چگونه می‌توان افسردگی و اضطراب ناشی از کرونا را کاهش داد؟

رئیس دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی ایران در مورد اینکه چگونه می‌توان تاثیرات افسردگی و اضطراب ناشی از کرونا را کاهش داد، گفت: یکی از اقدامات در این زمینه، تغییر سبک زندگی است.

به گزارش ایمنا، وحید شریعت، اظهار کرد: باید سعی کنیم که اصول اولیه زندگی مانند خواب و خوراک را در این ایام به صورت صحیح و مرتب انجام دهیم و تغییری در آنها نباید ایجاد شود.

وی، فعالیت‌های فیزیکی را از دیگر اقدامات برای کاهش افسردگی و اضطراب اعلام کرد و افزود: سعی کنید تحرک بدنی را در برنامه روزانه خود بگنجانید به عبارتی دقایقی از وقت روزانه خود را صرف ورزش کنید. این کار تا حدودی به ارتقا سلامت روان، مخصوصاً در این شرایط کرونایی، کمک خواهد کرد.

رئیس دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان با تاکید بر اینکه دعا و نیایش می‌تواند ذهن را آرام تر کند و به عبارتی مقداری تنش این ایام را کمتر می‌کند، گفت: کار دیگری که در این ایام توصیه می‌شود، افراد با اقوام، نزدیکان یا کسانی به آنها علاقه دارند، مرتبط بمانند. هرچند بیماری ما را تا حد زیادی محدود کرده و امکان ارتباط فیزیکی وجود ندارد اما با راهکارهایی مانند تماس تلفنی یا با استفاده از فضای مجازی، همچنان ارتباط را حفظ کرد.

وی، کارهایی مانند مطالعه یا مشارکت در امور خیریه را از جمله اقدامات مؤثر در این زمینه دانست و ادامه داد: محدود کردن اخبار و اطلاعات و استفاده از فضای مجاری می‌تواند کمک به این کار کند. افراد می‌توانند در ساعات خاصی اخبار کرونایی را مشاهده کنند تا در جریان روند بیماری و آخرین دستاورهای این موضوع باشند.

کرونا افسردگی و استرس را افزایش داده است

شریعت تصریح کرد: هنوز مطالعه‌ای که منجر به برآورد دقیقی از مقدار تغییر افسردگی و اضطراب در مردم بر اثر شیوع کرونا انجام نشده اما بر اساس پیش بینی و یک حدس بالینی، متغیرهای افسردگی و اضطراب براثر کرونا افزایش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: در اوایل بیماری کرونا بیشتر، حالت‌های اضطرابی مشاهده می‌شد اما در حال حاضر بیشتر، شاهد حالت‌های افسردگی و وسواس هستیم.

رئیس دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان ادامه داد: در ابتدای اپیدمی‌ها که شرایط ناپایدار بوده و ناشناخته‌ها زیاد بود، سطح اضطراب مردم بالا رفت، در این حالت هنوز امیدواری وجود دارد که به زودی شرایط بهتر می‌شود اما بعد از چند ماه که اطلاعات بیشتر می‌شود و امواج بعدی بیماری آغاز می‌شود، افسردگی و وسواس بیشتر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه افسردگی و اضطراب ایجاد کننده آسیب به مردم هستند، اظهار کرد: هر دو سبب آسیب به مردم می‌شوند و می‌توانند کاملاً ناتوان کننده افراد باشند.

شریعت، روش درمانی آنها را متفاوت اعلام کرد و گفت: راهکارهای غیر دارویی که برای آنها پیشنهاد می‌شود تا اندازه با هم فرق می‌کنند. اگر شدت این متغیرها زیاد باشد درمان‌های دارویی آنها تا حدی همپوشانی دارد، معمولاً داروهای ضد افسردگی در این حالت اثر ضد اضطرابی هم دارند.

استرس و اضطراب دانشجویان افزایش یافته است

وی در خصوص اینکه آیا استرس و اضطراب در دانشجویان هم در این ایام بیشتر شده است، اظهار کرد: به نظر می‌رسد استرس و اضطراب زیادی در بین دانشجویان وجود دارد و بر اثر شیوع کرونا افزایش هم یافته است.

رئیس دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان، گفت: مطالعه‌ای اواخر سال گذشته انجام شد تا میزان افسردگی و اضطراب در دانشجویان این دانشگاه سنجیده شد، نشان داد که علائم افسردگی و اضطراب آنان از میانگین کشوری خیلی بالاتر بود و شاید ۲ برابر میانگین کشوری باشد.

شریعت به ایرنا گفت: دانشجویان در این ایام دچار سردرگمی‌هایی بودند که به طور مثال کلاس‌های آنها که به صورت نامنظم برگزار می‌شد و فعالیت‌های روزانه آنان مختل شد، که این موضوعات سبب افزایش استرس و اضطراب آنان شده است.

کد خبر 450214

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.