قالیباف: تصمیم گیری نهایی درباره وزرای پیشنهادی بر عهده نمایندگان است

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: تصمیم‌گیری نهایی درباره وزرای پیشنهادی دولت بعد از شنیدن سخنان موافقان و مخالفان و گزارش کمیسیون و اظهارات وزیر پیشنهادی، بر عهده نمایندگان است و آنچه در کمیسیون‌ها مطرح می شود برای تصمیم درست در این زمینه است.

به گزارش ایمنا به نقل از خانه ملت، عزت الله اکبری تالارپشتی، نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز -دوشنبه یکم شهریورماه- مجلس شورای اسلامی در تذکر آئین نامه‌ای با استناد به بند ۱۱ ماده ۲۲ این قانون که در مورد حفظ شأن، اقتدار مجلس و دفاع از حقوق و جایگاه قانونی نمایندگان است، اظهار کرد: از هیئت رئیسه تشکر می‌کنیم که تمهیداتی را فراهم کرد که همه وزرا در کمیسیون‌ها حضور یابند؛ البته مشکلی در این رابطه وجود دارد، به طوری که نمایندگان در ستون موافقان و مخالفان ثبت نام می‌کنند تا پس از قرعه کشی در دفاع از وزرا صحبت کنند اما در یک زمان ۲۰۰ نفر به عنوان موافق ثبت نام کرده و نتیجه درباره رویکرد مجلس نسبت به وزرا پیشاپیش قابل ارزیابی است در نتیجه باید تمهیداتی فراهم شود که تعداد کم شده و در دید نباشد.

وی خطاب به رئیس مجلس، گفت: همچنین رئیس جمهور در مورد صلاحیت وزرا با رؤسای کمیسیون‌ها مشورتی نداشت در حالی که ۴ سال می‌خواهیم به عنوان ناظر بر اعمال وزرا نظارت کنیم که آیا برنامه‌ها و کارهایشان به نفع ملت است یا نه، بنابراین پیشنهاد می‌شود جنابعالی قبل از رأی‌گیری در مدت یک ساعت جلسه را غیرعلنی برگزار کنید تا بررسی شود که چه مراحلی طی این مدت زمان طی شده و اینکه آیا رئیس جمهور با شما و هیئت رئیسه مشورت کردند و ما در این رابطه توجیه نیستیم.

نماینده مردم تهران در مجلس در تذکر آئین نامه‌ای با استناد به ماده ۲۰۴، گفت: بر اساس این ماده، رئیس جمهور وقت دارد دو و نیم ساعت برنامه‌های خود را توضیح دهد و نمایندگان هم دو و نیم ساعت زمان دارند که به عنوان موافق و مخالف کلیات صحبت کنند؛ در قانون بودجه و برنامه پس از پایان مخالف و موافق، رأی‌گیری انجام می‌شود، حال در رابطه با موافق و مخالف کلیات برنامه‌های دولت نقصی وجود دارد.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر این نماینده، گفت: بر اساس ماده ۲۰۴ آئین نامه داخلی مجلس، دو و نیم ساعت وقت در اختیار رئیس جمهور و همچنین دو و نیم ساعت در اختیار ۱۰ نماینده که ۵ نفر به عنوان موافق و پنج نفر به عنوان مخالف است تا صحبت کنند و آئین نامه بعد از اتمام کلیات مانند بودجه نیست، از این رو کلیات برنامه‌های دولت رأی‌گیری نمی‌شود و با صراحت وارد شور می‌شویم، بنابراین ما آئین نامه را رعایت کردیم و اگر در آن ایرادی وجود دارد که ممکن است من هم با شما موافق باشم، کمیسیون آئین نامه باید آن‌ها را رفع کند.

وی در رابطه با تمهیداتی برای ثبت نام موافقان و مخالفان افزود: این موضوع روشن است و برای اینکه نمایندگان زمان داشته باشند، ۲۴ ساعت به موافقان و مخالفان وقت دادیم و ثبت نام کردند و اگر کسی این را تأویل کند که تعداد مخالفان و موافقان به معنای رأی دادن به وزرای پیشنهادی است درست نیست و تصمیم و تاویلی غلط است. مخالفان و موافقان اظهارات خود را مطرح می‌کنند و صحن در رابطه با رأی‌گیری تصمیم‌گیری می‌کند و آرای نمایندگان روشن است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هوشمندسازی و شفاف سازی دو رویکرد قطعی مجلس یازدهم است، گفت: ما هم درباره رأی اعتماد جلسه غیرعلنی نمی‌توانیم برگزار کنیم و تمامی جلسات باید علنی باشد و به صورت زنده از طریق صدا و سیما پخش می‌شود و این یکی از مزیت‌ها و فرصت‌های قانون اساسی و آئین نامه داخلی است.

قالیباف ادامه داد: بر اساس قانون، رأی‌گیری برای رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی هم به طور کامل به صورت محرمانه باید انجام شود. تذکر شما در رابطه با اینکه آیا رئیس جمهور با هیئت رئیسه مشورت کرده، فارغ از اینکه مشورت شده یا نشده، در نهایت قانون اساسی حرف نهایی را برای تعیین تکلیف وزرا به عهده نمایندگان گذاشته است و در فرصت یک هفته‌ای که در کمیسیون‌ها از شنبه تا چهارشنبه و طی این روزها هم در صحن بررسی می‌شود، مجلس و نمایندگان بر اساس تکالیف قانونی و شرعی خود تصمیم می‌گیرند و با تصمیم و رأی خود وظیفه خود را انجام می‌دهند.

کد خبر 516485

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.