کلاهبرداری سایبری با نام سامانه سهام عدالت

معاون اجتماعی پلیس فتا انتظامی کشور گفت: مجرمان سایبری با ترفند جدید ارسال پیامک با نام واریز سود سهام عدالت مترصد کلاهبرداری مالی از هموطنان هستند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، سرهنگ رامین پاشایی اظهار کرد: رصدهای صورت گرفته در پلیس فتا و گزارش‌های دریافتی از سوی هموطنان مشخص شد مجرمان سایبری با طراحی پلتفرم مجرمانه در قالب استفاده از نام و اعتبار سامانه سهام عدالت و ارسال پیامک مبنی بر واریز مبالغ مختلف به حساب‌های مالی هموطنان مشروط به مراجعه لینک یا پیوند درج شده در پیامک پس از هک گوشی تلفن همراه فریب‌خوردگان و هدایت به صفحات جعلی پرداخت موسوم به فیشینگ نسبت به برداشت غیرمجاز از حساب شهروندان اقدام می‌کنند.

وی افزود: ترفند این مجرمان سایبری مشابه با ترفند ابلاغیه‌های قضائی سامانه ثنا بوده و با توجه به آگاهی هموطنان نسبت به کلاهبرداری با عنوان سامانه ثنا مجرمان سایبری در اقدامی جدید به قصد سوءاستفاده از نام و اعتبار سامانه سهام عدالت مترصد کلاهبرداری از هموطنان هستند.

اطلاع‌رسانی برای بهره‌مندی از خدمات دولتی از طریق شماره تلفن‌های پوششی

معاون اجتماعی پلیس فتا انتظامی کشور ادامه داد: عموم مردم باید با حفظ هوشیاری نسبت به شگرد این افراد کلاهبردار همواره این آگاهی را داشته باشند که تمام ابلاغات و اطلاع‌رسانی‌ها درخصوص بهره‌مندی از خدمات دولتی از طریق شماره تلفن‌های پوششی صورت خواهد گرفت و هیچ سازمان و نهاد دولتی از طریق شماره تلفن‌های شخصی با اپراتورهای مختلف تلفن همراه برای برقراری ارتباط با کاربران خود اقدام نخواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه با توجه به وجود آمار و اطلاعات دهک‌های مختلف جمعیتی در اختیار سازمان‌های مربوطه برای واریز سود سهام عدالت، نیازی به ثبت نام یا درج اطلاعات در سایر سامانه‌ها نیست، از شناسایی شش نفر مجرم سایبری در این خصوص خبر داده و تصریح کرد: اقدام علیه سایر مرتکبان در جریان است و به هیچ عنوان شهروندان نباید فریب این ترفند مجرمان کلاهبرداران سایبری را بخورند.

سرهنگ پاشایی از تمام سازمان‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی خواست هنگام اجرای طرح‌های کلی یا هرگونه فعالیت عام‌المنفعه راه‌های دقیق دسترسی به خدمات تعیین شده را در ابتدا برای هموطنان از طریق رسانه ملی و سایر راه‌های ارتباطی تشریح کنند و خاطرنشان کرد: یکی از دلایل اصلی فریب هموطنان ناشی از نبود آگاهی از نحوه کلاهبرداری از خدمات تعیین شده بوده و تمام نهادها، دستگاه‌های اجرایی و خدمات‌رسان دولتی نیز باید سهم بسزایی در آگاهی بخشی به هموطنان ایفا کنند.

کلاهبرداری از طریق لینک‌های آلوده

به گزارش ایمنا، امروزه با پرونده‌های بسیار زیادی درخصوص کلاهبرداری از طریق اتصال افراد به لینک‌های آلوده و جعلی مواجه هستیم که لازم است شهروندان در این خصوص بیش از همیشه هوشیار باشند. در یکی از این کلاهبرداری‌ها، پیام‌هایی حاوی ابلاغ امنیتی برای گوشی تلفن همراه شهروندان ارسال می‌شود.

تمام رده‌های حاکمیتی کشور بدون استثنا از دامنه ir. استفاده می‌کنند؛ در حالی که لینک‌های آلوده با tk. یا cf. یا com. است و همین موضوع ساده نشان می‌دهد که یک لینک جعلی است و می‌تواند سرقت اطلاعات تلفن همراه را در پی داشته باشد.

کد خبر 558651

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.