معرفی ۶ رقم جدید محصولات دیم در کشور

رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور‏، از معرفی ۶ رقم جدید محصولات دیم توسط این موسسه برای کشت در زمین‌های دیم کشور خبر داد.

به گزارش ایمنا به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی، دکتر صابر گلکاری اظهار کرد: با معرفی این تعداد، رقم‌های معرفی شده این مؤسسه به ۷۵ رقم افزایش یافته است.

وی افزود: ۲ رقم گندم نان بهاره با نام‌های کبیر و پایا، ۳ رقم جو به نام‌های فراز، ماهنشان، آردا و نخستین رقم از گیاه علوفه‌ای خلر به نام آراز برای کاشت در اراضی دیم امسال معرفی شده است.

رئیس مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور اضافه کرد: پروتئین بالای ۱۲.۵ درصد، تحمل خشکی، مقاومت مطلوب در بیماری‌های مهم گندم، وزن هزار دانه بالا و کیفیت نانوایی مطلوب از ویژگی‌های مهم دو رقم گندم کبیر و پایا است.

گلکاری با بیان این که ارقام جو بهاره فراز و ماهنشان دانه درشت، دارای محتوی پروتئین دانه بیشتر، مقاوم به ریزش دانه و مقاوم به بیماری‌های سفیدک پودری و اسکالد جو هستند، تصریح کرد: این دو رقم جو از ظرفیت بالای تولید در شرایط آبیاری تکمیلی برخوردار هستند و رقم جو زمستانه آردا به طور متوسط ۱۷ درصد عملکرد بیشتری در مقایسه با رقم تجاری آبیدر دارد.

وی ادامه داد: این رقم زودرس است و از تحمل سرمای خوب و پایداری عملکرد در شرایط دیم برخوردار است.

رئیس مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور‬ با اشاره به رقم آراز که نخستین گیاه علوفه‌ای خلر و مناسب برای کشت پاییزه در مناطق گرم و نیمه گرمسیر کشور است‏، خاطرنشان‬ کرد: زودرس بودن، عملکرد بالای ۳ تُن علوفه خشک در هکتار و پروتئین بالای ۱۶ درصد را از ویژگی‌های خلر آراز است و توسعه کشت این رقم در گسترش تنوع محصولات دیم بویژه علوفه دیم مؤثر خواهد بود.

گلکاری افزود: این ارقام در مقایسه با ارقام تجاری موجود در کشور ۲۰ تا ۳۰ درصد برتری عملکرد، سازگاری بیشتر به شرایط اقلیمی و مقاومت مطلوب به تنش‌های زنده و غیرزنده محیطی برخوردار هستند.

وی اضافه کرد: محققان این مؤسسه برای معرفی هر یک از این ارقام ۱۰ تا ۱۴ سال کار تحقیقاتی و پژوهشی مستمر در بخش‌های مختلف این مؤسسه انجام داده‌اند.

کد خبر 466160

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.