شرایط ثبت نام وام ودیعه مسکن

برای دومین سال متوالی، پرداخت وام ودیعه اجاره مسکن به مستاجران در دستور کار قرار گرفته است و فرآیند ثبت‌ نام برای دریافت این تسهیلات از ۲۶ خرداد ماه آغاز شده است .

به گزارش خبرنگار ایمنا، ۲۲ خردادماه بود که ستاد ملی مقابله با کرونا اقدام به تمدید مصوبات سال گذشته این ستاد در خصوص حمایت از مستأجران کرد به همین منظور تمدید خودکار قراردادهای اجاره مسکن، تعیین سقف اجاره‌بها برای قراردادهای تمدیدی در سال جاری و نیز اعطای تسهیلات ودیعه مسکن به خانواده‌های مستأجر به دستگاه‌های ذی‌ربط ابلاغ شد.

در میان این برنامه‌های حمایتی وام ودیعه اجاره مسکن توجه بسیاری از مستأجران را به خود جلب کرده است و البته مباحث فراوانی در پی داشته است. وامی که متأهل یا سرپرست خانوار بودن و متقاضیان، دارا بودن اجاره‌نامه رسمی یا اجاره‌نامه ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات و وجود کد رهگیری از مهم‌ترین شرایط دریافت آن است علاوه بر آن که تاریخ انعقاد اجاره‌نامه واحد مسکونی باید مربوط به شش‌ماهه نخست سال ۱۴۰۰ باشد.

مبالغ تسهیلات نسبت به سال گذشته افزایش یافته است به طوری که تسهیلات کمک ودیعه اجاره در سال جاری ۷۰ میلیون تومان برای شهر تهران، ۴۰ میلیون تومان برای دیگر کلان‌شهرها و ۲۵ میلیون تومان برای سایر شهرها در نظر گرفته شده است.

دریافت وام ودیعه اجاره با چه شرایطی؟

بر اساس آمار موجود سال گذشته ۹۰۰ هزار متقاضی برای دریافت این تسهیلات وجود داشت اما تعداد دریافت‌کنندگان وام عددی بسیار کمتر از این تعداد بود. به این دلیل که بنا به گفته محمود زاده، از میان افراد واجد شرایط حدود ۳۳۵ هزار متقاضی اطلاعات و مدارک خود را در سایت بارگذاری کردند.

از این تعداد متقاضی که اطلاعات خود را در سایت بارگذاری کردند، تنها ۲۲۵ هزار متقاضی توانستند تسهیلات ودیعه مسکن را دریافت کنند که بسیاری از افراد به دلیل محدود بودن زمان ثبت نام و همچنین بارگذاری نکردن اطلاعات خود در سامانه که با مشکل مواجه شده بودند.

علیرضا قاری قرآن، مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان در رابطه با شرایط دریافت این وام به خبرنگار ایمنا می‌گوید: سقف وام ودیعه مسکن برای متقاضیان شهر اصفهان، مبلغ ۴۰ میلیون و برای ساکنان شهرستان‌های استان به ۲۵ میلیون می‌رسد. از ۲۶ خردادماه ثبت نام وام برای واجدین شرایط آغاز شده است و تا ۳۱ شهریورماه ادامه دارد پرداخت وام هم از آبان ماه به بعد آغاز می‌شود.

وی یادآور می‌شود: بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا همان شرایط و مقرراتی که برای دریافت این تسهیلات در سال ۱۳۹۹ وجود داشت امسال هم به قوت خود باقی است. متقاضیان لازم است دارای اجاره نامه رسمی یا اجاره نامه ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات باشند همچنین تاریخ انعقاد اجاره‌نامه واحد مسکونی باید مربوط به نیمه نخست سال ۱۴۰۰ باشد سپس از طریق سامانه وزارت راه و شهرسازی ثبت نام خود را انجام دهند.

به گفته مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان سایر اطلاعات و نکات در خصوص دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن در سامانه مربوطه اطلاع رسانی خواهد شد.

قاری قرآن در پاسخ به این سئوال که دلیل موفق نشدن عده‌ای برای دریافت این وام در سال گذشته چه بود؟ می‌گوید: تمام متقاضیان واجد شرایطی که سال ۹۹ برای دریافت تسهیلات ودیعه اجاره ثبت نام کرده بودند در صورت تکمیل مدارک، وام خود را دریافت کرده‌اند مگر آن که از بانک مربوطه وامی دریافت کرده که هنوز اقساط آن را پرداخت نکرده بودند و یا مشکلات بانکی خاصی را داشته‌اند.

وی اظهار می‌کند: سال گذشته بانک مسکن به همراه چند بانک دیگر برای پرداخت این وام معرفی شدند اما امسال تا کنون فقط از طریق بانک مسکن، پرداخت تسهیلات مذکور امکانپذیر است و مابقی بانک‌ها هم به زودی معرفی می‌شوند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان تأکید می‌کند: اگر بیش از ۲ هفته تکمیل مدارک بانکی و معرفی ضامن‌های به طول انجامد درخواست شخص متقاضی برای دریافت وام رد می‌شود.

مبلغ وام با مبالغ اجاره‌نشینی ناهمخوان است

اما پرسش اساسی که وجود دارد آن است که مشمولان این طرح چه گروه‌هایی هستند؟ آیا مبلغ این وام پاسخگوی اجاره‌نشینی در یک کلانشهر است؟

طبق پیش‌بینی‌ها، کارگران و حقوق بگیران ثابت با اولویت ازدواج‌های جدید و خانواده‌های ۵ نفره و بیشتر مشمول دریافت این تسهیلات هستند. افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی در کنار زنان سرپرست خانوار دیگر گروه مشمول تسهیلات مذکور را تشکیل می‌دهند.

بر اساس اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی زنان مجرد بالای ۳۵ سال و خودسرپرست نیز امکان دریافت این تسهیلات را دارند و به مردان سرپرست خانوار هم که به دلیل فوت همسر، طلاق و متارکه، مجرد هستند نیز وام اجاره تعلق می‌گیرد.

داشتن فرم «ج» سبز در سامانه وزارت راه و شهرسازی و نداشتن سابقه مالکیت از سال ۱۳۸۴ به بعد از دیگر شروط تعیین شده برای دریافت این تسهیلات است. از سوی دیگر متأهل یا سرپرست خانوار بودن و داشتن سابقه ۵ سال سکونت در شهر مورد تقاضا به همراه اجاره‌نامه رسمی یا اجاره‌نامه ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات و دارای کد رهگیری از دیگر شرایط دریافت این تسهیلات اعلام شده است.

رضا رحمانی، کارشناس مسکن در رابطه با شرایط دریافت این وام به خبرنگار ایمنا می‌گوید: شرایط دریافت تسهیلات ودیعه اجاره همانند سال گذشته است فقط مبلغ وام تا حدودی تغییر کرده است.

وی ادامه می‌دهد: بازپرداخت این وام به دو روش است؛ در روش نخست مستأجران تسهیلات را دریافت می‌کنند و کل مبلغ را در پایان سال بازمی‌گردانند. این گروه فقط لازم است در طول یک سال، سود وام را پرداخت کنند اما روش دوم دریافت وام بدون بازگشت است که دریافت‌کنندگان با بازپرداخت ۱۳ درصد، اقساط وام را پرداخت می‌کنند که برای متقاضیان اصفهانی عددی حدود یک‌میلیون و ۳۴۰ هزار تومان می‌شود و برای شهرهای کوچک که ۲۵ میلیون تومان وام دریافت می‌کنند میزان اقساط ۸۴۰ هزار تومان است.

این کارشناس اظهار می‌کند: با وجود آن که پرداخت وام ودیعه مسکن در ذات خود، برنامه‌ای بسیار مطلوب برای این وضعیت اقتصادی است اما این بحث وجود دارد که دریافت این وام شرایط خاص بسیاری را می‌طلبد و اگر فرد، دارای این شرایط هم باشد و موفق به دریافت این وام شود مبلغ وام پرداختی، چندان با مبالغ اجاره به خصوص در کلانشهرها همخوان نیست و خواه‌ناخواه شخص دریافت‌ کننده مجبور به افزودن مبلغی دیگر به این وام برای رهن و یا اجاره است.

رحمانی خاطرنشان می‌کند: از طرفی هم با اقساط سنگین وام، روبرو می‌شود؛ به نحوی که گاه مجبور است علاوه بر بازپرداخت وام، اجاره را هم تقبل کند که برای بسیاری از مردم دشوار است. با این اوصاف شاید بهتر بود برنامه اصولی‌تری برای پرداخت این وام وجود داشت تا فرد دریافت‌ کننده وام، با مبلغ بیشتر و اقساط سبک‌تر، گره‌ای از مشکلش گشوده شود، زیرا این میزان از مبالغ، برای اجاره‌نشینی در کلانشهرها و حتی شهرهای کوچک چندان کارآمد نیست.

گزارش از: نفیسه زمانی نژاد، خبرنگار اقتصادی ایمنا

کد خبر 505351

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 22
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 9
 • IR ۱۷:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۵
  2 0
  مشکل اساسی اینه که صاحب خانها راضی نمیشن کد رهگیری بگیریم.میگن باید مالیات بدیم
 • سمیرا IR ۱۸:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۵
  2 0
  خوب از کجا ثابت کنیم ۵سال ساکن همان شهریم
 • سمیرا IR ۱۸:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۵
  3 0
  ازکجا ثابت کنیم ۵سال ساکن همان شهریم وقتی املاکیها اجاره نامه هامونو ثبت نکردن وفقط درحدیه برگه نوشتن...تندو تند شرایطتو عوض میکنید
 • علیخانی IR ۲۱:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۶
  4 3
  سلام.من خودم با گوشی از طریق سایت ثبت نام کردم و یه کد روی گوشی سرپرست اومد ولی دیگه خبری نشد آیا لازمه که برم کافی نت و دوباره ثبت نام کنم؟
 • نیما سعیدی IR ۱۲:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
  0 1
  با سلام جایگاهی برای ثبت نام مشخص نشده
 • محمدحسین مهربان IR ۱۳:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۲
  0 0
  خانه دار شدن
 • علی از مشهد IR ۰۰:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۳
  0 0
  سلام، علی از مشهد، راننده تاکسی اینترنتی، 25 سال مستاجرم و نتوانستم، از وام ازدواج تا مسکن مهر وملی و وام ودیعه و سهام عدالت، هیچکدوم را بگیرم و شامل میشدم ولی شرایط ضامن و شرایط باز پرداخت، بسیار سخت بود و است، تکلیف من چیست، لطفا مسعوول محترم راهنمایی بفرمایید، یا حق
 • فلاح IR ۰۲:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۵
  4 3
  من همسر جانبازم..ودیعه مسکن میخوام..همسرم فوت شده..مشکلم ضامن است...چون کارمند رسمی میخوان....در صورتی که چند سالیست دیگر کسی رسمی نیست..حال چکنم...بسیار نیازمندم...ممنون
 • ابوالقاسمی IR ۰۰:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
  3 0
  سلام چرا نمیشه وارد سایت شد همش مینویسه درحال بروزرسانی. چطوری پس پیگیری کنیم
 • رهااا IR ۱۸:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
  4 0
  با این شرایطی که گذاشتین،خیلیها نمیتونن وام بگیرن،هم درصد سود و قسط سنگین،هم شرایط بدی که،عمدا گذاشتین،تا مشمولین این وام کمتر شود،وقتی گرانی اجاره ها وجود داره،مردم مجبورن به شهرهای ارزانتر،نقل مکان کنن،پس عملا نمیتوانن،سابقه پنج سال سکونت در یک شهر را،داشته باشن،کسی هم قراداد اجاره خانه امضا نمیکنه و ششماه بعد ،ودیعه مسکنشو بگیره،عملا دوباره،دست دزدی و اجحاف و ژنهای خوب،درمیانه،
  • محمد علی IR ۰۲:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
   4 0
   سلام باید یکی رو انتخاب کنیم چاره نداریم
 • آیدین IR ۱۴:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۸
  2 2
  سلام. کی این بروزرسانی تمام می شود. انرژی هسته ای هم بود در این مدت تمام می شد. والله یه دفعه بگویید که نمی دهیم ما هم بدونم که چه خاکی به سرمان خواهیم ریخت. مردم را علاف کرد.
 • محمد جواد کدیور IR ۲۳:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۹
  1 1
  چرا وام پارسال پرداخت نمیکنن
 • عرفان IR ۰۲:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
  0 0
  ازکجاثابت کنیم که این پنج ساله ساکن همان شهریم وقتی قولنامه بدون کدرهیگیر صاحب خانه بهمان داده یه دفعه بگین نمیدیم تاخیال ماهم راحت بشه هزار جور سنگ جلوی پامان میندازین
 • عرفان IR ۰۲:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
  0 0
  سلام کی سایت بازمیشه
 • محمدرضا ساعدیان دوست IR ۲۳:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۸
  1 0
  ندارم
 • خوش رو IR ۲۱:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۹
  1 0
  با سلام و خسته نباشید خدمت همه اول اینکه این وام برا کسانی هستش که نمیتونن پول رهن رو جور کنن و دقیقا همینها هستند که نمیتونن این وام رو بگیرن دوم اینکه صاحب خونه به دلیل مالیات قبول نمیکنه با کد رهگیری قول نامه رو بنویسیم من تو خیابونی که زندگی میکنم ۱۰ تا مشاور املاک هستش یکیشون فقط کد رهگیری داره تمام اینایی که نوشتم جک نیست واقعیت واقعا این وام رو ما اجاره نشین ها لازم داریم صدایم خیلی بلند است اما گویا فرکانس صدایم با شما قانون گذارا یکی نیست
 • مجیدقلخانی IR ۱۵:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۰
  1 0
  سلام ما3نفرهستیم بخداپول ندارم خونه بگیریم زنم رفته داره ازمن جدامیشه بخاطرخداکمک کنین
 • کرررار IR ۰۰:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
  0 0
  چرادرموردشرایط تحت پوشش بهزیستی وکمیته امدادهیچ کس صحبتی نکرده هیچ کس توضیحی نداده یااین اینکه چون آدمای بدبختی هستن آدم به حساب نمیان
 • امامقلی IR ۱۲:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
  0 0
  چرا به ما وام ودیعه مسکن نمیدن با وجود مستاجر بودن
 • امامقلی IR ۱۲:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
  0 0
  چرا به ما وام ودیعه مسکن نمیدن با وجود مستاجر بودن
 • شهین IR ۱۲:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
  0 0
  ما ضمانت برای وام نداریم چه باید کرد؟