۱۳ اقدام ویژه برای برگزاری طرح سنجش سلامت نوآموزان در ایام کرونا

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی ۱۳ اقدام ویژه برای برگزاری طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان در ایام کرونا را تشریح کرد.

به گزارش ایمنا، سید جواد حسینی در جلسه شورای معاونین وزارت آموزش و پرورش که با حضور وزیر برگزار شد، اظهار کرد: طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی یکی از طرح‌های موفق آموزش و پرورش پس از انقلاب است که از سال ۱۳۷۱ با پوشش ۱.۵ درصدی به پوشش ۹۷.۶ درصد بدو ورود به دبستان و ۵۰ درصدی دوره پیش دبستانی در سال گذشته رسیده است.

وی افزود: در سال جاری نیز پوشش ۹۹ درصدی بدو ورود به دبستان و ۶۰ درصدی پیش دبستانی هدف‌گذاری شده است.
وی گفت: اجرای این طرح با استقبال خوبی از سوی نهادهای علمی بین المللی و داخلی مواجه شده است و کمک بسیاری به عدالت و کیفیت آموزشی کرده است.

حسینی با تاکید بر اینکه طرح سنجش کمک شایانی به مداخلات بهنگام و جلوگیری از معلولیت‌ها می‌کند، گفت: شناسایی دانش آموزان با نیازهای ویژه و جایدهی آنها در مدارس استثنایی، تشخیص دیر آموزان و حمایت از آنان و ارتقای سلامت و پیشگیری از بیماری‌ها از دستاوردهای این طرح می‌باشد.

وی با درباره اینکه امسال به دلیل شرایط کرونا این طرح از ۱۵ تیر ماه تا آخر شهریور برای نوآموزان بدو ورود به دبستان انجام خواهد شد، تصریح کرد: به‌زودی دستورالعمل اجرای برنامه سنجش به استان‌ها ابلاغ خواهد شد و بر اساس این دستور العمل سنجش نوآموزان پیش دبستانی از اول مهر انجام خواهد شد.
معاون وزیر با اشاره به سناریوهای مطرح شده برای اجرای طرح سنجش گفت: در شورای راهبری طرح سنجش ۳ سناریو طراحی شد و در نهایت انجام این طرح با افزایش تعداد پایگاه‌ها و رعایت فاصله گذاری اجتماعی به تصویب رسید.

وی افزود: ۱۲۰۰ پایگاه سنجش اولیه نوع ب که ۶ نفر را شامل می‌شود، ۱۱۰۰ پایگاه سیار، پایگاه‌های تخصصی و ۸۰۰ پایگاه پذیرش جهش تحصیلی کار سنجش را عهده دار خواهند بود.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی، گفت: در مجموع تعداد پایگاه‌ها بیش از ۲۳۰۰ پایگاه خواهد بود و تمامی استان‌ها پایش لازم برای استقرار پایگاه‌های سنجش را انجام داده‌اند. نزدیک به ۲۰ هزار نیرو در قالب مسئولین پایگاه‌ها، آزماینده‌ها، مراقبین سلامت و کادر خدماتی طرح سنجش را به انجام خواهند رساند.

حسینی با بیان انواع پایگاه‌های تخصصی، افزود: پایگاه‌های تخصصی نوع الف با ۱۲ نفر، تخصصی نوع ب با ۹ نفر و پایگاه تخصصی نوع ج با پنج نفر که در مجموع ۴۰۰‌پ ای گاه را شامل می‌شود کار سنجش تخصصی را عهده دار خواهند بود.

وی ادامه داد: پایگاه‌های تخصصی سنجش بیماری، پایگاه‌های سنجش دانش آموزان استثنایی با ضریب هوشی پایین‌تر از ۵۰، پایگاه‌های سنجش دیر آموزان و و پایگاه‌های تست مجدد از دیگر پایگاه‌ها می‌باشد.

معاون وزیر با اشاره به خدمات ارائه شده در پایگاه‌های سنجش اولیه، اظهار کرد: ارزیابی‌های مراقب سلامت شامل قد، وزن، مشکلات جسمی حرکتی، پوست، مو، دهان و دندان، ارزیابی بینایی، ارزیابی شنوایی و ارزیابی آمادگی تحصیلی در پایگاه‌های اولیه انجام خواهد شد. در صورت مشکوک بودن، نوآموز به یکی از ۵۰۰ پایگاه‌های تخصصی جهت ارزیابی تخصصی ارجاع خواهد شد.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با مقایسه فرآیند اجرای برنامه سنجش در سال جاری با سال ۹۸، تاکید کرد:: در سال جاری ۱۳ اقدام ویژه برای طرح سنجش پیش بینی شده است وظ زمان شروع برنامه سنجش در سال جاری از ۱۵ تیر خواهد بود در صورتی که سال گذشته از ۱۵ خرداد فرآیند سنحش‌شروع شد.

وی افزود: تعداد پایگاه‌های اولیه از ۹۰۱ پایگاه به ۱۲۰۰ پایگاه در سال جاری افزایش یافته‌است و روزانه فقط ۲۰ نوآموز در این پایگاه‌ها پذیرش می‌شوند در صورتی که در سال گذشته روزانه ۴۲ نوآموز پذیرش می‌شدند. زمان فعالیت پایگاه‌ها در سال جاری یک ساعت افزایش یافته است و برای مراجعین اتاق انتظار نیز پیش بینی شده است.

معاون وزیر با اشاره به بقیه تمهیدات اجرای برنامه سنجش در سال جاری، اظهار کرد: در برنامه سنجش سال جاری نوبت دهی نوآموزان در سامانه سنجش با فاصله ۳۰ دقیقه‌ای از یکدیگر می‌باشد ولی در سال گذشته فاصله این نوبت دهی ۱۵ دقیقه بود.

وی اضافه کرد: امکان فعالیت پایگاه‌ها در دوشیفت پس از اخذ مجوز، پرداخت هزینه سنجش از طریق درگاه الکترونیکی و دستگاه پوز، نوبت گیری غیر حضوری بدون نیاز به مراجعه حضوری، در اختیار قرار دادن دو سری ابزار به آزماینده‌های آمادگی تحصیلی، ضد عفونی کردن دست نوآموزان با الکل هنگام ورود و خروج به اتاق‌های ارزیابی و الزام استفاده از ماسک و دستکش برای عوامل اجرایی از جمله ۱۳ اقدام ویژه برای برگزاری طرح سنجش در سال جاری می‌باشد.

حسینی با بیان اینکه برای تجهیز پایگاه‌های سنجش، وسایل لازم تهیه شده است افزود: ۲۰۰ دستگاه ادیومتر مخصوص شنوایی سنجی، ۲ هزار و ۵۰۰ ابزار سنجش آمادگی تحصیلی، ابزار تخصصی تست هوش برای گروه سنی ۲ تا ۷ سال، ابزار تست هوش برای جهش تحصیلی و ۱۲۰۰ سری نمودارهای تشخیص سن، قد و وزن از جمله تجهیزات تهیه شده جهت پایگاه‌های سنجش است.

معاون وزیر با تاکید بر اعتبارات مورد نیاز پایگاه‌های سنجش، گفت: ۱۲ میلیارد ریال به حساب استان‌ها جهت تهیه و تکثیر فرم‌ها و فایل‌های مورد نیاز واریز شده است و ۱۵۰ میلیارد ریال دیگر نیز برای هزینه‌های جاری پایگاه‌ها اختصاص خواهد یافت که سهم هر پایگاه حدود ۱۷ میلیون ریال خواهد بود.
وی تصریح کرد: کل نوآموزان عشایر و ۵ درصد نوآموزان کشور به صورت رایگان و ۱۰ درصد نیز به صورت نیم بها سنجش‌خواهند شد و برای مناطق محروم و مناطق سیل و زلزله زده نیز تمهیدات مناسب اندیشیده شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش و پرورش استثنایی حسینی در ادامه به بیان انتظارات از شورای سنجش و مدیران کل استان‌ها پرداخت و خاطرنشان کرد: تلاش در جهت افزایش مناطق تحت پوشش برنامه سنجش، ارزیابی کامل دانش آموزان عشایر، اجرای دقیق دستورالعمل ستجش، تبلیغ و اطلاع رسانی مناسب، برگزاری مراسم افتتاحیه، تأمین امکانات مورد نیاز پایگاه‌های سنجش، انتخاب مکان مناسب برای پایگاه‌ها به لحاظ در دسترس بودن و داشتن فضای کافی، تجهیز پایگاه‌ها به سیستم سرمایشی و اینترنت و تأمین وسیله نقلیه مورد نیاز از جمله انتظارات از استان‌ها است.

کد خبر 426513

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.