گفت‌وگوهای آتی می‌تواند دور آخر مذاکرات باشد/دستیابی به دو سند جدید

رییس هیات مذاکره‌کننده ایران گفت: در هفته گذشته و در طی مذاکرات در موضوع لغو تحریم‌ها و اقدامات هسته‌ای به دو سند دست پیدا کردیم که این دو، دیگر سند به دست آمده در ۲۰ ژوئن (مذاکرات وین ۶) نخواهند بود بلکه دو سند جدید است که بر اساس مواضع ایران مبنای مذاکراتی خواهد بود.

به گزارش ایمنا، علی باقری پس از پایان مذاکرات این دور در وین در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این دور از گفت‌وگوها هیأت ایرانی با توجه به اینکه دولت جدید در ایران بر سر کار آمده بود و تیم جدیدی هم برای گفت‌وگوها مأموریت یافته بود، همراه خود مواضع و دیدگاه‌های دولت جدید را به وین آورد.

وی افزود: ما در گفت‌وگوهای شش دور قبل و پیش‌نویس‌هایی که از آن مذاکرات بود، مواضع و دیدگاه‌های تیم ایران را لحاظ کردیم و در اسناد مذاکراتی درج و به طرف مقابل ارائه کردیم. دو سند برای مذاکرات مهم بود، یکی مربوط به لغو تحریم‌ها که اولویت اول و دستور کار مهم تیم مذاکراتی ایران بود البته این اولویت صرفاً به ما مربوط نیست بلکه طرف‌های دیگر از جمله چین هم در مذاکرات تصریح کردند که اولویت آنها هم رسیدگی به موضوع تحریم‌ها است.

وی ادامه داد: در طول این چند روزی که گفت‌گوهای وین هفتم را داشتیم، در کمتر از ۲۰ روز چند دور مذاکره در سطح رؤسای هیأت‌ها، کارگروه‌ها و کارشناسان برگزار و چند سند هم بین طرف‌ها مبادله شد تا دیدگاه‌های دو طرف و تغییراتی که در متن باید داده شود اعمال صورت گیرد و آخرین سند را ما امروز درباره لغو تحریم‌ها دریافت کردیم.

رئیس هیأت مذاکره‌کننده ایران افزود: در بحث هسته‌ای هم ما دیدگاه‌های خود را بر روی متن پیش‌نویس وین ۶ درج کرده و ارائه داده بودیم. تفاوت این سند با سند لغو تحریم‌ها این بود که طرف اروپایی اصلاحات جدیدی اعمال شده را به عنوان مبنای مذاکرات نمی‌پذیرفت و تصریح می‌کرد که همه باید به پیش‌نویس وین ۶ بازگردند و بر اساس آن مذاکرات ادامه یابد، اما ما بر اساس منطق و استدلالی که داشتیم در مقابل این موضع غیرمنطقی ایستادگی کردیم و گفتیم مواضع ما باید لحاظ شود و در طی مذاکرات مباحثه خواهیم داشت تا به جمع بندی مرضی الطرفین برسیم، اما متأسفانه با یک مقاومت غیرموجه از سوی سه کشور اروپایی مواجه شدیم با این حال این باعث نشد که تیم ایران از مواضع منطقی و مستدل خود دست بکشد.

باقری اظهار کرد: در طی یک هفته گذشته مذاکرات بسیار سنگین و فشرده بین طرف‌ها در سطوح مختلف برگزار و دیدگاه‌های طرف‌ها مبادله شد تا در نهایت اروپایی‌ها هم مجاب شدند که دیدگاه‌های ایران به عنوان مبنایی برای مذاکرات جدی و نتیجه بخش پذیرفته شود، از این رو هم در موضوع لغو تحریم‌ها هم اقدامات هسته‌ای به دو سند دست پیدا کردیم که اینها دیگر سند پیش‌نویس مذاکرات ۲۰ ژوئن نخواهند بود بلکه دو سند جدید است که بر اساس مواضع ایران مبنای مذاکراتی خواهد بود که در آینده نزدیک در وین آغاز می‌شود.

وی در پاسخ به اینکه اختلافات میان دو طرف در این دور از مذاکرات کاهش یافت؟ گفت: ما در این دور از مذاکرات مواضع را در دو سند آوردیم که این مبنای گفت‌وگوها شود و در مسیر گفت‌وگوها مشخص می‌شود که این مواضع به هم نزدیک خواهد شد یا نه اما همان طور که گفتم طرف اروپایی ابا داشت که دیدگاه ایران را بپذیرد و فشار می‌آوردند که ایران مواضعش را پس بگیرد و ایران بپذیرد که متن وین ۶ مذاکرات پیش رود و در این مدت که در مذاکرات بودیم و در این دور اخیر با یک اصرار بلاوجه طرف اروپایی مواجه بودیم برای حذف دیدگاه‌های ایران که با مقاومت ما و استدلال‌هایی که مطرح کردیم در نهایت پذیرفت که نگاه ایران در مواردی که مدنظرش بود در پیش‌نویس در داخل سند درج شود و آن شود مبنای گفت‌وگو.

رئیس هیأت مذاکره‌کننده ایران در پاسخ به اینکه شما در این مدت مذاکرات می‌گفتید که طرف اروپایی هیچ ابتکار عملی را برای بهبود مذاکرات ارائه نمی‌کند آیا پیشنهادی از سوی این کشورها در سند مذاکرات درج شده است؟ گفت: خیر. هیچ پیشنهادی از سوی طرف اروپایی برای ما ارائه نشد اینها قبلاً بیان کرده بودند که درباره بعضی از موضوعات از جمله بحث تضمین‌ها ابتکاراتی داریم اما در این دور هیچ ابتکاری از آنها دریافت نکردیم.

باقری در پاسخ به اینکه چرا الان مذاکرات متوقف شد؟ اظهار کرد: در این مدت گفت‌وگو برای این بود که مبنای مذاکرات مورد وفاق دو طرف قرار گیرد روز گذشته به این مبنا دست پیدا کردیم و در نتیجه قرار شد که تیم‌ها یک وقفه‌ای در مذاکرات بدهند و بعد برگردیم و روی متونی که مورد توافق هر دو طرف است، مذاکرات را شروع کنند.

وی در پاسخ به اینکه نشست بعدی چه وقت خواهد بود؟ گفت: در چند روز آینده گفت‌وگوها شروع می‌شود و مقرر شد هماهنگ کننده زمانی را تعیین کنند.

دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به اینکه طرف اروپایی اصرار داشته که طرف‌ها به توافق جدیدی فراتر از توافق سال ۹۴ برسند؟ گفت: اصلاً چنین چیزی مطرح نبوده است و مبنای گفت‌وگوها در چارچوب توافق ۱۳۹۴ است و مبنای دیگری توسط کسی مطرح نشده البته صحبتی هم صورت بگیرد پذیرفته نمی‌شود.

باقری در پاسخ به این پرسش که قبلاً روی پیش‌نویس وین ۶ عنوان می‌شد ترکیب اختلافات میان دو طرف‌ها تا ۸۰ درصد اختلاف است و ۲۰ درصد تفاهم، آیا اکنون می‌توانید بگویید اختلافات در این متون چند درصد است؟ گفت: درصدی نمی‌توان بحثی کرد، اما به هر حال اختلاف وجود دارد. همان اختلافاتی که در پیش‌نویس وین ۶ است وجود دارد و چند مورد هم به آنها اضافه شده است.

وی در پاسخ به این پرسش که در دور بعدی گفت‌وگوها می‌توان به نتیجه رسید؟ تصریح کرد: گفت‌وگوهای دور آتی می‌تواند آخرین دور مذاکرات باشد طبیعی است طرف مقابل اگر دیدگاه‌های ما را بپذیرد، ما در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌توانیم به توافق برسیم.

منبع: ایسنا

کد خبر 542556

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.