واکسن آنفلوانزا از عوارض شدید کرونا جلوگیری می‌کند

عضو کمیته علمی ستاد کرونا گفت: تجزیه و تحلیل داده‌های بیماران در سراسر جهان نشان می‌دهد که تزریق سالانه واکسن آنفلوانزا، خطر ابتلاء به سکته مغزی، سپسیس و ترومبوز سیاهرگی عمقی (لخته خونی در دیواره داخلی یک سیاهرگ عمقی) را در بیماران مبتلا به کووید -۱۹ کاهش می‌دهد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، علیرضا ناجی در اینستاگرام خود نوشت:

"تجزیه و تحلیل داده‌های بیماران در سراسر جهان نشان می‌دهد که تزریق سالانه واکسن آنفلوانزا، خطر ابتلاء به سکته مغزی، سپسیس و ترومبوز سیاهرگی عمقی (لخته خونی در دیواره داخلی یک سیاهرگ عمقی) را در بیماران مبتلا به کووید -۱۹ کاهش می‌دهد.

نتایج این مطالعه نشان داد، بیماران مبتلا به کووید -۱۹ که واکسن آنفلوانزا زده بودند کمتر به اورژانس مراجعه کردند و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدند.

ایمن سازی جهانی علیه کووید -۱۹ به یک چالش دلهره آور تبدیل شده است و به رغم افزایش روزافزون تولیدات واکسن به نظر می‌رسد برخی از کشورها موفق به واکسینه کردن بخش بزرگی از جمعیت خود تا سال ۲۰۲۳ نشوند.

به تازگی چندین مطالعه نشان داده که واکسن آنفلوانزا ممکن است بتواند از افراد در برابر کووید -۱۹ محافظت کند؛ به این معنی که واکسن آنفلوانزا می‌تواند سلاحی ارزشمند برای مبارزه با همه‌گیری کووید -۱۹ باشد.

«سوزان تقیوف» از دانشکده پزشکی میامی میلر در آمریکا و همکارانش در این مطالعه داده‌های مربوط به ده‌ها هزار بیمار را در سراسر جهان مورد بررسی قرار دادند.

نتایج این تحقیق نشان داد، افرادی که واکسن آنفلوانزا دریافت نکرده بودند به طور قابل توجهی (بیش از ۲۰ درصد) در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان بستری شدند. این افراد تا ۵۸ درصد بیشتر به اورژانس مراجعه کردند و دچار سکته مغزی شدند. همچنین تا ۴۰ درصد بیشتر دچار ترومبوز سیاهرگی عمقی شدند.

با این حال هنوز مشخص نیست که چگونه واکسن آنفلوانزا در برابر کووید -۱۹ محافظت ایجاد می‌کند اما بر طبق نظریه‌ها این واکسن سیستم ایمنی ذاتی را تقویت می‌کند.

اگرچه نتایج تحقیقات آنها نشان می‌دهد که واکسن آنفلوانزا از ابتلاء به نوع شدید کووید -۱۹ جلوگیری می‌کند اما در عین حال تحقیقات بیشتری برای اثبات این موضوع و درک ارتباط میان این واکسن و کووید -۱۹، باید انجام شود.

به گفته این محققان، واکسن آنفلوانزا می‌تواند به کشورهایی که دچار کمبود واکسن کووید -۱۹ هستند، کمک کند.

نتایج این مطالعه به صورت آن لاین در کنگره میکروبیولوژی بالینی و بیماری‌های عفونی اروپا(ECCMID) ارائه شد. "

واکسن آنفولانزا از عوارض شدید کرونا جلوگیری می کند

واکسن آنفولانزا از عوارض شدید کرونا جلوگیری می کند

کد خبر 518654

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.