اولین نشست‌ "شیوه ما مردمان" برگزار می‌شود

نشست اول از سلسله نشست‌های «شیوه ما مردمان» با موضوع "اسطوره و فرهنگ عامه، با تأکید بر ادبیات عامیانه اصفهان" در موزه عصارخانه شاهی برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایمنا، در نخستین نشست از سلسله نشست‌های بررسی ارتباط متقابل فرهنگ عامه و گستره‌های اجتماعی با عنوان "شیوه ما مردمان" که از سوی موزه عصارخانه شاهی (دفتر تخصصی مطالعات فرهنگ عامه) وابسته به سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان برگزار می‌شود، موضوع «اسطوره و فرهنگ عامه، با تأکید بر ادبیات عامیانه اصفهان» با حضور «الهام سعادت» بررسی خواهد شد.

فرهنگ عامه یا فرهنگ مردم (فولکلور) بخشی از پیکره کلی در هر نظام اجتماعی است، بخش عمده‌ای از این میراث غیر ملموس، شفاهی و غیرمکتوب است. ادبیات عامه و فولکلور ازجمله مباحث مهم در ادبیات اروپا و همگام با حوزه‌های قوم‌شناسی و مردم‌شناسی بوده است که نیمه دوم قرن نوزده را باید آغازی بر این رشته در اروپا دانست.

اما ایران و البته اصفهان با ویژگی‌های فرهنگی و بومی و تاریخی‌اش همواره موضوع مهمی در زمینه ادبیات و قصه‌ها و افسانه‌های عامیانه بوده است و جدا از آن بافت سنتی و بومی مردم، ابنیه تاریخی، مکان‌ها، پیشه‌های قدیمی و البته حضور رجال و بزرگان و پادشاهان و مرکزیت حکومتی آن در دوره‌های مختلف از دیگر زمینه‌هایی است که در خلق ادبیات عامه این شهر اهمیت دارد.

علاقه‌مندان برای حضور در این نشست می‌توانند روز پنجشنبه _یازدهم آذرماه_ ساعت ۱۵:۳۰ به موزه عصارخانه شاهی، واقع در میدان نقش جهان، بازار عطارها، ورودی سرای مخلص مراجعه کنند و همچنین برای اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره ۳۲۲۴۱۰۸۷ تماس بگیرند.

خبر ذخیره‌سازی شده توسط شیرین مستغاثی (sh.mostaghasi) در تاریخ ۱۴۰۰۰۹۰۸-۲۰:۲۱

کد خبر 538736

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.