تحریم‌ها، پانسمان بیماران پروانه‌ای را با مشکل مواجه کرده است

به گفته‌ کارشناس مسئول واحد بیماری‌های خاص معاونت درمان دانشگاه علوم‌ پزشکی کرمان، تحریم‌ها بر پانسمان مخصوص بیماران پروانه‌ای اثر گذاشته و آنها را با مشکل مواجه کرده است.

به گزارش ایمنا، پروانه فلاح با اشاره به مشکلات بیماران پروانه‌ای اظهار کرد: زخم‌های مربوط به تاول‌ها دردناک هستند و نیاز به پانسمان مخصوص دارند؛ اکثر خانواده‌ها بی بضاعت هستند و هزینه معیشتی علاوه بر درمان برای آنها مشکل‌ساز شده است.

فلاح ادامه داد: محل اسکان برای بیماران مراجعه کننده از شهرستان به کرمان وجود ندارد و همچنین هزینه ایاب و ذهاب جهت دریافت خدمات تخصصی ندارند.

کارشناس مسئول واحد بیماری‌های خاص، معاونت درمان دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان افزود: این بیماران پانسمان meplex نیاز دارند که از یک شرکت سوئدی وارد می‌شود و توسط خانه "ای‌بی" بین بیماران توزیع می‌شود؛ با تحریم‌ها ورود این پانسمان خیلی کم شده و بیماران مشکل دارند و نمی‌توانند از پانسمان معمولی استفاده کنند.

وی گفت: هفتاد بیمار در استان کرمان و سیستان و بلوچستان به این بیماری دچارند.

فلاح به خدمات کلینیک EB در بیمارستان افضلی پور اشاره کرد و افزود: هزینه داروهای بیمار تا سقف ۳۰۰ هزار تومان ماهیانه، ویزیت تخصصی بیمار در بیمارستان افضلی پور، آزمایشات مطابق با دستورالعمل، انجام‌خدمات سونو، رادیو گرافی، ام آر آی، ct سالی یک‌بار، شنوایی و بینایی‌سنجی سالی یک‌بار، خدمات توانبخشی و دندانپزشکی تا سقف مشخص شده است که همگی به صورت رایگان انجام می‌شود.

بر پایه این گزارش، بیماری پروانه‌ای یا (EB (epidermolysis bullosa اپیدرمولایز بولوزا بیماری ارثی بافت‌های پوستی است که در پوست و غشای مخاطی ایجاد تاول‌های خونریزی دهنده دردناک می‌کند.

منبع: ایسنا

کد خبر 538169

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.