تهران

رییس کمیسیون شهرسازی ومعماری شورای شهر تهران گفت: وضعیت مبادی ورودی شهر با جایگاه کلانشهر تهران به عنوان پایتخت تناسب دارد.

به گزارش ایمنا، نشست تخصصی "ساماندهی مبادی دروازه ای شهر گامی موثر در هویت بخشی به پایتخت" با حضور محمد سالاری رییس کمیسیون شهرسازی ومعماری شورای شهر تهران، جمعی از صاحبنظران، دانشگاهیان، دانشجویان ومسئولین و کارشناسان بدنه مدیریت شهری و تعدادی از معتمدین محلات در منطقه ۹ برگزار شد.

محمد سالاری، رییس کمیسیون شهرسازی ومعماری شورای شهر تهران در این نشست تخصصی گفت: مبادی ورودی شهرها و کلانشهرها به خصوص پایتخت از عناصر و عرصه های شاخص و هویت بخش شهر محسوب می شوند و به نوعی می توان گفت که مجموعه افرادی که چه از مسیر جاده ها با خودروهای شخصی و یا افرادی که از طریق مبادی مثل فرودگاه و یا راه آهن وارد شهر می شوند با ملاحظه مجموعه اقداماتی که در حوزه کالبدی و کارکردی مبادی ورودی شهر انجام شده، ذهنیتی نسبت به آن شهر و جامعه شهری ساکن در آن شهر پیدا می کنند.

وی ادامه داد: لذا به مفهوم واقعی می توان گفت که مبادی ورودی تاثیر قابل توجهی در هویت بخشی به شهرها دارند.

این عضو شورای شهر تهران در خصوص دلیل برگزار این نشست در منطقه ۹ گفت: بدلیل قرار گیری منطقه ۹ در مجاورت یکی از مبادی دروازه ای بسیار مهم و اصلی تهران یعنی آزادراه تهران – کرج و میدان آزادی که خود به عنوان یکی از نمادها و عناصر هویت بخش شهر تهران است، این نشست را در این منطقه برگزار کردیم.

وی افزود:  میدان آزادی یکی از مراکز توریسستی و گردشگری مهم کشور و تهران محسوب می شود و می بایست متناسب با کارکردی که این برج و محوطه پیرامون آن در جذب گردشگر دارد شاهد یک آرام سازی برای حضور مردم در این محدوده باشیم اما متاسفانه برعکس ما شاهد یک اغتشاش جدی و حضور پر تراکم خودروها در مجاورت این میدان و همچنین وجود دو پایانه اتوبوس های برونشهری و درون شهری و مجموعه فرودگاه مهر آباد که خود موجب ترافیک است، هستیم.

سالاری ضمن ابراز تاسف از اینکه و علی رغم ابلاغ طرح جامع و طرح تفصیلی شهر تهران طرح های موضعی مربوط به مبادی ورودی شهر هنوز اجرایی نشده است اظهار داشت:به موجب مفاد برنامه ۵ ساله دوم مقرر بود مطالعات و تصویب طرح های موضعی مربوط به مبادی ورودی شهر تا انتهای سال ۹۲ و اجرای طرح های مبادی ورودی شهر نیز تا سال ۹۵ به اتمام برسد اما اکنون در سال ۹۷ حتی فرایند مطالعات آن به اتمام نرسیده و لذا در مراجع مربوطه هم تصویب نشده است.

رییس کمیسیون شهرسازی ومعماری شورای شهر تهران تصریح کرد: در پایتخت جمهوری اسلامی ایران بیشترین آشفتگی در نوع بارگذاری و شکل گیری کالبدی و همچنین نوع فعالیت های نامتجانس در مبادی ورودی شهرها قابل مشاهده است و به هیچ عنوان وضعیتی که در مبادی ورودی شهر بوجود آمده تناسبی با جایگاه کلانشهر تهران به عنوان پایتخت کشور ندارد.

وی ادامه داد: ما به عنوان مدیریت شهری در دوره پنجم می بایستی نسبت به انجام تکالیفی از طرح های توسعه شهری که در طول سال های گذشته مغفول مانده و انجام آن ها بصورت جدی در ارتقاء کیفیت محیطی شهر تاثیرگذار است اقدام کنیم و به آن اهتمام و باور جدی داشته باشیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =