بنشینند و درباره کشورشان تصمیم بگیرند.

کد خبر 577840

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.