اختصاص ۱۰ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به طرح‌های جهش تولید

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: تاکنون ۱۰ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از تبصره ۱۸ و ۱۴ برای طرح‌های جهش تولید تعیین شده که استان‌ها می‌توانند از آن برای توسعه اشتغال و استان بهره گیرند.

به گزارش ایمنا، محمدباقر نوبخت روز پنجشنبه در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان گیلان با اشاره به اینکه امسال با شرایط کاملاً متفاوتی نسبت به سال‌های قبل مواجهیم، اظهار کرد: در شرایط تحریمی بی سابقه و دشواری‌های اقتصادی ناشی از کرونا در مقایسه با کشورهای بزرگ شاهد مدیریت دقیق کشور هستیم.

وی با بیان اینکه با تحریم کم و بیش سازگار شده بودیم که وضعیت ناشی از کرونا ایجاد شد، عنوان کرد: این بیماری نه تنها کشور ما بلکه جهان را تحت تأثیر قرار داد و موجب رکود جهانی و بیکاری شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه در حال حاضر پروژه‌های متعددی در کشور در دست اجراست و جوان‌ها در آنها اشتغال دارند و ما سعی می‌کنیم امور را به سمت بهبود پیش ببریم، اما کشورهای بزرگ نیز در اثر کرونا زمین گیر شدند.

نوبخت با اشاره به اینکه امروز دو موضوع تحریم و کرونا را مدیریت می‌کنیم، تصریح کرد: در این مرحله از تحریم حتی اجازه فروش یک قطره نفت را از منظر بدخواهان نداریم، اما کشتی ما خود را امروز به دریای کارائیب و ونزوئلا برای انتقال بنزین می‌رساند.

وی با بیان اینکه باید ۵۵۰ هزار میلیارد تومان از منابع عمومی کسب، هزینه و مصرف کنیم، اظهار کرد: نفت و مالیات از عمده ترین منابع درآمدی کشور هستند که هم اکنون به دلیل تحریم امکان فروش نفت نداریم و وصول مالیات هم به دلیل شیوع کرونا و دستور ستاد مدیریت ملی کرونا با تعویق سه ماهه مواجه شده و امکان وصل این درآمدها را هم نداریم و به ناچار باید در این شرایط از آنها برای تأمین درآمد کشور چشم‌پوشی کرد و تنها راه واگذاری دارایی‌های مالی اعم از مولد سازی و واگذاری و یا استفاده از ظرفیت‌های بزرگ منابع کشور است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه منابع درآمدی کشور در سه بخش مصرف می‌شود، اضافه کرد: امور هزینه‌ای شامل دو بخش پرداخت‌های پرسنلی و سایر هزینه‌هاست که تلاش کردیم هر چه می‌توانیم در سایر هزینه‌ها صرفه جویی کرده و از آن طرف پرداخت‌های پرسنلی را واقع بینانه تنظیم کردیم.

نوبخت گفت: باوجود این دشواری‌های مالی حقوق کارکنان همواره نه تنها به موقع پرداخت شده بلکه افزایشی برای حقوق شاغلان، بازنشستگان و مستمری مددجویان داشته‌ایم که اگر چه این افزایش بویژه در حقوق بازنشستگان با دشواری‌های زندگی مطابق نیست، اما در هر صورت رقمی افزوده شده است.

وی با اشاره به ۴۴۸ هزار تومان اعتبار مصوب در بودجه سال ۹۸ عنوان کرد: از این میزان ۴۴۱ هزار تومان را پرداخت کردیم که ۶۰ هزار میلیارد تومان از این میزان مربوط به طرح‌های عمرانی بوده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار کرد: در سال جاری حداقل ۷۰ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی پرداخت خواهیم کرد که تا هفتم خرداد ماه امسال ۳۱ هزار و ۲۲۰ میلیارد تومان اختصاص داده شده است.

نوبخت یادآور شد: در شرایطی که در دولت دهم فقط ۱۳ هزار میلیارد تومان اعتبار برای طرح‌های عمرانی پرداخت شده بود در سال ۹۲ یعنی نخستین سال استقرار دولت یازدهم ۲۲ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی پرداخت کردیم که قبل از سکان‌داری دولت یازدهم مصوب شده بود.

وی با بیان اینکه در این شرایط با برنامه‌ای دقیق پیش می‌رویم، تصریح کرد: اگر پول در خزانه نباشد یک ریال حقوق پرداخت نمی‌شود و تأمین این منابع مالی نیازمند تلاش و برنامه ریزی‌های دقیق است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: پروژه‌های مختلفی در چندین ماه گذشته با همه مشکلات بهره برداری شده که از جمله آنها آزادراه همت به کرج، تهران - شمال، راه آهن هشتگرد شامل ۱۳۲ کیلومتر مسیر دوخطه است.

نوبخت اضافه کرد: هم اکنون برای برخی از طرح‌های عمرانی اعتبار نقدی در اختیار پیمانکاران می‌گذاریم تا کار سریع‌تر پیش برود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اهتمام دولت در بخش اجرای پروژه‌های ریلی در کشور گفت: تمامی حلقه‌های منفصله در شبکه ریلی شناسایی شده و بر این اساس برنامه ریزی شده حداقل ۷۳۰ کیلومتر راه آهن بندر چابهار را به زاهدان و شبکه سراسری وصل کنیم.

نوبخت خاطرنشان کرد: امسال طرح‌های عمرانی بسیاری بهره برداری می‌شود که علاوه بر رفاه مردم و توسعه زیر ساخت‌ها، اشتغال‌زایی را به همراه خواهد داشت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اشتغالزایی یک هزار و ۲۵۰ شغل ثابت از محل پرداخت تسهیلات در استان خاطر نشان کرد: کاهش نرخ بیکاری در استان تصادفی نیست و محصول برنامه ریزی دقیق و تلاش مضاعف است که در چنین شرایطی، اقدامی هنرمندانه است.

نوبخت با بیان اینکه پروژه‌های اقتصاد مقاومتی و تولیدی را در قالب ۱۲ برنامه و برنامه‌ها را در قالب ۵۶ طرح و طرح‌ها را در قالب تعدادی پروژه تعریف کرده ایم، اظهار کرد: هم اکنون پروژه‌های اقتصاد مقاومتی تعریف شده استان بیش از ۸۰ پیشرفت فیزیکی دارد و سازمان مدیریت و برنامه ریزی به عنوان یکی از دستگاه‌های نظارتی کشور بر این امر نظارت دارد و عملکرد دستگاه‌ها را ارزیابی می‌کند.

وی از بهره برداری آزادراه رشت- قزوین و راه آهن رشت - انزلی تا پایان سال جاری خبر داد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه به افتتاح چهار هزار و ۱۰۰ مسکن مددجویی در کشور در سه روز گذشته اشاره و خاطرنشان کرد: در پی واحدهای مسکونی مددجویی که در استان ایجاد شده، امسال سه هزار واحد دیگر نیز برای مددجویان کمیته امداد اجرایی می‌کنیم و تلاش بر آن است تا خرداد ماه سال آینده به بهره برداری برسد.

نوبخت گفت: ۱۰ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان تا کنون از تبصره ۱۸ و ۱۴ برای طرح‌های جهش تولید تعیین شده که استان‌ها می‌توانند از آن برای توسعه اشتغال و استان بهره گیرند.

وی با بیان اینکه اگر قرارگاه خاتم الانبیا (ص) سد پل رود را به نتیجه برساند اعتبارات لازم را اختصاص می‌دهیم، همچنین طرحی را اجرا خواهیم کرد که حداقل یک ساعت طول مسیر ریلی رشت - تهران (چهار ساعته طی می‌شود) کوتاه‌تر خواهد شد.

در پایان این جلسه تفاهم نامه جهش تولید در راستای اجرایی کردن منویات رهبر معظم انقلاب، انتظارات رئیس‌جمهوری و برنامه‌های دولت میان سازمان برنامه و بودجه و استانداری گیلان به امضا رسید؛ همچنین تفاهم نامه احداث یک هزار واحد مسکونی دیگر مددجویان گیلان نیز در این نشست بین سازمان برنامه و بودجه و کمیته امداد کشور با حضور مدیرکل این نهاد منعقد شد.

منبع: ایرنا

کد خبر 426032

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.