مجامع بین‌المللی تهدید مراکز فرهنگی ایران را محکوم کنند

کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در بیانیه‌ای خواستار محکومیت تهدید رئیس جمهوری آمریکا علیه مراکز فرهنگی ایران توسط مجامع بین‌المللی شد.

به گزارش ایمنا، سیده فاطمه ذوالقدر از تصویب بیانیه‌ای در این کمیسیون در خصوص تهدیدات دونالد ترامپ،  رئیس جمهوری آمریکا علیه مراکز فرهنگی ایران خبر داد و اظهار کرد: در این بیانیه آمده است: هرچند با پاسخ کوبنده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی علیه اهداف آمریکایی در عراق و گذشت حدود یک هفته از تهدیدات رئیس جمهور ایالات متحده امریکا مبنی بر هدف قرار دادن اهدافی که برای فرهنگ ایران در سطح بسیار بالایی قرار دارد، به‌ نظر می رسد آمریکا را از این اقدام پشیمان کرده باشد.

این بیانیه می افزاید: مردم شریف ایران نباید این موضوع را به بوته فراموشی بسپرند. این اقدام نشانگر سیاست کلی سردمداران ایالت متحده در جهت تخریب هویت و فرهنگ ملی یک کشور است که خود از مصادیق نقض حقوق بشری و برخلاف کنوانسیون‌های ۱۹۵۴ و ۱۹۷۲ سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) بوده و نابودسازی فرهنگی را از ابعاد نسل‌زدایی می‌داند. همچنین قطعنامه ۲۴۳۷ سازمان ملل صراحتا اعلام نموده است. هیچ گونه اقدامی که باعث تخریب میراث فرهنگی شود نباید صورت پذیرد و از نظر این سازمان این گونه اقدامات محکوم است.

در بخش دیگر بیانیه کمیسیون فرهنگی مجلس آمده است: مردم شریف ایران به خوبی آگاه بوده و جهانیان نیز نیک می‌دانند که کشور ایران دارای تاریخ، تمدن و فرهنگ چندین هزار ساله است که این تمدن و فرهنگ توانسته تاثیرات عمیقی در شکل‌دهی دیروز، امروز و فردای جهان بگذارد. ریاست جمهوری آمریکا که هنوز قرن‌های تاسیس کشورش به تعداد انگشتان یک دست نمی رسد با کینه اعلام نموده که قصد تخریب مراکز فرهنگی ایران را دارد. این در صورتی است که آقای ترامپ در سخنرانی‌ها همیشه خود را دوستدار مردم ایران معرفی می‌نماید. سوال اینجاست آیا شخصی می‌تواند مردمی را بدون پیشینه تاریخی و فرهنگی آن دوست بدارد؟ این امر نشانگر تناقض در سخنان ریاست جمهوری آمریکا می‌باشد که بنا به اذعان مطبوعات آمریکایی روزانه چندین دروغ به مردم کشورش می‌گوید و این نیز دروغ دیگری می‌باشد که این بار به مردم ایران گفته است.

این بیانیه می افزاید: نمایندگان کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بر این اعتقادند که تهدید نظامی ایالت متحده آمریکا در جهت حمله به نقاط فرهنگی کشور ایران تهدید مستقیم مردم ایران است و این کمیسیون ضمن مطالبه از سازمان‌های بین‌المللی مربوطه جهت محکومیت این اقدام حق خود می‌داند که از طریق نهادهای بین‌المللی حقوقی از جمله سازمان جهانی یونسکو و سازمان‌های مردم نهاد متولی فرهنگ در سطح جهان پیگیر تمامی حقوق مادی و معنوی مردم فرهیخته و متمدن ایران باشد.

تصویب کلیات طرح تشکیل سازمان نظام صنفی هنرمندان

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی همچنین از بررسی طرح سازمان نظام صنفی هنرمندان و تصویب کلیات آن در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خبر داد.

براین اساس، مصوبه کمیسیون در خصوص تشکیل سازمان نظام هنرمندان کشور به شرح ذیل است: «سازمان نظام هنرمندان کشور، تابعیت  جمهوری اسلامی ایران را دارد. مرکز سازمان در شهر تهران بوده و مطابق مقررات این قانون در مراکز استان‌ها و شهرستان‌ها نمایندگی تأسیس می‌کند.»

منبع: ایرنا

کد خبر 405629

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.