امیرعبداللهیان بر حسن‌نیت ایران در مذاکرات وین تاکید کرد

وزیر امور خارجه در دیدار با مسقط با «فهد بن محمود آل سعید» معاون سلطان عمان، آخرین تحولات روابط دو کشور و همچنین موضوعات مهم منطقه را مورد تبادل نظر قرار داد و بر جدیت و حسن‌نیت ایران در مذاکرات وین تاکید کرد.

به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت امور خارجه، حسین امیر عبداللهیان در این دیدار با اشاره به روابط تاریخی، مستمر و راهبردی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان، بر نقش مهم سلطان قابوس پادشاه فقید عمان در شکل‌گیری روابط دو کشور و ادامه مناسبات تهران و مسقط در دوره سلطان هیثم تاکید کرد.

وی با ابلاغ سلام رئیس جمهور کشورمان به سلطان هیثم، از حضور هیئت عالی‌رتبه عمانی در مراسم تحلیف سیزدهمین رئیس جمهور اسلامی ایران تقدیر و تشکر کرد.

وزیر امور خارجه همچنین با تشریح سیاست دولت سیزدهم در اولویت‌دهی به همکاری با کشورهای منطقه، عمان را یکی از اولویت‌های اصلی برای همکاری‌ها در منطقه عنوان کرد و گسترش همه جانبه همکاری‌های فی‌مابین در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را مورد تاکید قرار داد.

وی در حوزه همکاری‌های اقتصادی، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای همکاری در عرصه حمل و نقل کالا و مسافر، حوزه انرژی، گردشگری، خطوط هوایی و سایر موارد همکاری را مورد تاکید قرار داد.

امیر عبداللهیان با تشریح نگاه جمهوری اسلامی ایران به همکاری با کشورهای منطقه خلیج فارس و در چارچوب سیاست همسایگی، بر نبود هیچ محدودیت و استثنایی در برقراری روابط خوب با کشورهای منطقه تاکید کرد.

وی در خصوص بحران یمن نیز با اشاره به دیدگاه اصولی جمهوری اسلامی ایران از ابتدای این بحران، مبنی بر راه حل سیاسی و مبتنی بر گفت‌وگو، ضمن تاکید مجدد بر ضرورت پیمودن مسیر سیاسی و گفت و گو برای حل مشکلات مردم یمن، از موضع حکیمانه عمان در این خصوص و همچنین تلاش‌های ارزشمند دولت عمان در زمینه انتقال سفیر شهید کشورمان در یمن به تهران برای مداوا را مورد قدردانی قرار داد.

وزیر امور خارجه با تشریح آخرین تحولات مرتبط با گفت و گو های وین، بر نگاه کشورمان به ابتکارات عملی و سازنده طرف‌های این گفت‌وگو در عمل تاکید کرد و حسن نیت و جدیت کشورمان در رسیدن به توافق خوب را مورد تصریح قرار داد.

فهد بن محمود آل سعید، معاون سلطان عمان نیز در این دیدار با اشاره به روابط نزدیک و برادرانه دو کشور، گسترش همکاری‌های فی‌مابین و علاقمندی عمان به ایفای نقش در زمینه همگرایی کشورها در منطقه را مورد تاکید قرار داد.

وی با اشاره به تاریخ و فرهنگ غنی ایران، بر نقش سازنده ایران در تحولات منطقه تاکید کرد.

کد خبر 547892

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.