عرضه متادون در داروخانه قانونی نیست

به گفته مسئول انجمن صنفی کارفرمایی مراکز درمان سوءمصرف مواد استان تهران، عرضه متادون در داروخانه قانونی نیست.

به گزارش ایمنا، چندی پیش محمد شانه‌ساز رئیس سازمان غذا و دارو بیان کرد که قصد دارد «متادون» را که برای درمان اعتیاد مورد مصرف قرار می‌گیرد، به جای مراکز ترک اعتیاد در داروخانه‌ها توزیع کنند.

این در حالیست که کارشناسان و پزشکان این حوزه با ۷ دلیل علمی مخالف این امر هستند، اما شانه ساز مجدداً در اظهاراتی عجیب می‌گوید این کار را به این خاطر می‌خواهد انجام دهد که معتادان علاقه ندارند برای دریافت این دارو به مراکز ترک اعتیاد بروند.

فاطمه خوشنویسان در این باره، اظهار کرد: متولی تعیین مکان عرضه داروهای مخدر کمیته درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر است که شانه ساز یک عضو آن کمیته است که در آخرین ابلاغیه این کمیته که به عدم عرضه مطلق داروهای مخدر در داروخانه‌ها مؤکد تاکید شد.

وی افزود: همچنین انجمن علمی روانپزشکان کشور و مرکز ملی مطالعات اعتیاد و اساتید دانشگاه‌های علوم بهزیستی و دانشگاه تهران و مرکز ملی مطالعات اعتیاد کشور و سازمان بهزیستی با عرضه داروهای مخدر به علت شیوع اعتیاد داروخانه‌ای مخالفت کردند.

این فعال حوزه اعتیاد تصریح کرد: بر اساس ماده ۱۵ مبارزه با مواد مخدر، عرضه و توزیع داروهای مخدر را جرم اعلام کرد. مگر در کلینیک‌های درمان اعتیاد که این موضوع هم غیرقانونی بودن اظهارات وی را تأیید می‌کند؛ همچنین در طول سال گذشته هیأت رئیسه مجلس و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و کمیسیون اجتماعی مجلس با احضار معاون غذا و دارو شانه ساز به ایشان تذکر جدی دادند.

مسئول انجمن صنفی کارفرمایی مراکز درمان سوءمصرف مواد استان تهران، خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد سازمان غذا و دارو به بند هشت مصوبه ۱۳۶ ستاد مبارزه با مواد مصوب پنجم مرداد سال قبل استناد می‌کند که این مصوبه با لابی‌گری در مصوبه ستاد گنجانده شده است. چراکه چنین مصوبه حتماً باید طرح پایلوت ملی داشته باشد. مصوبه کمیته درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر را داشته باشد و در کمیسیون تلفیق ستاد مصوب بشود. سپس به صحن جلسه ستاد مطرح بشود. این مصوبه هیچکدام از این گردش کار را طی نکرد.

خوشنویسان به میزان گفت: نکته بسیار تأسف بار اینجاست؛ که دبیر کل ستاد بعد از ابلاغ این مصوبه نمی‌دانست چنین چیزی را امضا نمود و در حضور چند نماینده مجلس اظهار بی اطلاعی کرد؛ که با نشان دادن متن مصوبه بسیار متعجب شد؛ و پس از آن هیچ شخصی مسئولیت گنجاندن این متن در مصوبه ستاد مبارزه با مواد مخدر را نپذیرفت. تا جایی که ریاست محترم در پاسخ به درخواست هیئت رئیسه نظام پزشکی کشور در غیرقانونی و غیر علمی بودن مصوبه دستور به بازبینی مصوبه توسط وزیر محترم کشور دادند.

کد خبر 468505

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.