۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۹
ثبت نام جدید یارانه‌ها+ جزییات

سخنگوی دولت هدف‌گذاری اصلی در اصلاح اقتصادی را توسعه عدالت در پرداخت یارانه‌های دولتی دانست و گفت: دهک دهم جامعه قریب به ۲۸ برابر دهک ضعیف‌تر جامعه از یارانه ها بهره می‌بردند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، علی بهادری‌جهرمی سخنگوی دولت در گفت‌وگوی تلفنی با برنامه بدون خط‌خوردگی رادیو با بیان این‌که «مطابق قانون، دولت مکلف بود دهک‌های پر درآمد را از دریافت یارانه به تدریج حذف کند»، گفت: همزمان با عادلانه‌سازی پرداخت یارانه‌ها، دهک اول پردرآمد کشور یعنی جمعیت ۱۰ درصدی که پردرآمدترین افراد کشور هستند، از دریافت یارانه حذف شدند زیرا یارانه بر حسب طبقات متوسط و پایین‌تر جامعه تعلق می‌گیرد.

وی با اشاره به اعتراض برخی از شهروندان نسبت به حذف خود از یارانه بگیران و درخواست آنها برای بازنگری اظهار کرد: ممکن است برخی اشتباهاتی در بانک‌های اطلاعاتی وزارت رفاه وجود داشته باشد و یا حساب شخصی یک فرد توسط فرد دیگری اداره شود که به همین دلیل باید شفاف‌سازی در این مورد صورت بگیرد و طبیعتاً اصلاح صورت خواهد گرفت.‌

تاکید رئیس‌جمهور برای رسیدگی به اعتراضات مردمی نسبت به یارانه‌ها

سخنگوی دولت از دستور رئیس جمهور برای رسیدگی به اعتراضات مردمی که یارانه به آنها تعلق نگرفته است خبر داد و تاکید کرد: رئیس جمهور تاکید کرد ظرف نهایتاً یک ماه باید رسیدگی صورت بگیرد و پس از دریافت اطلاعات تکمیلی مردم، نسبت به استحقاق دریافت یارانه بازبینی انجام شود.

وی با تصریح بر این‌که «۹۰ درصد جمعیت کشور مشمول دریافت یارانه می‌شوند»، تصریح کرد: صرفاً ۱۰ درصد بنا است که حذف‌شده بمانند. البته عده‌ای از مردم به دلیل فعال نبودن سامانه ثبت‌نام از سال ۱۳۹۳ برای دریافت یارانه ثبت‌نام نکرده‌اند، نتوانستند برای دریافت یارانه در این سال‌ها ثبت‌نام کنند و به همین جهت مشخص نشده است که این افراد استحقاق دریافت یارانه را دارند یا خیر.

بهادری‌جهرمی با اعلام این‌که «در یک ماه نخست یارانه به حساب افراد واریز می‌شود»، گفت: البته امکان برداشت وجود ندارد تا بررسی صورت بگیرد و اگر مشخص شود اشکالی در بررسی فرد وجود داشته است، یارانه برای آنها فعال و قابل برداشت می‌شود.

سخنگوی دولت سیزدهم هدف‌گذاری اصلی در اصلاح اقتصادی را توسعه عدالت در پرداخت یارانه‌های دولتی دانست و افزود: پیش از این، هر کسی که وضع مالی بهتری داشت، امکان دریافت بیشتری هم از یارانه پیدا می‌کرد. دهک دهم جامعه قریب به ۲۸ برابر دهک ضعیف‌تر جامعه از یارانه‌ها بهره می‌بردند.

وی با ذکر مثالی تصریح کرد: کسی که در هفته چهار وعده مرغ می‌خورد، چهار برابر افراد دیگر از یارانه بهره می‌برد؛ در حالی که این مسیر باید معکوس باشد و کسی که توانمندی مالی پایین‌تری دارد، طبیعتاً باید یارانه بیشتری دریافت کند.

بهادری‌جهرمی با تصریح این‌که «برای حذف دهک دهم باید داده‌های اطلاعاتی مختلف را مبنا قرار داد تا ارزیابی درباره وسع و توانمندی مالی یک خانواده صورت بگیرد»، اظهار کرد: این خانواده با یکدیگر زندگی می‌کنند و به همین جهت مبنای ارزیابی دریافتی کل خانواده است تا از خانواده‌هایی که توانمندی کمتری دارند حمایت شود.‌

با پرداخت یکسان یارانه‌ها ضعف در دهک بندی‌ها برطرف خواهد شد

وی افزود: هر کسی که نسبت به دهک‌بندی درخواست بازبینی داشته باشد، درخواستش ثبت و رسیدگی می‌شود. البته ممکن است دهک‌بندی‌ها در طول زمان تغییر کند و امکان بازبینی باز هم وجود خواهد داشت.

سخنگوی دولت با اشاره به امکان وجود اندک نقاط ضعف در دهک‌بندی‌ها گفت: دهک اول تا سوم مبلغ یارانه‌ای معادل ۴۰۰ هزار تومان دریافت می‌کنند و دهک‌های چهارم تا نهم میزان ۳۰۰ هزار تومان به عنوان یارانه برای هر فرد دریافت خواهند کرد. بنابراین تفاوتی نمی‌کند که در دهک چهارم یا نهم قرار داشته باشید، زیرا در هر صورت مبلغ یارانه یکسانی دریافت می‌کنید. به همین جهت اگر ضعفی هم در دهک‌بندی‌های وجود داشته باشد، با این پرداخت یکسان برطرف خواهد شد و تنها دهک دهم، محل بحث خواهد بود.

وی در پاسخ به گلایه‌ای در خصوص گران‌فروشی به بهانه حذف یارانه‌ها اشاره کرد: تدابیر لازم در این خصوص صورت گرفته است. با اجرای حذف یارانه‌های چهار قلم، اعلام شد افزایش قیمت‌ها با تدریج صورت بگیرد. در این زمان با صف‌های خریدی مواجه شدیم، زیرا مردم قصد داشتند کالاها با قیمت قدیم را خریداری کنند. همین امر سبب افزایش تقاضای مصرف شد در حالی که حتی ممکن بود آن خانواده‌ها به روغن و مرغ نیاز نداشته باشند.

بهادری‌جهرمی افزود: مجموعه‌های تولیدی درخواست داشتند یارانه‌ای که به روغن یا مرغ اختصاص داده شده است محاسبه شود و به حساب یارانه‌های مردم واریز شود و همه فروش‌ها به قیمت جدید صورت بگیرد تا مشکلات نیز بین خریدار و فروشنده به وجود نیاید.

به زودی ثبت‌نام جدید یارانه‌ها آغاز می‌شود

وی در پاسخ به سوالی درباره ثبت نام جدید یارانه‌ها نیز گفت: از سال ۱۳۹۳ ثبت نام جدیدی متأسفانه صورت نگرفته است و این عقب ماندگی در این سال‌ها باید جبران شود. به زودی از طریق پیامک و لینک سامانه مربوطه، اطلاع‌رسانی صورت خواهد گرفت. مردم بابت این موضوع نگرانی نداشته باشند زیرا دولت می‌داند چه کسانی یارانه دریافت کرده‌اند و چه کسانی یارانه دریافت نکرده‌اند. در این مرحله مردم فعلاً اعتراض خود را ثبت می‌کنند و در مرحله بعد به مواردی اعتراضی به صورت جزئی رسیدگی می‌شود.

کد خبر 575418

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.